Forum Forum prawnePracy

porozumienie stron a powód zwolnienia

porozumienie stron a powód zwolnienia

annawronska / 2014-02-12 23:06
Witam serdecznie
Mam następującą sytuację.
Mój przełożony rozwiązał ze mną umowę na mocy porozumienia stron (na prośbę zakładu pracy). Ten rodzaj umowy został mi polecony w związku z tym, że nie powinno mi to utrudnić znalezienia nowej pracy, gdyż nie ma podanego powodu rozwiązania umowy (jak w przypadku za wypowiedzeniem).
Wszystko wyglądało super, gdy zapytałam dziewczynę z kadr, czy pracodawca może mówić innemu pracodawcy o powodzie zwolnienia to zapewniła mnie, że nie.
W końcu udało mi się znaleźć fajną pracę w administracji, przyjęcie było wręcz pewne, ale zostało uzależnione od referencji poprzedniego pracodawcy.
Ten z kolei powiedział o powodzie zwolnienia i nie polecił mnie na pracownika.

Moje pytanie brzmi czy pracodawca ma takie prawo bądź nie (przy umowie na porozumienie stron itp) i czy są na to jakieś konkretne przepisy prawne.

Będę wdzięczna za info
Pozdrawiam
Anna W.
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-02-13 12:28
Niespecjalnie sensownie Pani poradzono. Porozumienie stron ma wtedy sens dla pracownika, jeśli to on chce się rozstać z pracodawcą, bo ma tej pracy dosyć lub znalazł lepszą i istniejący okres wypowiedzenia umowy byłby zbyt długi z ww względów.
Albo w sytuacji, gdy nabroił tyle, że w powietrzy wisi zwolnienie dyscyplinarne.

Chodzi o to, że przyczynę wypowiedzenia podaje się tylko w... wypowiedzeniu, a nie świadectwie pracy. No i obowiązkowa jest ona jedynie w przypadku umowy bezterminowej. Czyli w przypadku normalnego wypowiedzenia, z winy pracownika- np. bo jest kiepski- i tak info o tym nie ma w świadectwie, nowy pracodawca ze świadectwa tego się nie dowie.

Co więcej porozumienie stron- utrudnia kwestię zasiłku dla bezrobotnych, jeśli były pracownik rejestruje się w PUP.

Co do przekazania opinii i referencji- czy referencję (negatywną jak rozumiem) uzyskała Pani na piśmie i sama dostarczyła ją potencjalnemu nowemu pracodawcy ?
annawronska / 2014-02-13 15:57
Nie. Sprawa wyglądała tak, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej poproszono mnie o nr tel do poprzedniego przełożonego, więc go podałam. W związku z tym, te informacje nowy pracodawca otrzymał drogą telefoniczną.
Będę wdzięczna za odp.
wiwan / 2014-02-13 18:14
No więc nie ma kwestii złamania poufności- dając numer wyraziła Pani dorozumianą zgodę byłemu pracodawcy na udzielenie informacji.

Tryb rozwiązania umowy o pracę jest tu bez wpływu. Porozumienie stron miałoby znaczenie, gdyby w jego treści zawarto również zapis dotyczący kwestii informacji o pracowniku, powodu rozwiązania umowy.

W tej sytuacji jedynie w przypadku gdyby udzielona informacja/referencja była nieprawdziwa, a więc np. oczerniająca otwierałoby to pole do cywilnego dochodzenia odszkodowania/zadośćuczynienia.
annawronska / 2014-02-13 18:53
Sytuacja wygląda tak, że powód mojego zwolnienia dot czysto wewnątrz firmowych i zawodowych kwestii, które nie mają nic wspólnego z jakąkolwiek nową pracą. Jednak mój przełożony podszedł do tych kwestii prywatnie i ma wręcz do mnie żal. Wiem, że z ogromną przyjemnością ubarwia całą sytuację, a jak wiadomo niestety niewiele trzeba powiedzieć udzielając referencji aby przyszły pracodawca odrzucił aplikację.
Tylko w jaki sposób mogę się dowiedzieć tego co mój przełożony mówi na mój temat, skoro to jest rozmowa pomiędzy nim a potencjalnym nowym pracodawcą? Ten drugi raczej nie poda powodu dlaczego nie zostałam przyjęta, tylko mnie nie przyjmie i tyle
wiwan / 2014-02-14 19:28
Sama sobie Pani odpowiedziała. Nie ma Pani jak się dowiedzieć bez współpracy drugiego pracodawcy, więc sprawa praktycznie nie do załatwienia cywilno-prawnie.

Najnowsze wpisy