Forum Forum dla firmKsięgowość

umowa zlecenie a wlasna dzialanosc

umowa zlecenie a wlasna dzialanosc

chojrak / 2013-02-15 09:44
prowadze własna działalnosc gospodarcza. Obecnie jest to zawieszona dzialanosc. W miedzyczasie pracuje na umowe zlecenie. Czy odwieszajac dzialanosc i oplacajac sobie sam ubezpeczenie i zus bede mogl dostawac wiecej pieniedzy z umowy zlecenia (nie bedzie wtedy zleceniodawca oplacal mi zus i ubezpieczenia)
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-02-19 15:15
Tak. Dojdzie do zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych- zlecenie stanie się tytułem do ub. dobrowolnych.

Jeśli wynagrodzenie ze zlecenia jest nie niższe niż obowiązująca Pana podstawa ub. społecznych z DG - 60% przeciętnego wynagrodzenia lub 30% płacy minimalnej ( 24 miesięczna ulga ) to możliwa jest sytuacja odwrotna, tj. ub. społeczne z DG są dobrowolne, a ze zlecenie obowiązkowe jako wcześniej powstałe.

Powyższe nie dotyczy u. zdrowotnego- jest obowiązkowe z obu tytułów.

Powyższe wynika z art.9 ust. 2 i 2a USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych


Zwracam uwagę na proporcjonalne naliczenie s. społecznych z DG, jeśli odwieszenie nastąpi w trakcie miesiąca kalendarzowego.
chojrak / 2013-02-20 11:27
odwieszenie chce zrobic 1 marca badz 28lutego. Czyli rozumiem ze z wyplaty marcowej bede mial wiecej kasy bo pracodawca z umowy zlecenia nie bedzie musial odprowadzic skladek tak ?
szklarek / 2013-02-20 12:29
1. no więc dużo praktyczniej jest od 1 marca, bo uniknie się zabawy z proporcjonalnością składek społecznych za luty i płacenia składki zdrowotnej (niepodzielnej) za luty.
2. zleceniodawca sam z siebie niczego nie uczyni, należy go o fakcie odwieszenia DG zawiadomić, pisemnie - zwykłym pismem lub ponownym, aktualizacyjnym wypełnieniem oświadczenia dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych. To jest dla niego, jako płatnika wiążące, a za prawdziwość oświadczenia Pan odpowiada.

Z ww oświadczenia będzie wynikać, że od 1 marca uzyskuje/uzyskał Pan inny tytuł do ubezpieczeń oraz, że rezygnuje Pan z ubezpieczeń społecznych od zlecenia, które od ww dnia stają się/stały się dobrowolnymi.
chojrak / 2013-02-20 12:33
czyli jesli na umowie zlecenie mam powiedzmy 1400zł i z tego było odprowadzane składki ze dostawałem około 1100zł do ręki, to czy po tym zabiegu zgloszenia zleceniodawcy odwieszenia DG bede dostawał do reki 1400zł ?
szklarek / 2013-02-20 13:05
Z 1400 brutto netto wynosiło ok.1050 zł, przy założeniu, że do u. chorobowego nie przystąpiono oraz że KUP były standardowo 20% ( nie było praw autorskich i pokrewnych ).

Po 1 marca byłoby to ok. 1185 zł. Nadal będzie pobierana zal. PIT i s. zdrowotna, ale wzrośnie podstawa wymiaru PIT, bo nie będzie już s. społecznych stanowiących koszt uzyskania.

Tu kalkulator, ale niestety bez opcji "tylko zdrowotne + PIT"
chojrak / 2013-02-20 13:10
czyli rozumiem ze w takim razie skladka zdrowotna bede mial 2x oplacana? Bo bede placil z wlasnej DG i bedize placone z zlecenia tak?
szklarek / 2013-02-20 13:29
Tak, z obu tytułów.

Z powyższej kalkulacji wynika, że ze względów finansowych nie ma dla Pana szczególnej różnicy, czy pozostanie Pan przy ub. ze zlecenia, nie płacąc dobrowolnego z DG, czy odwrotnie.

Oczywiście powyższy wybór jak napisałem wcześniej jest możliwy tylko, gdy trwa jeszcze 24 miesięczny okres ulgi w ub. społecznych dla Pana.

podstawa ulgowa
chojrak / 2013-02-20 13:33
tak, niski zus mam do października tego roku.

To jesli dobrze to rozumiem moge dobrowolnego nie placic z DG bo itak jest odprowadzany ze zlecenia? Reasumujac potrzebuje tak ustalic sobie zeby samemu z wlasnej DG mniej placic albo zeby wiecej ze zlecenia dostawac :)
szklarek / 2013-02-20 13:38
Wszystkie odpowiedzi Pan już w tym wątku uzyskał.

Przy tej kwocie brutto ze zlecenia do października różnice kwotowe nie przekraczają 10 zł/mc.
Po październiku wyboru już nie będzie- DG będzie tytułem obowiązkowym, zlecenie dobrowolnym.
chojrak / 2013-02-20 13:40
Dzieki w takim razie za pomoc :) pozdrawiam!
Błatniak / 2013-02-20 14:24
Ja pracuje w firmie na umowę zlecenie , dodatykowo założyłem swój włąsny sklp internetowy żebym mógł dorobić... wydaje mi sie że to połączenie idealen...

Najnowsze wpisy