Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Samozatrudnienie vs umowa o prace, a moze umowa o dzielo?

Samozatrudnienie vs umowa o prace, a moze umowa o dzielo?

kalvin / 2011-02-19 20:06
Witam,
Dostałem propozycje od mojego obecnego pracodawcy abym przeszedł na firmę jednoosobową, przyznam że rozważam temat ale wychodzi mi, że gdybym miał firmę jednoosobową dostawałbym to samo co na umowę o pracę, więc jakoś nie widzę w tym żadnego zysku, oprócz tego że mógłbym odliczyć sobie koszty paliwa, ale akurat auto którym się poruszam nie jest w papierach moje, czyli też nic sobie nie odliczę. A jest jeszcze kolejny minus ZUS, nie miałbym zniżek przez pierwsze 2 lata bo pracowałbym i tak dla obecnego pracodawcy.

Czy jest możliwość założenia firmy jednoosobowej i zawarcie umowy o dzieło z moim pracodawcom?
Wtedy z jednej strony opłacam sobie ZUS czyli mam ubezpieczenie, a z drugiej strony dostaje dużo więcej na rękę dzięki umowie o dzieło.
Wyświetlaj:
Grażyna K. / 93.181.138.* / 2011-02-27 11:36
"Czy jest możliwość założenia firmy jednoosobowej i zawarcie umowy o dzieło z moim
pracodawcom? " - odpowiedź brzmi nie bardzo. Jeśli zakres umowy o dzieło pokrywa się z przedmiotem prowadzonej działalności, albo można go powiązać z tym przedmiotem w sposób pośredni, to przychody z umowy o dzieło powinny być zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej.
berto7474 / 91.123.208.* / 2011-02-23 11:44
To jest dobra sprawa, ale.... diabeł tkwi w szczegółach. Najpierw zróbcie umowę, zawrzyj w niej wszystkie "okoliczności przyrody": urlop, chorobę, okres wypowiedzenia, sposób zapłaty,
termin zapłaty. Z umową w ręce idź do prawnika, sprawdź. Zachowaj czujność.
Jeśli twój szef to partner a nie osioł - opłaca się.
Ja tak mam i nie żałuję - ale dużo w tym zasługi dawnego szefa (obecnego klienta).
Pozdrawiam,
Powodzenia.

Najnowsze wpisy