Forum Forum dla firmKsięgowość

Transakcja krajowa czy WNT? Proszę o pomoc.

Transakcja krajowa czy WNT? Proszę o pomoc.

Damian S / 178.36.230.* / 2019-03-17 18:54
Dzień dobry,



Zgłaszam się do Państwa z pilnym problem.



Mamy wiele FV (w sumie przeszło na pół miliona złotych brutto) zakupowych, gdzie sprzedawca (firma) wykazuje PL stawkę VAT (23%) oraz posługuje się polskim nr NIP (przedrostek PL). Można by pomyśleć, że to zwyczajna transakcja krajowa. Rzecz w tym, że towar był wysyłany z poza granic kraju (np z DE). Tym samym, jak już wiem, urząd skarbowy mógłby zakwestionować prawo do odliczenia VAT od takiej FV i potraktować zakup jako WNT. Należy jednak pamiętać, że sprzedawca zawsze legitymuje się PL nr NIP oraz opłaca PL VAT (zakładam, że inaczej JPK_VAT już dawno by wyrzucił niezgodności, bo kwoty są istotne). Brak tam innego nr NIP niż ten polski. Trudno więc też mówić o typowej transakcji WNT, bo jak by taką rozliczyć z PL nipem?



Ogólnie tego rodzaju FV mamy od kilkunastu różnych kontrahentów. Zawsze na nich widnieje stawka 23% VAT, PL nr NIP sprzedawcy, zagraniczny adres siedziby sprzedawcy, kwota transakcji w obcej walucie (nie zawsze kwota VAT jest przeliczona na złotówki). Zakładam, że będziemy mieć z tego tytułu ogromne problemy skarbowe. Poprzednia księgowa przyjmowała wszystkie dokumenty jak leci, nie kwestionowała ich i moje pytania o poprawność takich dokumentów kończyła stwierdzeniem "nie ma problemu, jest tam przecież ich polski NIP oraz polskie VAT". Nie wnikałem więc, bo i to mi pasowało - nie sądzę byśmy byli w stanie na sprzedających (to firmy molochy) wymusić zwrot VATu i poprawne księgowanie. Teraz jednak szykuje się nam kontrola skarbowa i nowe biuro rachunkowe wskazało, że mogą być kłopoty.



W sprawie się też trochę naczytałem i nie będę ryzykować w przyszłości (słusznie?) księgowania takich faktur, ale co ze starymi? Mowa o fakturach na ponad 500 tyś.



Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, chętnie przeczytam każdy komentarz.



Zdaję sobie sprawę, że podobne kwestie były już podnoszone, ale brakowało jasnego rozwiązania. Może jednak stan prawny się zmienił? Może mieli Państwo kontrolę w sprawie?



Pomocy, bo można stracić wolę walki :) Dziękuję, Damian

Najnowsze wpisy