Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Filar: Stopy procentowe mogą spaść do 4 procent

Filar: Stopy procentowe mogą spaść do 4 procent

Wyświetlaj:
devill / 77.236.0.* / 2009-01-15 14:37
ponieważ stoje w kolejce mam czas na pisanie...
Jak pisałem kilka dni przez obnizką grudniową stóp przez RPP jako jedyny freelancer typowałem - 0.75% i wskazywałem,że pod koniec stycznia RPP powinna obnizyć stopy jeszcze o 0,25% . (według moich wyliczeń)
To jest nadal aktualne. Luty to m-ce w którym powinnismy zrewidować to co zoatało zrobione i jak inni (inne Banki Centralne)
Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-01-15 14:58
Jeżeli o 0,25 to dlaczego w ogóle obniżać? Jesteś bankowcem, ja natomiast patrzę ściśle z punktu widzenia przedsiębiorstw. Sprzedaż spada, marże i prowizje banków skoczyły znacznie do góry - koszt pozyskania pieniądza krótkoterminowego do bieżącej działalności jest nadal wysoki... kurs PLN pomimo, że były wysokie stopy proc. uległ korekcie (o czym pisałem jeszcze w II kw. tego roku), do tego nałożył się kryzys i złotówka poszybowała zupełnie w dół... co jeszcze stoi na przeszkodzie obniżenia stóp do 4,0 - przecież taki poziom już był w 2007?... obawa przed inflacją? Nie jestem zwolennikiem manipulowania stopami procentowymi, szczególnie dotyczy to małych zmian w krótkich okresach czasu - zbytnio wpływa to na oczekiwania na rynku międzybankowym, przez co efekt zmiany stóp jest zawsze przestrzelony. Teraz natomiast uważam, że należałoby pójść ostro w dół... a potem - tak jak piszesz - analizować wyniki.
Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-01-15 11:38
Kilka małych obniżek? Nie, nie, panowie... Z tym kryzysem jest jak ze świniakiem do zabicia. Jak zrobisz jedno dobre cięcie - masz szansę powodzenia, jak zaczniesz robić małe cięcia co jakiś czas to świniak ci się wyślizgnie i tylko jego ...upsko zobaczysz. Zresztą... większość świata zrobiła radykalny krok... a u nas jak zwykle się filozofuje.
antyleming / 194.69.198.* / 2009-01-15 12:22
Wiekszosc swiata nie filozofowala tylko bez namyslu pograzyla sie w recesji a Pan Niedzwiadek najchetniej doradzilby Polsce podazac sladem reszty lemingow...
Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-01-15 12:28
Jeżeli poziom życia podniósłby się nam do poziomu reszty świata, to niech będzie i recesja. Lepiej żyć w długach, niż biedować bez długów - nikt przecież za to nie wiesza. Zacznijmy wreszcie iść równo razem z resztą świata, a nie tylko za nimi podążać... pomalutku... małymi kroczkami... tylko ochłapy nam zostają... Wysokie stopy warto było trzymać tylko dla utrzymania wysokiego kursu złotówki... a teraz? Nie ma już sensu.
Bankier_7 / 2009-01-15 14:18 / portfel / Punktator
Dokładnie tak.
Był czas i wtedy ostro trzeba było zniżyć do 3% (to mógłbyć dobry jeden impuls) i kto wie czy nie bylibyśmy teraz nazywani oazą na rozszalałym dziś morzu recesji...
.
Do tego zniżają powoli a np. oprocentowanie kredytów inwestycyjnych (GPW) dalej są wysokie i nikt nie pomyśli,żeby je obniżyć,może wtedy choć jakaś część inwestorów indywidualnych powróciłaby na Giełde a tak dalej są to oprocentowania 2-cyfrowe...
Pozdrawiam.
teraz POland / 212.244.186.* / 2009-01-15 14:17
"Lepiej żyć w długach,niż biedować bez długów"

Ciekawa filozofia życia:)

Najnowsze wpisy