Forum Forum prawnePracy

umowa zlecenie, a komornik?

umowa zlecenie, a komornik?

pitekczu / 2012-03-05 09:44
Witam jestem obecnie bez pracy i mam mozliwosc podjecia pracy, ale mam komornika i z tego co wiem komornik mi zabierze wszystko jak bede mial umowe zlecenie, czy to jest prawda?? jeżeli tak to co za sens jest isc do takiej pracy jak nie bede mial nadal srodkow do życia, ja chce splacic komornika ale musze też za coś żyć, co mam zrobić?
Wyświetlaj:
bartoo98 / 2012-03-06 11:14 / Bywalec forum
mysle, ze wtedy sciagneli by by pieniadze z wyplaty tej gdzie wiecej zarabiasz
pitekczu / 2012-03-05 11:02 / Bywalec forum
a jesli pracowalbym jeszcze na umowie o dzielo, to tylko z umowy o dzielo by sciagali peiniadze?
szklarek / 2012-03-05 10:42
Jest to prawda, jeśli zlecenie będzie jednorazowe. Jeśli będzie ono długoterminowe, a dochód z niego jedynym dochodem-Jeśli jednak wynagrodzenie z umowy zlecenia jest wypłacane cyklicznie i jego celem jest zapewnienie zleceniobiorcy źródła utrzymania, to podlega ochronie przed potrąceniem na zasadach określonych w Kodeksie pracy.

Przepisy Kodeksu pracy obejmują osoby posiadające status pracownika, a więc osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy. Umowa zlecenia jest natomiast umową prawa cywilnego. Jednakże do wynagrodzenia ze zlecenia w niektórych przypadkach stosuje się regulacje ochronne Kodeksu pracy. W myśl art. 833 § 2 K.p.c., przepisy Kodeku pracy wprowadzające ochronę przed nadmiernymi potrąceniami znajdują zastosowanie do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania.

Powołany przepis chroni przed potrąceniami również powtarzające się świadczenia z tzw. cywilnych stosunków zatrudnienia (czyli umowy zlecenia, agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia), jeżeli celem tych świadczeń jest zapewnienie utrzymania. Na jego podstawie wynagrodzenie z umowy zlecenia podlega ochronie przed potrąceniem analogicznie jak wynagrodzenie z umowy o pracę, jednak tylko wtedy, gdy jest wypłacane okresowo (np. co miesiąc) i służy zapewnieniu utrzymania zleceniobiorcy.

Najnowsze wpisy