Forum Forum podatkowePIT

Umowa zlecenie a PIT 8C?

Umowa zlecenie a PIT 8C?

stasiuuu / 89.73.226.* / 2016-03-21 14:09
Miałem umowę zlecenie z firmą X. Zapomnieli o mnie i nie rozliczali mnie brak pita za 2015 rok. Teraz gdy sie upomniałem zrobił się problem...
Ustalili, że wystawią jakiś PIT 8C? Co to takiego :) i czy tak można?
Wyświetlaj:
stasiuuu / 89.64.144.* / 2016-03-22 09:18
Od samego początku zapomniano o mnie, teraz gdy się upomniałem wyszły takie rzeczy. Kwota na umowie to 200 zł. Wypłacano brutto.
Mam 30 lat więc ani studentem ani uczniem nie byłem...
dodam, że jest to umowa dodatkowa mam także umowę o pracę jeżeli coś to zmienia...
wiwan / 2016-03-22 10:27
200 zł miesięcznie z ciągłej umowy, czy 200 zł z każdej umowy i szereg kolejnych takich umów ?
stasiuuu / 89.64.144.* / 2016-03-22 14:06
W sumie 1 umowa o pracę i 4 zelcenia po 200 zł/mc
wiwan / 2016-03-22 14:36
To zmienia postać rzeczy.

Z tych zleceń nigdy NIE miało być PIT- 11, jeśli były to umowy jednomiesięczne ORAZ nie były zawarte z pracodawcą (u którego jest etat).
Bo opodatkowane miały być ryczałtem, nie wg. skali podatkowej. Co nie zmienia faktu, że powinien był być z nich potrącany ów ryczałt właśnie (18%) no i składki- zdrowotna przynajmniej, a społeczne- w zależności od wynagrodzenia z etatu i Pana oświadczenia.

W tej sytuacji :

- Pan jako podatnik NIE wykazuje tych przychodów ze zleceń (800 zł) w swoim rozliczeniu rocznym za 2015, obecnie jest to problem/strata zleceniodawcy.
- zleceniodawca powinien dokonać swojej korekty rozliczeń z US (deklaracja 8AR) no i ów ryczałt 18% odprowadzić.
- zleceniodawca może apelować do Pana o zwrot tak powstałej nadpłaty wynagrodzenia, a w razie odmowy - dochodzić tego sądownie. Może też z tego zrezygnować, ale Pan nie zwróciwszy tej kwoty uzyska świadczenie/przychód, który zleceniodawca powinien wykazać rzeczywiście w PIT 8c, ale dopiero za rok. Czyli weszłoby to do rozliczenia roku 2016.
wiwan / 2016-03-22 08:00
To jest brnięcie dalsze w nieprawidłowość podatkową, która rozpoczęła się już przy braku pierwszej zaliczki miesięcznej od wypłaconego wynagrodzenia z tego zlecenia. PIT 8C służy wykazaniu innych przychodów.

Jeśli wynagrodzenia były wypłacane, nie była to umowa/y z zdefiniowanym wynagrodzeniem nie przekraczającym 200 zł- to powinny być odprowadzane zaliczki wg. skali, a Pan uzyskać PIT 11.

Obecnie w tej sytuacji zleceniodawca powinien przysłać Panu informację na podstawie której się Pan rozliczy- a więc wskazującą uzyskany łączny przychód, należne koszty jego uzyskania, zerowe zaliczki, info o tym czy wynagrodzenia wypłacone uwzględniały w swej wysokości kwotę należnych zaliczek itd.

ważne jest to, na jakim etapie 'zapomniano' tj. już przy wyliczaniu wynagrodzenia- wypłacono brutto, czy też kalkulowano dobrze, ale niczego do US nie odprowadzono...

Pomijam całe zamieszanie ubezpieczeniowe, jeśli w czasie zlecenia nie był Pan uczniem/studentem w wieku do 26 lat...

Najnowsze wpisy