Forum Forum prawnePracy

skutki spoznionej wyplaty

skutki spoznionej wyplaty

kpawlikk / 2012-09-03 09:19
W sierpniu tego roku spóźniliśmy się z wypłatą należnych pracownikom wynagrodzeń o 10 dni. W zwiazku z tym mam pytanie, jakie skutki może spowodować takie opóźnienie?
Wyświetlaj:
bossaa / 2012-09-04 11:19 / Bywalec forum
mi pracodawca spoznia sie z wyplata juz miesiac, caly cza sobiecuje, ze juz jutro beda pieniadze, a nie ma ich juz od miesiaca;/ co mam zrobic w tej sytuacji? ciezko mi ebdzie znalezc prace, wiec nie moge odejsc
szklarek / 2012-09-05 11:07
Wezwać pracodawcę oficjalnie- pismem z potwierdzeniem odbioru do wypłat w terminie. Może to pismo mieć status również wezwania przedsądowego- musi to jasno z niego wynikać.
kubol98 / 2012-09-03 11:11 / -
z tego co wiem, to powinien Pan oddac karne odsetki za kazdy spozniony dzien
szklarek / 2012-09-03 11:32
Tak, to powyższe z art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.

DODATKOWO:
• obowiązek wypłaty odszkodowania, jeśli wskutek zwłoki w wypłacie wynagrodzenia za pracę pracownik poniesie szkodę (art. 471 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy),

• możliwość nałożenia na pracodawcę kary grzywny od 1000 zł do 30 000 zł (art. 282 § 1 pkt 1 k.p.),

• możliwość rozwiązania przez pracownika stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy (art. 55 § 11 k.p.).

Odsetki za spóźnioną wypłatę stanowią rekompensatę za przedłużone i pozbawione prawnych podstaw uniemożliwienie pracownikowi korzystania z zarobionych przez niego pieniędzy. Są one wypłacane, gdy zatrudniony wystąpi z odpowiednim żądaniem do pracodawcy. Przedawniające się z upływem 3 lat roszczenie o odsetki z powodu nieterminowego regulowania zobowiązań z tytułu wynagrodzeń pozostaje w ścisłym związku ze stosunkiem pracy i sąd pracy powinien je uwzględnić, nawet jeśli pracownik nie zgłosił takiego roszczenia (por. wyrok Sądu Najwyższego z 21 lipca 1994 r., sygn. akt I PRN 42/94, OSNAPiUS 1994/12/192).

Najnowsze wpisy