Forum Forum prawneBankowe

Umowa z developerem - czy to jest indexacja ???

Umowa z developerem - czy to jest indexacja ???

skomentuj
czezz / 2008-10-02 10:31
Witam,
dostałem umowę przedwstępną od dewelopera (kupno mieszkania) i doczytałem się takiego paragrafu:

"W Cenie określonej w § 3 ust. 1 oraz ust. 2 zawarty jest podatek VAT, który w odniesieniu
do sprzedaży lokali mieszkalnych na dzień zawarcia umowy wynosi 7%, a dla lokali użytkowych
22%. Strony ustalają, że w przypadku zmiany powszechnie obowiązujących przepisów prawa,
odnośnie obowiązujących stawek podatku od towarów i usług (VAT) w trakcie obowiązywania
Umowy, cena wyliczona w § 3 ust. 1 oraz ust. 2 może ulec zmianie proporcjonalnie do skutków
zmian stawek podatku od towarów i usług, bez konieczności sporządzania aneksu do niniejszej
Umowy."

Nie wiem czy do końca zrozumiałem co oznacza ten punkt.

1. Czy chodzi o to, że jak w ciągu trwania budowy podskoczy VAT (tylko VAT) na materiały
bądź usługi to będę musiał dopłacić taką różnicę ? Jeśli tak to czy istnieje jakiś maximum
czy całkowita dowolność (fantazja developera ???)

2. Czy to jest tzw. INDEXACJA ?
ODFIK Katowice / 83.22.202.* / 2008-10-06 11:15
To nie jest to samo co indeksacja. Indeksacja to podniesienie wysokości składki np. w przypadku polisy ubezpieczeniowej, spowodowana głównie inflacją.
W mojej opinii przytoczony przez pana zapis w umowie nie dotyczy zmiany VAT na materiały budowlane. Developer pisze tu jedynie o sprzedaży lokalu mieszkalnego powołując się na cenę określoną w § 3 ust. 1 oraz ust. 2. W polskim prawie niektóre usługi bądź towary są "ovatowane", akurat sprzedaż lokalu mieszkalnego przez dewelopera podlega stawce 7%, ale już lokal użytkowy stawce 22%. Jeśli będzie pan miał jeszcze jakieś wątpliwości warto o interpretację poprosić dewelopera.
skomentuj

Najnowsze wpisy