Forum Forum podatkowePIT

Umowa o dzieło a zaliczka na podatek

Umowa o dzieło a zaliczka na podatek

Krzysztof19860 / 159.205.152.* / 2014-01-05 17:45
Witam, prowadzę jednoosobowa działalność gospodarczą i zatrudniłem (01.12.2013) osobę na umowę o dzieło. Pracownik ma wykonać 1 rzecz i ma na to czas do 01.03.2014. Ustalona kwota to 5000zł. Pytanie w jakiej wysokości mam zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy od tego pracownika za miesiąc grudzień 2013r.. Ta osoba nigdzie indziej nie pracuje.
belladonna / 2014-01-06 09:43 / Tysiącznik profesjonalny
Musisz sobie poukładać pewne pojęcia :)
01.12.2013r. nie zastosowałeś umowy o pracę, więc nie możesz pisać, że zatrudniłeś (ja tutaj zatrudnienia nie widzę, nie masz pracownika oraz nie jesteś pracodawcą).
Ustawa PIT:
"Art. 41. 1. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1".

Art. 13 pkt 8 mówi o umowie o dzieło.

Co tutaj pisze? Dokonują świadczeń. Dokonasz świadczenia (będziesz wypłacał za wykonane dzieło) to w tym momencie pobierasz zaliczkę na podatek :)
Póki co żadnych świadczeń względem osoby, z którą zawarłeś umowę o dzieło nie dokonałeś :)
A gdybyś miał PRACOWNIKA, to zagadnienia poboru zaliczek reguluje art. 31 i 32, a nie art. 41 :-))

Najnowsze wpisy