Forum Forum prawnePracy

Urlop ojcowski 2012

Urlop ojcowski 2012

Benek11 / 2012-01-31 12:55
Moje pytanie tyczy się urlopu ojcowskiego. Ile dokładnie przysługuje mi urlopu ojcowskiego? Czy mogę go jakoś przedłużyć? Czy wspólnie z żoną możemy być jednocześnie n aurlopie Ona na urlopie macierzyńskim , ja na urlopie ojcowskim? Bardzo bym prosił o szybką odpowiedź!!
Wyświetlaj:
leon555 / 2012-02-01 09:16 / Bywalec forum
Musisz pamiętać, że nie możesz sobie rozdzielić urlopu. Z tego co się orientuję, od tego roku weszły zmiany i przysługuje ojcu 2 tygodnie, czyli 14 dni, ale w jednym ciągu czasowym.
szklarek / 2012-01-31 13:03
Urlopy ojcowskie są generalnie dwa, co do typu.

1. u. niezależny od u. macierzyńskiego matki dziecka- regulowany art. 182-3 KP,w wymiarze 2 tygodni od 2012 r.
Warunkiem jest wychowywanie dziecka do 12 miesiąca życia lub do 12 miesięcy od uprawomocnienia się przysposobienia,

2. u. zależny od macierzyńskiego matki dziecka-
a)reszta z przysługującego matce u. macierzyńskiego, w razie wykorzystania jego 14 tygodni i rezygnacji przez nią z dalszej części lub
b)na czas pobytu matki w szpitalu, po 8 tygodniu u. macierzyńskiego
- regulowane art.180, par. 5 i par. 6-1.
c) dodatkowy urlop macierzyński niewykorzystywany przez matkę- art. 182-2 KP.

Jak widać -jednocześnie- tylko w czasie u. ojcowskiego- 2 tygodnie, reszta zamiast macierzyńskiego.

Jest jeszcze możliwość wspólnego u. wychowawczego przez 3 miesiące z art.186, par.3 KP.

Tu kodeks w tym zakresie:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem
KaRaTeKa50 / 83.8.97.* / 2012-06-06 15:58
mam pytanie do was i nie wiem co mam z tym problemem zrobić. Jestem na akordize i czy w trakcie urlopu ojcowckiego w okresie 2 tygodni moźe szef lub kierownik zakładu odciągnąć premie przy wypłacie źe wziołeś taki urlop w zakładzie pracy??rozumiem źe niby jest 100 % płatny za dzień. Ale zostałem tak poinformowany , źe jak wezme to mi się odbije przy wypłacie z jakieś pół roku ;/
betixl4 / 89.76.59.* / 2012-06-06 20:05
to proste jeśli jesteś na akordzie to kwota wyliczana jest od twoich osiągnięć, urlop ojcowski wyliczany jest jako srednia z ostatnich 12 miesięcy. jeśli nie pracujesz tych dwóch tygodni to wiadomo że nie wyrobisz potrzebnego akordu...
http://walkafiskusowa.blogspot.com/
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - wiwan.]
wiwan / 2012-06-06 18:55
Za czas urlopu ojcowskiego należy się zasiłek macierzyński- wyliczany i wypłacany przez ZUS ( ewentualnie za pośrednictwem pracodawcy ) na podstawie dokumentacji zarobkowej z poprzednich miesięcy ( zasadniczo 12 ) i wg. ściśle określonych zasad zdefiniowanych w USTAWIE
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa.

Więc w tym zakresie pracodawca/szef nie może niczego zaniżyć.

W zakresie natomiast premii- to zależy czy jest ona premią regulaminową czy tzw. (błędnie) uznaniową. Ta druga to w rozumieniu KP po prostu nagroda, i spokojnie może jej nie wypłacić, gdy tak uzna.
Regulaminowa z kolei- zasady jej przyznawania i ewentualnie pomniejszania za nieobecność w pracy- muszą być spisane w regulaminie premiowania lub wynagradzania lub układzie zbiorowym lub po prostu umowie o pracę. Tu więc dowolności nie ma. Jeśli jest zapis, że np. jest ona proporcjonalnie obniżana do liczby dni nieobecności w pracy- to zostanie obniżona.

Obniżenie znaczniejsze niż wynika z ww dokumentów byłoby nieprawne- do zgłoszenia w związkach, PIP, sądzie pracy.
Benek11 / 2012-01-31 15:01 / Bywalec forum
Rozumiem że taki urlop jest pełnopłatny?!
szklarek / 2012-01-31 19:25
Zasiłek na urlopie ojcowskim i macierzyńskim to 100% podstawy. Czyli mniej więcej pełnopłatny- bo wlicza się zasadniczo średnią z 12 miesięcy poprzednich, z kolei nie podlega on składkom społecznym.

Urlop wychowawczy jest bezpłatny.

Najnowsze wpisy