Forum Forum podatkoweOdliczenia

sprzedaż mieszkanie po roku

sprzedaż mieszkanie po roku

rotta12 / 2015-02-06 16:43
Witam, zakupiłam mieszkanie rok temu za kwotę 102tyś, remont na który mam rachunki to 10 tyś. Posiadam gotówkę na koncie za którą chce kupic nowe mieszkanie do remontu za 125 tyś. Pan sprzedający nie może czekać.Swoje mieszkanie sprzedaje za dwa miesiace. Jaki podatek zapłace dodoam ze sprzedaje za 160 tys , czyli jakby zysk wynosi ok 50 tyś (bo meble sie nie wliczają) , czy podatek wynosi 19 % od całej kwoty sprzedazy (157tyś) czy tylko odróżnicy.Dodam że piieniadze ze sprzeday tego mieszkania beda lezały np na koncie bo to do remontu zakupie z innych wczesniej tyleko te 50 przeznacze na remont tego nowego. Prosze o szybką odpowiedz
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-02-06 20:41
Podatkowi zryczałtowanemu podlega Dochód z takiego zbycia mieszkania przed upływem 5 lat- a więc w tej sytuacji - podstawą opodatkowania byłaby kwota 48 tys. zł, a PIT 9 120 zł.

By się od niego uwolnić należy Przychód ze sprzedaży przeznaczyć na inne cele mieszkaniowe. A więc muszą być one zrealizowane PO sprzedaży pierwszego mieszkania. Przeznaczenie części przychodu powoduje opodatkowanie adekwatnej części dochodu.

Dość chaotycznie napisała Pani. Jak rozumiem celem mieszkaniowym byłby tylko remont zakupionego mieszkania ze względu na owe terminy.

zatem zwolnione od opodatkowania byłoby (50/160) x 48 = 15 tys. zł dochodu, a wiec PIT = 6270 zł.
rotta12 / 2015-02-06 21:22
Dokładnie:
1.Kupiłam mieszkanie za102tys rok temu remont ok 10 tys (rachunki) meble i reszta razem 155tys.
2.Na koncie gotówka za która chce kupic nowe mieszkanie 10 lutego tego roku za kwote 125tys.
3. Dnia 1 marca sprzedaje mieszkanie kupione rok temu za 157 tys.
4.Czy mogę kupić mieszkanie z innego zródła dochdu niz z tamtego mieszkania?
5. Czy po sprzedazy tego mojego płace podatek 19 % od jakiej kwoty ? Czy od 157 tys czy od róznicy miedzy zakupem a sprzedaża?
6.Czy jak zadeklaruje że tą róznice włożewremon zakupionego nowego mieszkania to wtedy nie płacę?
7.Czy moge najpier kupić apotem dopiero sprzedac swoje?
wiwan / 2015-02-09 16:03
1. "meble i reszta" raczej nie stanowią kosztu uzyskania przychodu przy sprzedaży tego mieszkania.
2. Jeśli wydatek na nowe mieszkanie jest poniesiony przed uzyskaniem przychodu ze sprzedaży starego, to nie jest on wydatkiem, który mieści się w pojęciu innych celów mieszkaniowych. Wykończenie/remont nowego mieszkania - już tak, bo koszty te pojawią się PO sprzedaży mieszkania starego.
3. Już to napisałem. By uniknąć podatku od całego Dochodu, należy przeznaczyć cały Przychód na inne cele mieszkaniowe. Przeznaczenie części przychodu- powoduje podleganie podatkowi proporcjonalnej części Dochodu.

W opisanej sytuacji nie może Pani zadeklarować 125 tys. na zakup nowego. Może Pani zadeklarować kwotę na jego wykończenie/remont- bo nastąpią one PO 1 marca.

Ma więc Pani spodziewane:
- przychód ze sprzedaży starego 157 tys.
(poprzednio pisała Pani o 160)
- koszt jego nabycia 112 tys. (cena nabycia + wykończenie)

Dochód zatem 55 tys. Potencjalny podatek 19% x 55 tys. = 10450 zł.

Jeśli na wykończenie/remont nowego przeznaczy Pani :
40 tys., to dochód zwolniony to 40/157 x 55 tys. = 14013 zł. Do opodatkowania zatem 40987, podatek 7788.
55 tys., to dochód zwolniony to 55/157 x 55 tys. = 19268, do opodatkowania 35732, podatek 5789 itd.

Najnowsze wpisy