Forum Forum prawneKarne

uprawianie seksu z osobą poniżej 15 roku życia

uprawianie seksu z osobą poniżej 15 roku życia

tomaszex / 2013-11-27 00:15
Słuchajcie, mam taką sprawę. Jestem facetem po 30-tce, niedawno na jednym z portali społecznościowych poznałem młodego chłopaka, który w wymienianej korespondencji zapewniał mnie, że ma UKOŃCZONE 15 lat. Spotykamy się od kilku tygodni, owszem, uprawiamy seks wg upodobwań obu stron i zarazem za wspólną akceptacją. Jednakże mój wścibski nos doszedł do tego, że chłopak nie ma jeszcze ukończonych 15 lat. Czy wobec tego, że zosatałem przez niego świadomie wprowadzony w błąd (mając na to dowody) grożą mi jakieś sankcje karne, np. na podstawie art. 200 kk, czy też po prostu sprawa ewentualnie może być umożona, ze względu na brak czynników wskazujących, ze dopuściłem sie przestępstwa w sposób w pełni świadomy. Od razu proszę podarować sb tematy ad. mojej orientacji seksualnej bo akurat nie w tym rzecz...
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-11-27 12:20
Okoliczność błędu co do wieku oczywiście co do zasady ma znaczenie, oczywiście decyduje o tym sąd w konkretnej sprawie, a w Pana przypadku gdyby do do niego doszło (np. na skutek pozwu owego nieletniego).

Mówimy o 2 aspektach;

- tzw. błąd co do faktu z art. 28 KK, bo niezbędne dla faktu przestępstw z art. 200, 200a KK niezbędne jest udowodnienie sprawcy, iż wiedział, a ponadto chciał lub przynajmniej godził się na to, że ofiara nie ukończyła 15 lat.
- kwestia nadużycia zaufania z art. 199, par.3

Więcej w opracownaiu Radosława Krajewski
'Prawnokarne aspekty dobrowolnej aktywności seksualnej małoletnich' ( w necie)

Oczywiście obecnie jest Pan zmuszony do zaprzestania większości aspektów kontaktów z chłopakiem.
tomaszex / 2013-11-30 14:46
ok, dzięki. Czyli, że jak mniemam, warto trzymać korespondecję mailową prowadzoną z tym chłopakiem...
szklarek / 2013-12-02 10:28
Tak, przez ładnych parę lat- przedawnienie dla tego typu spraw wynosi obecnie 5 lat od jego 18 urodzin, są głosy o zniesieniu w ogóle przedawnienia w takich sprawach. No i wspomniane zaprzestanie właściwie kontaktów.
tomaszex / 2013-12-03 17:22
tak, to jasna sprawa... z tym, że przedawnienie jest po 5 latach? A nie po 10? Proszę mi wskazać konkretny artykuł lub przepis/ustawę
szklarek / 2013-12-03 18:52
Artykuł 101, par. 4 KK:

http://prawo.money.pl/kodeks/karny/czesc-ogolna/rozdzial-xi-przedawnienie/art-101

Najnowsze wpisy