Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Umowa przedwstępna zakupu mieszkania. Zwróć uwagę na...

Umowa przedwstępna zakupu mieszkania. Zwróć uwagę na...

Wyświetlaj:
frajerka / 193.111.166.* / 2010-11-18 14:33
Podpisałam Umowę przedwstępną u notariusza, ja jestem stroną sprzedającą. kupujący nie wywiązali się z Umowy i nie zapłacili całości należności ( zapłacili mi tylko 20%). Należność miała zostać zapłacona w kilku ratach, niestety tak się nie stało. Notariusz tak stworzył akt, że ja teraz powinnam oddać to co wpłacili mi kupujący i wtedy moge rozwiązać Umowe. Niestety w tym czasie zdemolowali mi mieszkanie, mieszkali przez prawie rok za darmo. A teraz mogę iść do Sądu i sądzić się 10 lat. I gdzie tutaj zachowany interes sprzedającego. Zaufałam notariuszowi- urzędnikowi państwowemu, który powinien dbać o interesy obu stron.
Olof / 85.221.157.* / 2010-11-18 22:43
To Pani tu nie zadbała o swój interes. Po co było wpuszczać kupujących do mieszkania bez definitywnej umowy sprzedaży i zapłaty całej (albo chociaż większości) ceny?
Olof / 91.94.27.* / 2010-11-18 09:08
Błędem jest przeciwstawianie w pkt 1 aktu notarialnego umowie cywilno-prawnej. Akt notarialny to nie jest odrębna kategoria czynności prawnych, ale forma w której dokonuje się czynności prawnych, a zatem również zawiera się umowy cywilno-prawne. Dlatego prawidłowy tytuł mógłby brzmieć tak: Umowa w akcie notarialnym czy w zwykłej formie pisemnej. Autor zapomina też, że choć umowa przedwstępna w zwykłej formie pisemnej nie daje możliwości wyegzekwowania zawarcia umowy przyrzeczonej to poza rozliczeniami w zakresie zadatku/zaliczki może rodzić obowiązek zapłaty odszkodowania w granicach tzw. negatywnego interesu umownego, czyli naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej.
Zef / 83.16.102.* / 2010-11-17 10:25
Dlaczego w Polsce akt notarialny jest bardziej ważny niż umowa cywilno prawna to do tej pory pojąć nie mogę.

Najnowsze wpisy