Forum Forum prawnePracy

umowa na czas określony

umowa na czas określony

alika36 / 2012-09-24 18:03
witam mam pytanie mam umowe na czas określony 5 lat wkrótce mi sie kończy a nie chce podpisywac już tam następnej umowy czy któraś ze stron musi dać wypowiedzenie 2 tygodnie przed końcem umowy czy musze to gdzieś zgłosić ze nie chcę następnej i jakie będą konsekwencje jeżeli nie podpisze czy otrzymam zasiłek dla bezrobotnyc otrzymałm grupę inwalidzką i z tego powodu chce znależc lżejszą prace mam 41 lat
szklarek / 2012-09-24 19:48
Umowa ta po prostu wygaśnie i tyle. Żadna strona nie ma prawnego obowiązku informować, że jej nie przedłuży tak jak nie ma obowiązku jej przedłużać w ogóle.

Wypowiedzenie stosuje się w celu rozwiązania umowy PRZED czasem, na jaki została zawarta.
Po prostu kończy Pani pracę, dostaje świadectwo pracy, ostatnie wynagrodzenie, ewentualnie ekwiwalent za urlop, jeśli udzielono go mniej, niż wynika z naliczenia urlopu proporcjonalnego za 2012 r.

A za ewentualną ofertę kolejnej umowy po prostu Pani dziękuje i tyle.

Oczywiście po 5 latach i przy poprawnych stosunkach warto już poza regulacjami prawnymi uprzedzić pracodawcę, zwłaszcza jeśli miała Pani sygnały, że byłby chętny.

Powyższe jest bez wpływu na prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
Uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przynajmniej umiarkowanym daje kilka przywilejów w zatrudnieniu ( dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego, możliwość skrócenia dnia i tygodnia pracy do 7/35 godzin itp. ).

Najnowsze wpisy