Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Rząd wraca do pakietu antykryzysowego

Rząd wraca do pakietu antykryzysowego

Money.pl / 2009-05-31 07:35
Komentarze do wiadomości: Rząd wraca do pakietu antykryzysowego.
Wyświetlaj:
mirek3011 / 2009-06-01 07:37 / Tysiącznik na forum
W ostatnich czasach jesteśmy zasypywani informacjami o „sukcesach „ polskiej gospodarki .
Media donoszą że nasza gospodarka rozwija się lepiej niż w innych krajach.
Jako dowód są przekazywane dane GUS które mówią że w naszym kraju w pierwszym kwartale wzrósł PKB a w innych krajach znacząco spadł.
Mówi się o sukcesie na skalę światową. Warto się zastanowić co powoduje niewielki wzrost PKB w naszym kraju i czy to rzeczywiście zasługa Rządu Platformy Obywatelskiej jak się próbuje nam to przedstawiać:

1Dobrze się stało że nie jesteśmy w strefie euro. Dzięki płynnemu kursowi złotego nasza gospodarka lepiej może konkurować na rynkach światowych. Krótko mówiąc dzięki deprecjacji złotego jesteśmy krajem tanim dla innych gospodarek co utrzymuje popyt na nasze towary za granicą. Z kolei droższe towary zagraniczne ograniczają import do naszego kraju. Droższe wyroby zagraniczne powodują że nasi obywatele są bardziej „skłonni” kupować wyroby rodzimej produkcji- co napędza wewnętrzny popyt.
Ciekawe jak byśmy” wyglądali” gdyby w naszej gospodarce funkcjonowało euro lub bylibyśmy w korytarzu walutowym jak tego pragnie Ministerstwo Finansów.

2 Nasza gospodarka jako mało innowacyjna nie jest tak bardzo proeksportowo nastawiona jak np. gospodarki USA,Chin,Japonii lub Niemców.
Kraje te na skutek globalnego kryzysu najbardziej ucierpiały.
Nasza gospodarka nie oferuje nowoczesnych eksportowych technologii dlatego w tak znaczącym stopniu nie bierze udziału w międzynarodowej konkurencji. Polska gospodarka jest raczej zamknięta w wewnętrznym rynku ,co niejako częściowo uniezależniło nas od koniunktury światowej.

3Nasze społeczeństwo nie jest tak bardzo zadłużone jak społeczeństwa zachodnie.
Słabe i małe firmy które dominują w naszym kraju nie dają długoterminowego poczucia bezpieczeństwa finansowego więc automatycznie „zniechęcają” naszych obywateli do poważnego zadłużania się (np. zakup nieruchomości ,ekskluzywnych samochodów itp.) Dzięki temu uniknęliśmy kryzysu systemu bankowego.
Społeczeństwa zachodnie mogły bardziej optymistycznie antycypować przyszłość, dlatego nadmiernie się zadłużyły, co spowodowało załamanie gospodarcze-szczególnie systemu bankowego.

4Nasza gospodarka jest bardzo mało płynna i dlatego nawet niewielki popyt powoduje wzrost PKB. Jako ciekawostkę można podać że w chwili obecnej państwa afrykańskie odnotowują również wzrosty wszystkich wskaźników gospodarczych i to nawet kilkuprocentowe.
Wiec czym ten Rząd PO się chwali...... ? W telewizji jakoś o tej Afryce nie mówią !
Nasza gospodarka jako bardzo mało płynna nie wykorzystuje swoich mocy przerobowych dlatego nawet w okresie prosperity było znaczące bezrobocie .

Teraz warto spojrzeć na strukturę wydatków większości Polaków aby zrozumieć ten fenomen
oscylującego wokół zera PKB gdzie w innych silniejszych gospodarkach spada poniżej .
Pensja przeciętnego Polaka z reguły wystarcza na dokonanie podstawowych opłat oraz zakup żywności. Wiec w naszej gospodarce utrzymuje się stały stabilny i długoterminowy popyt , gdyż te obligatoryjne i podstawowe egzystencjalnie wydatki muszą być realizowane .
Ten stabilny popyt powoduje w miarę stabilne zachowanie PKB.
Pieniądza „nadmiarowego” służącego do zaspokajania zbytków w polskiej gospodarce jest mało , stąd niewielki popyt powoduje wzrost wskaźników makroekonomicznych .
Na zachodzie struktura wydatków przeciętnego obywatela jest zgoła odwrotna .
Dochody obywateli tych krajów umożliwiają zaspokajanie znacząco ponad egzystencjalnych potrzeb .Stąd obecne obniżenie ich dochodów powoduje większe implikacje w gospodarce.
Jednak ten zachodni „kryzys” nie spowodował że obywatele tych krajów pracują tylko na żywność i opłaty mieszkaniowe- tak jak u nas. Trochę im się pogorszyło ale jeszcze daleko im do nas.....
Najwyżej kupią sobie nowe samochody za rok.

5Z naszego kraju w ostatnich latach wyemigrowało sporo osób które niejednokrotnie wspierają mieszkające tutaj rodziny powodując „import” do naszego kraju wzrostu PKB .
Z kolei my „wyeksportowaliśmy” pracowników i odciążyliśmy naszą gospodarkę kosztami większego bezrobocia.
Swoją droga ciekawe jaki był by u nas wzrost PKB..... gdyby rzesza potencjalnie bezrobotnych została w kraju.


Reasumując dziwię się samozadowoleniu rządzących aktualnie w Polsce , gdyż względnie lepsze wskaźniki makroekonomiczne nie są ich zasługą !!!!!!!!!!
Nasza gospodarka jako bardzo zacofana może być rzeczywiście porównywana bardziej do afrykańskiej jak europejskiej. Taką to kolonią afrykańską jesteśmy dzięki obecnym i byłym rządom liberałów.
Ciekawe jak by wyglądała sytuacja w Polsce gdybyśmy mieli tyle np. dużych zakładów przemysłowych, fabryk samochodów itp. jak w Niemczech ?
W naszym kraju mamy niewiele dużych przedsiębiorstw , a i nawet z nimi nie potrafimy sobie poradzić.
Czy nasza gospodarka była by w stanie nawet w kryzysie z
mirek3011 / 2009-06-01 07:39 / Tysiącznik na forum
Czy nasza gospodarka była by w stanie nawet w kryzysie zapewnić tak relatywnie niskie bezrobocie jak w opisanym wyżej kraju .?
Co by się działo gdyby spora część obywateli w naszym kraju miała znaczące kredyty w bankach np. hipotecznych tak jak w USA.
Kredytów tych mamy niewiele a nie potrafimy sobie z tym tematem poradzić.......

Z drugiej strony kryzys jest wielkością względną bo u nas to co jest normalnością (np. stan infrastruktury ,dróg itp.) gdyby było w krajach normalnie cywilizowanych było by nie tylko kryzysem ale katastrofą gospodarczą!!!!!!!

Rząd Tuska mówiąc o „sukcesach” gospodarczych stanowczo przesadza a wskaźniki makroekonomiczne nie są jego zasługą .
Jest to raczej zasługa zacofania gospodarczego naszego kraju !
Więc aby rozwinąć ten kraj, pan Tusk i jego ekipa „fachowców” powinni się wreszcie zabrać do roboty a nie za wyborcze spoty z „tanią” propagandą w ramach programu oszczędne i „tanie” państwo!
plaitmen / 89.76.164.* / 2009-05-31 11:02
Agencja i Bank otrzymają pieniądze podatnika. A co otrzyma przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą bez zatrudniania innych osób? Jak zwykle rząd przygotowuje sobie ciepłe posadki w bankach i agencjach za pieniądze podatników.
j 21 / 2009-05-31 09:23
Ciekawi mnie czy i jakie wprowadzono zabezpieczenia przeciwko nieuczciwym.
Już widzę jak (szczególnie w małych zakładach pracy) fikcyjne wysyła się na urlop pracowników otrzmuje dotację od państwa , to znaczy od nas wszystkich , a pracownik pracuje nadal na czarno
taki tam / 87.205.69.* / 2009-05-31 07:35
Płatny urlop postojowy jako recepta na kryzys?
No to rząd fachowców kolejny cud nam chce tu wypocić.

Najnowsze wpisy