Spadek

Maryla54 / 2010-06-27 18:59
Moja hiatoria wygląda tak: Babcia zmarła w 1970 roku, dziadek w 1972 – pozostawili po sobie 6 ha gospodarstwo rolne z zabudowaniami (dom murowany z roku 1935 oraz budynek gospodarczy z kamienia), mieli siedmioro dzieci, z czego czworo poszło mieszkać do miasta ... w tym moja mama, jedno mieszkało w sąsiedniej wsi,a dwoje zostało na gospodarce: wujek dostał działkę 0,8 ha w 1956 roku (ustnie) i na niej się pobudował i najmłodsza ciotka pozostała w budynkach po dziadkach, oni też podzielili między sobą resztę ziemi ornej i do dzisiaj ją uprawiają (a w przypadku wujka jego spadkobierca). W 1960 roku moja mama też dostała (ustnie) działkę 0,03 ha, na której postawiła sobie domek letni ... teraz ja w nim mieszkam i jestem tam zameldowana. Dziadkowie nie zostawili po sobie testamentu i nie ma założonej Księgi Wieczystej. Do dziś nie było sprawy spadkowej ani podziału majątku.
Nikt nigdy nie chciał tej sprawy wyprowadzić, kolejno ciotki i wujkowie umierali (ale pozostawili po sobie spadkobierców) ... zostały tylko dwie najmłodsze, z czego jedna mieszka na ojcowiżnie, i to ona remontuje i opiekuje sie budynkami.
Teraz JA CHCĘ ZROBIĆ pożądek. Składam wnioski o Nabycie Spadku i o Dział Spadku – będą one się toczyć równolegle. W sprawie o Dział Spadku wnoszę o ... przyznać tylko tym spadkobiercom, którzy albo za życia dziadków dostali kawałek ziemi (moja mama 0,03 ha i wujek 0.8 ha), zabudowania ciotce, która tam mieszka , remontuje itp oraz pozostałą ziemie orną po połowie tym, którzy od 1970 roku ją uprawiali .... a jeśli już nie żyją – to ich spadkobiercom. Mam nadzieję, że reszta spadkobierców nie będzie sprawiać kłopotów (wszyscy będą brali udział w postępowaniu). Czy mogę tak zrobić??? Czy jest jakiś przepis na to? Mam też problem z wyceną całej tej schedy!! Skąd mam wziąść wartość 75 letniego domu z cegły i obory z kamienia!! Jeżeli Sąd przystanie do mój podział, to co należy zrobić potem?? Jak zalegalizować mój domek?? Jak mi się nie powiedzie ... to wniosę o zasiedzenie. TYLKO CZY MOŻNA ZASIEDZIEĆ SPADEK?? Słyszałam o odżuceniu przez Sąd sprawy o zasiedzenie – i utratę 2000zł. Pomóżcie proszę.

Najnowsze wpisy