Forum Forum prawneZmiany w prawie

Sprzedaż bez mojej zgody

Sprzedaż bez mojej zgody

Chauler / 2010-05-08 14:16
Witam.
Niedawno zauważyłam, że na stronie internetowej pewnej agencji jest wystawiona na sprzedaż posesja. Mapka jest niedokładna, a adresu nie ma podanego. Przypuszczam, że jest to wystawiony dom, którego jestem współwłaścicielką. Jednak zostało to wszystko zrobione bez mojej zgody.
Chciała bym się dowiedzieć, czy jest jakieś prawo mówiące o naruszeniu w tym momencie moich dóbr osobistych? A jeżeli tak to w jaki sposób mogę się do tego odnieść?
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2010-05-14 15:13
Nie naruszono ani dóbr ani praw własności. Prawo pierwokupu dotyczy jedynie udziału w działce rolnej. Stosownie do art. 198 Kodeksu cywilnego „każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Rozporządzenie udziałem we współwłasności jest prawem zbywalnym, a jako takie nie może być wyłączone ani ograniczone.
Stosownie do art. 57 § 1 K.c. „nie można przez czynność prawną wyłączyć ani ograniczyć uprawnienia do przeniesienia, obciążenia, zmiany lub zniesienia prawa, jeżeli według ustawy prawo to jest zbywalne”.
Chauler / 2010-05-15 21:20
No dobrze, ale to jest domek jednorodzinny, i wydaje mi się, że osoba ta, próbując sprzedać go bez mojej zgody pozostawia mnie na lodzie. Ponieważ ja w tym momencie pozostaję bez niczego. A znając życie, to nie dostanę nic ze sprzedaży. Kontaktowałam się z tą agencją, ale nie mogę uzyskać adresu, dopóki nie podpiszę papierów dotyczących kupna tej działki. Strasznie dziwne i podejrzane to jest według mnie.
H Szatkowski / 2010-05-16 09:48
Napisała Pani, że jest współwłaścicielem- drugi współwłaściciel nie może sprzedać domu, posesji a jedynie swój UDZIAŁ, lub jego część. Tak czy inaczej nie większy niż dotychczas zapisany w księdze wieczystej. Zatem jedynie może się dla Pani zmienić współwłaściciel lub pojawić nowy , trzeci. Suma waszych udziałów nadal wyniesie 100%, a Pani udział pozostanie niezmieniony. Nowy współwłaściciel nabywa dotychczasowe prawa i obowiązki.I nie bardzo widzę powód, dla którego z tej transakcji miałaby Pani coś otrzymać poza informacją z wydziału ksiąg wieczystych w wprowadzonych zmianach w zapisach.
Jeśli z oferty sprzedaży wynika, że wystawia się całość nieruchomości, a nie udział to warto w agencji nieruchomości zainterweniować- bo jest to oszustwo wobec potencjalnego nabywcy i żądać sprostowania treści oferty.

Najnowsze wpisy