Forum Forum podatkoweVAT

Usługi szkoleniowe zostały objęte podatkiem od towarów i usług

Usługi szkoleniowe zostały objęte podatkiem od towarów i usług

skomentuj
coloeus / 46.113.90.* / 2010-12-12 11:57
Cześć.

Jestem fizjoterapeutą, prowadzę własną działalność. Mój zawód wymaga ciągłego doszkalania, które jest bardzo drogie.
Jedna z najlepszych firm szkoleniowych organizujących kursy wysłała informację do swoich kursantów o następującej treści:
"...świadczone przez naszą firmę usługi szkoleniowe zostały objęte podatkiem od towarów i usług (VAT) wg stawki 23%. W związku z powyższym ceny kursów zostaną podwyższona o kwotę VAT."

Jest to dla nas naprawdę spory cios. Gdzie znajdę jakieś rozporządzenie o tym mówiące? Czy wszystkie szkolenia będą od teraz objęte podatkiem VAT?
szklarek / 2010-12-13 13:31
Dotychczas wszelkie usługi edukacyjne były zwolnione z VAT na mocy art.43 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT- znajdowały się one bowiem w zał. 4 do ustawy- wykazie zwolnień w poz. 7 jako wszystkie usługi edukacyjne.
Mocą nowelizacji z 29 .10.2010 cały załącznik został zlikwidowany, a zwolnienia przeniesiono do art. 43 ust 1 w nowych pkt.17-41. Jak z niego rozumiem ( pkt.26-29) nadal będą wolne od VAT usługi np. szkół podstawowych, wyższych oraz finansowanych w całości ze środków publicznych lub prowadzone przez jednostki posiadające akredytację.
Zatem nie wszystkie szkolenia VAT zostaną objęte. Ta konkretna firma warunków do zwolnienia nie posiada.

Nowela:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;29;pazdziernika,dziennik,ustaw,2010,226,1476.html
skomentuj

Najnowsze wpisy