Forum Forum prawneCywilne

różnica pomiędzy zleceniem a umową o dzieło

różnica pomiędzy zleceniem a umową o dzieło

skomentuj
młodziak / 2012-09-12 11:23
Jaka jest różnica dla pracownika pomiędzy umową o dzieło a umową zleceniem? chodzi mi o to która jest bardziej korzystna z punktu widzenia osoby, która podejmuje zlecenie? bo to nie jest stosunk pracy, prawda?
Wyświetlaj:
lena94 / 2012-09-12 14:24
z tym porównaniem wyższości świąt, to trochę pzresadziłeś jednak, bo różnica jest i to duża, a dotyczy właśnei pzrede wszytskim tych składek i ubezpieczenia, które przysługują przy zleceniu, a nie ma ich w dziele
wiwan / 2012-09-12 12:06
To dyskusja o wyższości jednych świąt nad drugimi...

Podstawowa różnica- ze zlecenia co do zasady masz ubezpieczenia społeczne i zdrowotne ( nie dotyczy studentów/uczniów do 26 roku życia ). Z dzieła za to większe wynagrodzenie netto.

Ubezpieczenia jednak są też ważne...

Pomijam kwestię zbiegu z innym tytułem do ubezpieczenia - czyli np. etat + zlecenie/ dzieło, zlecenie + zlecenie/dzieło itd.

Konkrety w tym zakresie z kalkulatora:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Natomiast co do zasady NIE ma dowolności w tym, czy dane zadanie i sposób jego wykonania jest zleceniem, czy dziełem. To dwie różne okoliczności, różne definicje w KC:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/umowa;o;dzielo;a;umowa;zlecenie,183,0,347831.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/umowa;zlecenie;a;umowa;o;dzielo;-;co;powinien;wiedziec;przedsiebiorca,26,0,1124890.html
skomentuj

Najnowsze wpisy