Forum Forum finansoweInne

Stopy nie wzrosły, ale i nieprędko spadną

Stopy nie wzrosły, ale i nieprędko spadną

Money.pl / 2008-08-27 14:58
Komentarze do wiadomości: Stopy nie wzrosły, ale i nieprędko spadną.
Wyświetlaj:
Szkodniśśś / 83.22.11.* / 2008-08-30 20:34
To mówię ja, zwykły szarak który zajarzył, że kupując w np. USA, płacąc za przesyłkę do Polski, płacąc 25% opłat celnych, dalej jestem przynajmniej kilka stów do przodu kupując produkt za 1000 złotych... No i właśnie nie widzi mi się to, że dolar mi ucieka do góry... No ale cóż, może nadejdzie ten czas, że znów będę wspierał polskie sklepy moimi pieniędzmi ;]
Greeder / 62.89.78.* / 2008-08-28 07:26
No dobra. Za Nogą, zaczynam się martwić moją dynamicznie rosnącą płacą. Oj, źle, źle, za dużo zarabiam i ciągle mi dają więcej...
Mr Bear / 217.98.12.* / 2008-08-27 14:58
...ok, i niech nie spadają. Byleby działania RPP były jednoznaczne, czyli: "Podnosimy / nie podnosimy", a nie typu: "Podnosimy, ale może jeszcze podniesiemy z raz, dwa, może trzy razy". Bo to wszystko odbija się na gospodarce. Przykładem może być WIOBOR 1M, który przy stopie ref. 5,75 wynosił 11. czerwca 6,27, po podwyżce stopy ref. do 6,00 podskoczył do ponad 6,30, a dzisiaj przy stopie ref. 6,00 (kiedy gospodarka się już unormowała) ten sam WIBOR 1M wynosi 6,25.
vxing / 89.108.233.* / 2008-08-27 18:55
Tutaj racja - oczekiwania co do przyszłych stóp procentowych to ważna rzecz, niech więc RPP nie robi sobie jaj w publicznych wystąpieniach. Jeszcze z raz jednak chyba stopy będzie trzeba podnieść. Ale... jak widać chłopaki się opamiętali ostatnio... bardzo ładnie, bardzo. Pamiętać Członki RPP! Członek zaskakiwać może w łóżku! Nie w gospodarce! :)
ppp123 / 77.254.138.* / 2008-08-27 16:51
Rada ma na celu utrzymanie inflacji w ryzach i za to dostaje kasę.

Jeżeli realne stopy staną się ujemne tj.
(Stopa ref * podatek) < inflacja (%)
to uciekam ze złotówki - czytaj to jak
CHF po 3 zł
co oznacza kłopoty w spłacie kredytów dla miliona osób.
Dlatego złoty powinien pozostać silny do czasu wejście do strefy euro.
Przedsiębiorcy narzekający na mocnego złotego powinni zainwestować w obniżenie kosztów produkcji, usprawnienie czasu pracy, podniesienie wydajności pracowników itp.
vxing / 89.108.233.* / 2008-08-27 18:41
...z tą zależnością realnych stóp wpływających na kurs PLN to pierwsze słyszę :) ...ale nie mówię - poszukam, douczę się... :) RPP rzeczywiście ma na celu utrzymanie inflacji na określonym poziomie, ale ostatni wzrost inflacji wiązał się ze wzrostem cen towarów na rynkach światowych - rzeczywiście utrzymali inflację na niskim poziomie, ale za to nadmuchali złotówkę - co się właśnie koryguje - niestety przy wysokich stopach procentowych (co jest niepokojące i pokazuje, jaką dziurą w Europie jesteśmy i gdzie nasze miejsce). Poza tym... naszych eksporterów nigdy nie broniłem, bo i tak większość produktów importujemy, także oni - zajmują się więc w większości przypadków obrotem uszlachetniającym (może nie w dosłownym znaczeniu), a nie eksportem jak uważają. Cieszę się więc z mocnej złotówki i chciałbym bardzo, żeby taka była jak kiedyś tam przyjmiemy euro. Życzę także przedsiębiorcom, aby obniżyli koszty produkcji i zwiększyli wydajność pracy w swoich przedsiębiorstwach. Tyle tylko, że są to jedynie pobożne życzenia... łącznie nie do zrealizowania.
ppp123 / 77.254.128.* / 2008-08-27 21:39
Oczywiście chodziło o realną stopę zwrotu.
JX / 212.191.170.* / 2008-08-27 15:42
Jest gorzej, niż myślisz, wklejam dzisiejszą informację: "27.8.Londyn (PAP/Bloomberg) - W gospodarce strefy euro istnieje ryzyko realnej recesji w sytuacji, gdy mocna waluta szkodzi eksportowi, spadają ceny nieruchomości, a inflacja powoduje spadek realnych zarobków - oceniają analitycy Standard & Poor′s". Jeżeli ktoś w takiej sytuacji myśli u nas o podnoszeniu stóp, to powinien publicznie wyjaśnić, komu melduje o wykonaniu zadania!
vxing / 89.108.233.* / 2008-08-27 18:46
Ceny nieruchomości spadają u nas tylko w gazetach, a inflacja nie jest wysoka. Więc chyba spokojnie :) Nie będzie tak źle... Wysoki kurs waluty - zgadzam się - jest to bardzo niepokojące, ponieważ jest to kurs nadmuchany przez kapitał spekulacyjny, a nie prawdziwy popyt - tutaj... hm... ma to swoje plusy, ale i minusy.
vxing / 89.108.233.* / 2008-08-27 18:50
...właściwie to przede wszystkim minusy - spekulanci sie obłupią, wyciągną z powrotem kasiorę, kurs PLN poleci na łeb, a stopy procentowe nadal będą wysokie i będą blokować polskich przedsiębiorców... do bani w takim razie, jednak do bani się dzieje z tym kursem... tyle, że moge teraz tanio kupić coś w Niemczech (np. proszek do prania) i niektórzy mogą się cieszyć z niższych rat kredytów w CHF (ale to niestety tylko chwilowe) - no, gorzej z tymi co niedawno zaciągnęli taki kredycik - ci nie wiedzą co zrobili...
oljo / 2008-08-27 16:26
sam cytujesz "a inflacja
powoduje spadek realnych zarobków". w takim razie podnoszenie stop jest wlasnie odpowiednia reakcja.

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: