Forum Forum podatkoweInterpretacje

Sprzedaż prywatnego auta z zyskiem przed upływem 6 m-cy

Sprzedaż prywatnego auta z zyskiem przed upływem 6 m-cy

rgrzelak / 2010-03-22 12:30
Witam!
Odkupiłem od firmy w której pracuję samochód służbowy w czerwcu 2009 za atrakcyjne pieniądze 5tyś brutto (premia dla pracownika) a sprzedałem go w sierpniu 2009 za kwotę wyższą a mianowicie 8tyś brutto. Samochód był normalnie przerejestrowany na mnie, potem sprzedany przez umowę kupna-sprzedaży dalej. Jestem zwykłym, szarym podatnikiem, nie mam firmy, nie prowadzę żadnej działalności/handlu - była to jednorazowa sprzedaż. Zazwyczaj rozliczam się PITem 37 (mam dochody tylko z umowy o pracę) a jak będzie teraz? Wiem że muszę zapłacić podatek, tylko który PIT mam złożyć? PIT 37 w sekcji C, w źródłach INNYCH ująć sprzedaż samochodu czyli: Przychód 8tyś, Koszt uzysk. 5tyś... czy może inny PIT? Kilka osób podpowiada mi że PIT 36 ale w którym miejscu mam to wpisać? Która sekcja? I czy dołączać do PITa jakieś oświadczenia, umowę kupna sprzedaży itp itd?
Wyświetlaj:
ZulkaM / 2010-03-22 16:22 / Bywalec forum
Pit-36 "Inne żródła" - zgodnie z objaśnieniem do tego pitu jest on przeznaczony do rozliczenia dochodów podatników:
"uzyskali przychody z odpłatnego zbycia innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie rzeczy, ponieśli koszty uzyskania tych przychodów, uzyskali dochód (lub ponieśli stratę),"
ZulkaM / 2010-03-22 16:25 / Bywalec forum
A umowę kupna-sprzedaży przedstawisz dopiero przy ewentualnej kontroli US.
I wpisujesz tak jak napisałeś: przychód-8000, koszty 5000 - reszta do opodatkowania.

Najnowsze wpisy