Forum Forum podatkoweInne

umowa o dzieło

umowa o dzieło

tomasz31 / 83.24.99.* / 2008-10-12 13:23
witam, mam następujący problem, jestem na etapie uruchomiania własnej działalności gospodarczej usług parkieciarskich. Wiadomo jednak, że trochę to trwa a miałem akurat dobre zlecenie, które jednak musi być oficjalnie rozliczone (klient potrzebuje na już dowodu zapłaty gdyż potrzebne mu to do rozliczenia transzy kredytu). Przed wykonaniem umówiliśmy się, że wykonam prace w oparciu o umowę o dzieło. Problem teraz jest następujący: obydwie strony w tej chwili są osobami fizycznymi, przyjmijmy, że wynagrodzenie wyniosło dla uproszczenia 1000 zł a koszt uzyskania jest taki jak przysługuje (20%). Jak to rozliczyć? (tzn rozliczam to tak, że 800zł*19%=152zł należnego podatku tylko, że kto i jak musi to zapłacić - on nie jest płatnikiem a oczywistym jest, że ja chciałbym się już tym zająć żeby go nie fatygować a następnie rozliczyć to w swoim zeznaniu PIT). Pytanie mam dalej jeszcze jedno, z tego co wyczytałem to w takim przypadku jestem podatnikiem VAT, który korzysta ze zwolnienia do kwoty 10tys euro jednak "ma obowiązek prowadzenia ewidencji VAT sprzedaży, pod rygorem naliczenia VAT 22%". Jak ma wyglądać taka ewidencja?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Najnowsze wpisy