Forum Forum prawnePracy

umowa o dzieło a KRUS

umowa o dzieło a KRUS

jacek9000 / 193.25.0.* / 2014-02-12 18:31
mam pytanie, od tego miesiąca stałem się rolnikiem i opłacam KRUS, zaczynam też pracę na umowe o dzieło. Czy bez problemu mogę korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego jakie mi przysługuje z racji opłacania Krus? bo jak wiadomo na umowie o dzieło nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. czy sa jakieś ograniczenia jeśli chodzi o dochody z umowy o dzieło a byciem w KRUSie?
Wyświetlaj:
jacek9000 / 193.25.0.* / 2014-02-13 18:48
1,3 hektara to wyżyć się nie da, no chyba że konopie bym sadził :)
wiwan / 2014-02-12 22:07
Nie ma takich ograniczeń dochodowych.
Jest inne ograniczenie* formalno prawne polegające na tym, że zawarcie takiej umowy, a w konsekwencji niepodleganie ZUS jest nielegalne jeśli jest to po prostu ukryty stosunek pracy. Tzn. przy wykonywaniu dzieła obowiązują wykonawcę konkretne godziny, konkretne miejsce, pełna podległość jakiemuś szefowi, ciągłość wykonywania itd.

Sytuacja taka może być zakwestionowana zarówno przez PIP jak i ZUS. Oczywiście też takiemu wykonawcy dzieło służy prawo do sądownego ustalenia istnienia stosunku pracy.

W efekcie może być konieczne wsteczne zgłoszenie do ZUS, pokrycie składek z odsetkami i inna odpowiedzialność- głównie płatnika, czyli owego dzieło zamawiającego.

* piszę o nim ze względu na to sformułowanie "praca na umowę o dzieło".
jacek9000 / 193.25.0.* / 2014-02-12 22:26
bo generalnie mogłaby to być umowa o prace ale wtedy dostałbym o wiele mniej do ręki (nic bym nie zaoszczędził, życie od pierwzego do pierwszego), bo genetalnie będe pracował po 8 godzin dziennie jako projektant, to chyba raczej jest ten przypadek ukrytego stosunku pracy, ale jak oni to mogą sprawdzić że jest to "ukryty stosunek pracy"?
wiwan / 2014-02-13 11:20
Wpadając do zakładu, pytając innych osób tam zatrudnionych, analizując samą umowę. Poza tym na zasadzie uznania. Oczywiście od takiej decyzji np. ZUS, że uznaje umowę za stosunek pracy i wymierza składki wstecz wraz z odsetkami można się odwołać. Ale w sądzie pracy/ub. społecznych składanie fałszywych zeznań to już grubszy kaliber....

Co do zaoszczędzenia- no zasadniczo żyje Pan z działalności rolniczej, dzieło (etat) byłoby dorobieniem. No chyba, że żadnej dz. rolniczej Pan nie prowadzi....
A wtedy- ma Pan obowiązek poinformować o tym Kasę- bo nie spełnia Pan definicji rolnika i nie może KRUS w ogóle podlegać, składki są nienależne. Wtedy etat jest jak najbardziej pożądany- ze względu na jakiekolwiek już ub. społeczne i zdrowotne.

Najnowsze wpisy