Forum Forum prawneZmiany w prawie

sprzedaż mieszkania bez zgody współmałżonka...??!!!

sprzedaż mieszkania bez zgody współmałżonka...??!!!

Jadwiga B. / 195.136.30.* / 2007-09-27 09:46
Witam!
Mam pytanie. 3 lata temu sama zakupiłam nieruchomość mieszkalną od cioci, która w chwili obecnej nie żyje. Akt notariany został sporządzony bez udziału mojego męża, którego obecność nie była wymagana przez Panią notariusz. Dodam, iż żyjemy z mężem w separacji od lat i jak na razie nie mamy rozdzielności majątkowej. Ponadto zakupiona nieruchomość jest zapisana tylko na moje nazwisko o raz widniej tam zapis, że "nieruchomość została zakupiona ze środków własnych oraz wchodzi do majątku odrębnego".
W tej chwili chcę sprzedać to mieszkanie, ale notariusze upierają się, i wymagają zgody męża, który na to się nie zgadza, z tego względu, że jest mu to bardzo na rękę. Żyje sobie sam (ponieważ wyprowadziłam się od niego po zakupieniu mieszkania), i tak chce ażeby zostało, ponadto chce rozwodu. A ja chcę to moje mieszkanie sprzedać i pomóc finansowo dzieciom.
Proszę o poradę, czy jest jakaś szanasa lub inne rozwiązanie tego wielkiego dla mnie prolblemu.
Z góry dziękuje za wypowiedzi i pozdrawiam.
Jadwiga
Wyświetlaj:
danutaa / 31.61.131.* / 2014-08-22 08:21
witam . ja mam taka sytaucja jestem 9 lat po rozwodzie bez rozdzielnosci majatkowej , moj byly maz dostal rok temu spadek po matce nic nie dal dzieciom mieszkanie sprzedal i wlasnie dlatego pytam czy moze sprzedac nieruchomosc bez mojej zgody bez rozdzielnosci?
szklarek / 2014-08-22 09:52
Które mieszkanie ?
Jeśli sprzedał mieszkanie, które posiadał przed Waszym małżeństwem, albo uzyskane w drodze spadku lub darowizny (nieważne kiedy) to sprzedał swój majątek odrębny, chyba że były poczynione następnie kroki prawne prowadzące do uwspólnienia mieszkania lub przekazania Pani udziału w nim.
Aniuta77 / 2011-09-14 10:06
Witam!
Mam pytanie. Moja matka wraz z ojcem posiadali wspolność majatkową w postaci domu oraz działki. Prowadzili to wspolnie przez 20 lat. 4 lata temu matka odeszla od ojca przy czym nie mieli rozwodu tylko separacje. Ojciec zmarł tydzien temu przy czym dowiedziałam sie ze w zeszlym roku sprzedal podobno legalnie dom i dzialke.Mam podejrzenia co do legalność tej inwestycji poniewaz ten "kolega" który to kupił twierdzi ze akt notarialny jest w sadzie!! (ponad rok po rzekomym kupnie)Ponad to ojciec miał problemy z alkoholem i narkotykami. Z tego co mi wiadomo ojciec prowadził ciemne interesy z tym panem od kupna. Jak to wyjaśnic?
mirunia / 89.228.145.* / 2008-07-16 19:40
Witam.Pani Jadwigo, jeżeli miała pani,w dniu zakupu nieruchomości,separację orzeczoną wyrokiem Sądu,to wystarczy teraz tylko przedstawić ten wyrok notariuszowi.Taka separacja znosi między innymi wspólność majątkową.Jeżeli jednak nie ma pani wyroku Sądu,to niestety należy uznać,że nieruchomość została nabyta z majątku wspólnego(mimo,że osobno zamieszkiwaliście)...chyba,że udowodni pani przed notariuszem,iż nabyła pani tę nieruchomość za oszczędności sprzed dnia zawarcia związku małżeńskiego albo z pieniędzy darowanych wyłącznie dla pani od kogoś..tyle co się orientuję..(nie jestem prawnikiem)Może pani w goglach wpisać"separacja" albo np "wspólnota majątkowa",albo inny interesujący panią problem np"podział majątku",wówczas znajdzie pani odpowiedzi na swoje pytania.Radzę jednak zasięgnąć porady prawnej u adwokata...pozdrawiam
Haś / 2008-06-29 10:05
Aby przedmiot zakupu wszedł do majątku odrębnego, środki na zakup muszą również z niego pochodzić. Majątek odrębny małżonków stanowią przedmioty opisane w art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. przy zawieraniu umowy kupna nieruchomości do majątku odrębnego, w akcie notarialnym składamy tylko oświadczenie, że nabyta nieruchomość stanowić będzie majątek odrębny. Notariusz nie powinien pytać o źródła finansowania, z tym że te " środki własne " mogą się nie kwalifikować jako majątek odrębny, a więc pomimo oświadczenia jw. zakupione mieszkanie może stanowić majątek wspólny.
brygida / 78.88.154.* / 2008-06-27 23:06
dlaczego na tej stronie nikt nic nie poradzi?,mnie sie szykuje podobny problem
zytra / 205.188.116.* / 2007-09-28 02:15
Ja jestem w podobnej sytuacji , jedynie spadkowej lecz zgoda musi ?, czy nie musi byc? , to jest wielkie pytanie .
Ja mieszkam w USA mam w spadku po zmarlych rodzicach udzial w wysokosci 67%, dwoje z rodzenstwa maja po polowie z reszty i mieszkaja w tym samym miescie w Polsce.
Ja i jedno z rodzenstwa postanowilismy sprzedac spadek (mieszkanie) lecz trzecia osoba ma objekcje. W tej sytuacji matematycznie wychodzi , ze 83% (+-) jest za sprzedarza , a 16%(+-) nie wyrarza zgody .
Demokratyczna metoda wiekszosc wygrywa , oraz ze wzgledow fizycznie nie mozliwych nie moge byc obecny na kazdym forum prawnym dotyczacym stanu sprawy .
Nikt z tego mieszkania nie korzysta przez ponad dwa lata do tej pory , czy ja mam jakiekolwiek szanse sprzedac moj udzial , jezeli tak , to w jaki sposob ?
Bardzo ciekawy temat Pani poruszyla Pani Jadwigo .

Z powazaniem ;

Zytra.
Haś / 2008-06-29 10:15
Kodeks cywilny stanowi, iż każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. oznacza to, że jeżeli jeden ze współwłaścicieli zechce np. sprzedać swój udział, nie musi konsultować tego z drugim współwłaścicielem. Nie ma tu zastosowania zasada większości udziałów. Sprzedać, w jaki sposób ? Udziały są zbywalne, u notariusza.
Kafa / 87.205.59.* / 2008-07-22 23:27
Kodeks cywilny stanowi, iż każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem
bez zgody pozostałych współwłaścicieli. oznacza to, że jeżeli jeden ze
współwłaścicieli zechce np. sprzedać swój udział, nie musi konsultować tego z drugim
współwłaścicielem. Nie ma tu zastosowania zasada większości udziałów. Sprzedać, w jaki sposób ? Udziały są zbywalne, u notariusza.

Zbywalna owszem ale prawo pierwokupu współwłaściciela/
....sprzedaż dokonana bezwarunkowo jest nieważna - kodeks cywilny
zytra / 205.188.116.* / 2007-09-28 02:45
Dodam pytanie , jak moge znalezc prawnika , co by reprezentowal moj interes (odplatnie) , w sytuacji w jakiej ja jestem ?Czy Polskie prawo podatkowe obejmuje swym zasiegiem ludzi , ktorzy kiedys byli obywatelami Polski , a juz nie sa , lecz prawnie sa w posiadaniu nieruchomosci w Polsce?
Nie spodziewam sie odpowiedzi , bo za darmo boli gardlo , ale z gory dziekuje .

Z powazaniem ;

Zytra
mirunia / 89.228.145.* / 2008-07-16 19:51
Witam.Nie ma rzeczy niemożliwych(to moja dewiza).Radzę znaleźć prawnika w internecie,najlepiej z miejsca gdzie położona jest nieruchomość.W goglach proszę wpisać np"porady prawne" albo "usługi prawne......"( w miejsce kropek napisać miejscowość w której położona jest nieruchomość).Sądzę,że należy się zarejestrować i można zlecić usługę adwokatowi,a pieniążki za usługę przelać na konto...radzę spróbować..to działa,po to mamy internet....podpisy elektroniczne..itd

Najnowsze wpisy