Forum Forum prawnePracy

rozwiązanie umowy o pracę po pierwszym dniu pracy

rozwiązanie umowy o pracę po pierwszym dniu pracy

misiek77 / 178.183.177.* / 2012-08-08 19:17
Witam

Złożyłem prośbę o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron po pierwszym dniu pracy. Czy zatem muszę zgłaszać pracodawcę i okres zatrudnienia w dokumentach rejestracyjnych w Urzędzie pracy, czy jest jakiś okres przejściowy: od podpisania umowy o pracę a złożeniem rezygnacji? Pytanie pewnie należy do głupich, ale i tak będę wdzięczny za odpowiedzi, gdyż nie wiem czy mogę liczyć na zasiłek z UP.

Pozdrawiam
szklarek / 2012-08-08 23:26
Niegłupie wcale.

Musisz. Z powodów następujących:

- czasem ten jeden dzień podlegania ubezpieczeniu jest decydujący o prawie do zasiłku- chodzi o warunek 365 dni/18 miesięcy przed rejestracją.
- tryb rozwiązania umowy o pracę inny niż wypowiedzenie złożone przez pracodawcę powoduje opóźnienie i skrócenie czasu pobierania zasiłku ( porozumienie stron - zasiłek przysługuje dopiero po 90 dniach od rejestracji i okres jego pobierania jest o 90 dni krótszy niż byłby w okolicznościach zwolnienia przez pracodawcę ).
- powyższe fakty stwierdza się w oświadczeniach z pouczeniem o odpowiedzialności karnej. W karcie rejestracyjnej jest rubryka dotycząca OSTATNIEGO pracodawcy.

Czyli legalnie NIE można faktu owego 1dniowego zatrudnienia pominąć. Nie ma okresu przejściowego*

* dla samego opóźnienia zasiłku z powodu rozwiązania umowy innego, niż przez wypowiedzenie pracodawcy ważny jest jedynie okres ostatnich 6 miesięcy przed rejestracją. Czy to porozumienie stron, czy dyscyplinarka dawniejsze niż owe 6 miesięcy już się nie liczą jako powody opóźnienia/skrócenia zasiłku.

Najnowsze wpisy