Forum Forum dla firmKsięgowość

Ulga za złe długi

Ulga za złe długi

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2010-01-21 09:25
Miałam fakturę za transport z 2007 roku i księgowa ją wyksięgowała w 2008
roku jako przedawnioną. Wczoraj dostałam pismo od Wystawcy tej faktury że
zamierza zrobić korektę VAT-u bo nie zapłaciłam mu faktury. I co teraz?
Proszę o pomoc.
gkatulska / 2010-01-21 09:25 / Grażyna Katulska, specjalista ds. rachunkowości, kadr i płac
Dzięki nowelizacji ustawy o VAT podatnicy mogą zmniejszyć VAT należny w przypadku braku zapłaty ze strony kontrahenta. Wierzytelność, która nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze uważa się za nieściągalną. Podstawą do skorzystania z ulgi jest zawiadomienie dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego. Pani kontrahent właśnie to uczynił. Jeżeli dłużnik (Pani), w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulowała należności w jakiejkolwiek formie, to dostawca może dokonać korekty . Szczegółowe warunki umożliwiające skorzystanie z ulgi na złe długi określa art. 89a i 89b ustawy o VAT. W wyniku zmiany przepisów uległ skróceniu, z pięciu do dwóch lat, okres objęty prawem korekty. Korektą podatku należnego będzie można więc objąć tylko dwuletnią wierzytelność wynikającą z faktury VAT, co oznacza, że dotyczy ona tylko wierzytelności, które nie uległy przedawnieniu. Korekta VAT należnego u sprzedawcy (dostawcy) powoduje konieczność korekty odliczenia VAT u dłużnika (nabywcy czyli Pani). W przypadku otrzymania zawiadomienia i nieuregulowania należności w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania dłużnik (Pani) jest zobowiązany do pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia. Czyli musi się Pani cofnąć do okresu w którym odliczyła Pani VAT z faktury za transport i musi Pani zrobić niestety korektę tego okresu i dopłacić VAT wraz z odsetkami do US.

Najnowsze wpisy