Forum Forum dla firmKadry

Umowa zlecenie i umowa o prace a składki

Umowa zlecenie i umowa o prace a składki

Aika89 / 176.115.87.* / 2019-01-14 19:22
Witam, podjęłam pracę na umowę zlecenie na czas określony - niepełny miesiąc - z założeniem że będzie to praca tymczasowa, gdyż cały czas poszukiwałam pracy stałej. Po trzech dniach trwania umowy dostałam propozycję umowy o pracę na cały etat u innego pracodawcy. Chciałabym popracować do końca umowy zlecenia jednocześnie zatrydniajac sie w nowej pracy. Co w takim przypadku ze składkami na ubezpieczenie społeczne? Czy muszę informować nowego pracodawcę o dotychczasowej umowie zlecenie?
Specjalista wFirma.pl / 83.17.186.* / 2019-10-07 09:39
Dzień dobry,
nie musi Pani poinformować swojego nowego pracodawcy o obowiązującej umowie zlecenie ale możliwe, że warto będzie poinformować zleceniodawcę o pracy na etacie, ponieważ to jak będą opłacane składki na ubezpieczenia przy umowie zlecenie jest zależne od tego jakie warunki występują przy umowie o pracę.
W przypadku gdy z innych umów niż omawiana umowa zlecenie nie jest wypłacane wynagrodzenie równe lub większe od minimalnej krajowej (2250 zł w 2019 roku) to z tytułu UZ normalnie powinny być odprowadzane składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) oraz zdrowotne. Przy umowie zleceniu składka chorobowa jest dobrowolna.
Natomiast jeżeli z pozostałych Pani umów osiąga Pani wynagrodzenie przynajmniej równe minimalnej krajowej - wtedy z tytułu umowy zlecenie musi Pani zapłacić tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Pozostałe ubezpieczenia w tym przypadku będą dobrowolne. W związku z powyższym, jeżeli jest Pani zwolniona z opłacania ubezpieczeń społecznych powinna Pani poinformować o tym swojego zleceniodawcę, żeby mógł on zgłosić Panią do ZUS z poprawnym tytułem do ubezpieczeń.
Polecam zapoznać się z artykułem:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zbieg-tytulow-ubezpieczen-umowa-o-prace-a-umowa-zlecenie-u-innego-pracodawcy

Najnowsze wpisy