Forum Forum podatkoweOdliczenia

Sprzedaż na Allegro.pl - dane dostępowe

Sprzedaż na Allegro.pl - dane dostępowe

rasoir / 77.254.154.* / 2010-08-21 00:13
Witam, zamierzam sprzedawać na Allegro dane dostępowe do konta Premium w serwisie hotfile.com. Polega to mniej więcej na tym, że kupuje powiedzmy 10 kont, za cenę 4,50zł każde, zaś sprzedaje 30 podkont za łączną cenę 90zł, więc mam 45zł zysku. Na zakup tych kont nie otrzymuję ani rachunku ani faktury, więc można powiedzieć, że biorą się one "z powietrza".

Pytanie jakie się pojawia, to na jakiej zasadzie mam się z tego rozliczać z US? Mam działalność gospodarczą, jednak musiałbym ją rozszerzyć (z tego co mi się wydaje to na "sprzedaż internetowa").

Nie wiem, czy konieczne jest udokumentowanie kosztów jakie ponoszę z racji kupna tych kont, czy wystarczy jeżeli będę odprowadzał VAT od całkowitego zysku jaki generuje, czyli tak jak w przykładzie od 90zł?

Kolejne pytanie, to jak albo na czym mam dokumentować te zyski, bo chyba są takie książeczki do wystawiania rachunków? Czy konieczne jest spisywanie codziennego utargu, czy może być miesięczny? Dodam, że klientami są przeważnie osoby prywatne. Miesięczny utarg nie powinien przekraczać 1500zł, a zapewne będzie dużo niższy.

Czy dowodem poniesionych kosztów, w tym przypadku tych 45zł może być dowód wpłaty na dany rachunek bankowy - pobrany z banku? Jeżeli tak, to ile z tych 45zł mogę odliczyć całość czy jakąś część?

Jeżeli piszę jakieś brednie to proszę mnie naprowadzić na odpowiedni tor, bo dotychczas jedyne co mi się przewijało przez ręce, to faktury VAT za wykonaną na budowach pracę, zaś resztą zajmowała się księgowa (która zresztą jest na urlopie dlatego radzę się Was).

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Pozdrawiam!
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2010-08-24 12:10
Najogólniej:
Jest dochód - jest obowiązek podatkowy. Jeśli dochód jest systematyczny, a działania podejmowane są celu jego uzyskania- ma to znamiona DG. Więc po prostu trzeba to robić w ramach DG. Rozszerzyć ją o ten typ działalności. Raczej nie sprzedaż internetowa - bo ta dotyczy chyba sprzedaży przez domy wysyłkowe rzeczy materialnych.
Udokumentowanie kosztów jest potrzebne gdy się chce je odliczyć. Zatem by odliczyć Vat / koszt kont- potzrebna jest faktura i dowód zapłaty.
Brak faktury- brak odliczenia, ewidencjonuje się i opodatkowuje tylko przychód, który będzie wtedy jednocześnie dochodem.
Przychód ewidencjonuje się jak pozostałe, te budowlane- nie wiem czy prowadzicie KPIR czy pełną księgowość.
Rasoir / 77.254.157.* / 2010-08-24 18:06
W miarę rozumiem, proszę mi jeszcze powiedzieć,o jaki dokładnie typ należałoby rozszerzyć działalność?

Co do ewidencjonowania przychodu, to KPiR chyba nie posiadamy, zaś nie za bardzo wiem, jak miałbym to robić (podobnie do usług budowlanych) gdyż osoby prywatne raczej faktur VAT nie chcą, z tego co wiem (o ile to coś pomoże) to firma odprowadza 22% VAT i 5,5% ryczałt. Mam nadzieję, że jakoś Pan sprecyzuje na jakiej zasadzie miałbym dokumentować przychów.

Dziękuję za odpowiedź i czekam na doprecyzowanie.

Pozdrawiam
H Szatkowski / 2010-08-26 11:10
1.Kłopot jest z tym PKD na tego typu działalność, jak zresztą w przypadku innych nowych typów związanych z internetem. Np. sprzedaż miejsca na reklamę na WWW doczekała się już osobnego PKD.
Tak na 80% obstawiałbym
62.09.Z Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych,
albo na 20%
47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub
Internet.
PKD tu:
http://msp.money.pl/zakladam_firme/pkd2007/.
2. pytanie o ewidencję bardziej do...własnej księgowej. Płacicie ryczałt i jesteście Vatowcem. Przy samym ryczałcie prowadzi się tylko prostą ewidencję przychodów. W przypadku ewidencji Vat, jest kilka sposobów jej prowadzenia. Jeśli jest prowadzona tak, że łatwo z niej uzyskać dane na potrzeby podatku ryczałtowego- to osobnej ewidencji pzrychodów nie prowadzi się, wystarczy ta VAT.
3. jest jeszcze problem ze stawką ryczałtu dla tej odsprzedaży kodów ( trochę jak z PKD), bo albo podlega ona podatkowi 3% jak zwykły handel, albo 17% jeśli wyczerpuje ona zdaniem US znamiona #przetwarzania danych (PKWiU 72.3)#.
Tak czy inaczej nie jest to 5,5% więc ewidencja musi być prowadzona tak, by łatwo było na koniec miesiąca lub w razie kontroli wyodrębnić przychody do opodatkowania jedną stawką (budowlane) od przychodów do opodatkowania drugą stawką (internetowe).
Księgowa będzie więcej wiedziała tj. jak prowadzi i jak będzie jej lepiej prowadzić w przypadku dojścia tej nowej działalności i nowych przychodów.
Natomiast w kwestii stawki ryczałtu warto zapytać swój US.
Rasoir / 77.253.9.* / 2010-08-26 20:02
Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź, jak tylko księgowa wróci z chorobowego to zapytam o resztę.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc, bo udzielił mi Pan naprawdę przydatnych informacji.

Serdecznie pozdrawiam.

Najnowsze wpisy