Forum Forum dla firmKsięgowość

ryczałt ewidencjonowany a wspólnota małżeńska

ryczałt ewidencjonowany a wspólnota małżeńska

Jan G. / 5.172.236.* / 2015-12-24 21:10
Dzień dobry,

mamy wraz z rodziną problem, w poniedziałek wybieramy się do księgowego, jednak może ktoś spotkał się z podobną sytuacją i jest nam w stanie przedstawić możliwe rozwiązanie.

1 października rozpoczęła funkcjonować nasza działalność. Zasadniczo zajmujemy się dropshippingiem (drobne przedmioty), jako formę opodatkowania wybraliśmy ryczałt ewidencjonowany. Naszym celem był też import narzędzi do diagnostyki samochodowej i późniejsza odsprzedaż.

Niestety nie zwróciliśmy uwagi, że przy ryczałcie nie ma możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Nasz przychód za 3 miesiące wyniósł około 3 000 zł. Działalność jest zarejestrowana na moją mamę - pracuje na etacie i jej dochody są poniżej progu 85 528 zł. Natomiast tato również pracujący na etacie otrzymuje wynagrodzenie znacznie przekraczające drugi próg. Do tej pory rozliczali się razem.

Tato był przeciwny działalności i nie zaznaczył, że znacznie oszczędza na wspólnocie przy podatku dochodowym. W obecnej sytuacji nie może zaoszczędzić. A jego strata znacznie przewyższa nasz przychód.

Jedynym rozwiązaniem byłaby zmiana formy podatku na zasady ogólne. Tylko, że prawo nie działa wstecz. Czy jest jakakolwiek możliwość zmiany zasad i kompletne pominięcie PIT-28? Zaliczka na podatek dochodowy została wpłacona w listopadzie. W grudniu (za listopad) podatek był mniejszy niż składka zdrowotna.

Czy jest możliwość wpisania w księgi, że w październiku zostało sprzedane narzędzie diagnostyczne - co uniemożliwia rozliczanie ryczałtem?
Wyświetlaj:
GajaMysidusz / 195.189.88.* / 2018-12-20 23:14
Jeśli szukasz znakomitej księgowości w stolicy to bez chwili wahania przychodzi mi do głowy Gama z ulicy Myśliborskiej - są bardzo solidni i naprawde godni polecenia. Mają też stosunkowo niskie ceny świadczonych usług.
wiwan / 2015-12-28 14:58
Najkrócej- w dokumentacji księgowej firmy mają być wpisy zgodne z rzeczywistością.

Nawet jeśli podatnik utracił prawo do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego w trakcie roku - to nie może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem za ten rok.

Najnowsze wpisy