Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ustawa o składkach zdrowotnych rolników podpisana

Ustawa o składkach zdrowotnych rolników podpisana

Wyświetlaj:
Bernard+ / 188.117.142.* / 2013-04-24 18:21
Mam Pytanie! Czy GUS kłamie podając, co roku informację o przeciętnym rocznym dochodzie rolniczym z 1 ha przeliczeniowego gruntów rolnych? Bo od kilku lat ten roczny dochód wynosi ponad 2 tysiące złotych rocznie. Podkreślam chodzi o dochód a nie o przychód. Jakoś nikt nigdy nie kwestionował, że te dane są nieprawdziwe!
A skoro z 1 ha rocznie jest przeciętnie 2000zł dochodu to z 12 ha jest 24000zł dochodu rocznie, czyli tyle, co ma pracownik zarabiający netto 2000zł miesięcznie
Więc jeżeli taki pracownik musi zapłacić ZUS-owi i urzędowi skarbowemu od płacy brutto 2775,48zł, 775,48zł i dostaje 2000zł netto na życie a koszt pracodawcy całkowity wynosi 3351,12 więc łącznie pracownik i pracodawca oddają ZUS i NFZ i US 1351,12zł. Zobaczcie, że samego tylko ubezpieczenia zdrowotnego pracownik musi zapłacić 249,79 zł miesięcznie. To rolnika który ma 24 ha czyli 48 tysięcy rocznego dochodu nie stać by było aby zapłacił przynajmniej tyle kwartalnie ile płaci robotnik zarabiający 24 tys. rocznie? Ktoś tu stanowi prawo w oparciu o kłamliwe statystyki? Albo GUS albo minister rolnictwa!
Kasiek7 / 37.109.19.* / 2013-01-05 15:16
Kpina. W Polsce w 2011 r. było zarejestrowanych w Krusie aż 893176, czyli 58,7 % rolników posiadających do 5ha ziemi. To oni nigdy nie placili i nie będą płacić. To, my Nierolnicy, płacimy składki zdrowotne, którymi musimy się z nimi dzielić. Między 5-10 ha jest kolejnych 307848, czyli 20,2 %. Oni nas nie wyżywią, w tak małych gospodarstwach produkują na własne potrzeby. Do tego dostają dopłaty z Uni. Dlatego powinni płacić jak wszyscy. Tym bardziej, że nie płacą podatków. Spośród wszystkich 1,5 mln rolników 98,5 % ma gospodarstwa do 50 ha. Dlatego jest tak źle w służbie zdrowia.
http://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/obrazki/KRUS_w_liczbach/liczba_platnikow_i_ubezp_wg_powierzchni_gosp_roln1.pdf
emeryttttttt / 83.10.116.* / 2012-12-29 12:34
"którzy mają ponad 6 hektarów przeliczeniowych, płacą za osobę 1 zł od hektara miesięcznie"
- nieprawdopodobna podwyżka !!!!!!!!! Dlaczego rolnicy jeszcze nie ogłosili ogólnopolskiego protestu i blokady dróg. Przecież 1 zł to prawie połowa ceny jednorazowego biletu tramwajowego w mieście. A inaczej: pracownik zatrudniony za najniższe gwarantowane (teoretycznie)wynagrodzenie czyli mający brutto 1500 zł /miesięcznie płaci składkę zdrowotną równą rolnikowi mającemu ok 100 hektarów przeliczeniowych. Niezła dysproporcja !!!!!!
franek444 / 31.63.201.* / 2013-01-02 23:25
czyli płacąc z mojej emerytury składkę zdrowotna ca 250 zł.miesięcznie a więc kwartalnie /tak maja płacić rolnicy/ 750 zł. za dwie osoby, powinienem, ja skromny emeryt czuć się jak Pan na 325 hektarach. to buduje moje ego!
OIO / 83.13.6.* / 2013-01-02 12:00
Tak, ale płacisz za siebie, a rolnik, który ma te 100 ha musi zapłacić jeszcze za żonę i dzieci, czyli 5 osobowa rodzina płaci wyliczoną stawkę razy 5. To już nie wygląda tak wesoło.
jeanne_ / 2013-01-18 19:23
A kto zabroni jego żonie czy dziecku zająć się czymś zamiast siedzieć tylko przed telewizorem? A myślisz że rodzina etatowca nie płaci składek?
Kasiek7 / 37.109.19.* / 2013-01-05 14:53
Tak płaci za siebie, jego żona też.
i co wy na to / 91.102.105.* / 2012-12-28 21:20
Co się , Szanowni Forumowicze, czepiacie rolników!

Każcie im sprzedać wszystką ziemię, ponadto sprzedajcie tę resztkę polskich zakładów, złóż surowców, lasy, wodę i powietrze (razem z emisją CO2), jakimś tam Francuzom, Niemcom, czy Chińczykom - tak samo , jak już, co lepsze i rentowniejsze, posprzedawaliście.

Jeszcze żeby kto kupił te urzędy marszałkowskie, ZUS-y, KRUS-y i tym podobne wynalazki , parę szkół i bibliotek - to macie problem z głowy.
Qń619 / 109.243.100.* / 2012-12-28 20:47
Dla wszystkich plujących na rolników :sprzedajcie swoje M i kupcie sobie ziemię , zobaczycie jak cudownie się żyje z roli i na roli.
mrówka123 / 83.6.241.* / 2012-12-28 21:05
To nie jest argument...równie dobrze można powiedzieć jak ci tak źle to sprzedaj swoje hektary i idź mieszkać w M i pracować w mieście... tam też większość nie ma miodu... Problemem i w mieście i na wsi jest poziom dochodów o ile w mieście ten poziom jest jasny i klarowny (kązdy dostaje tyle wynagrodznia ile daje mu pacodawca) o tyle w rolnictwie sprawa już nie jest taka prosta... bo w sumie jak liczyć dochód rolnika? czy dopłata jest dochodem osobistym czy nie? czy majątek czyli traktory , ziemia, budynki generuje dochód osobisty dla rolnika czy nie? jeżeli nie to z czego ów rolnik żyje? a jeżeli tak to w jakiej wysokości? także sprawa nie jest taka prosta...
.obiektywny. / 81.190.61.* / 2012-12-28 23:20

z czego ów rolnik żyje?

Większość z nich pracuje na budowach.Teraz trochę się im urwało,bo budownictwo ostatnio podupadło.
Ponadto,jeszcze nie widziałem rolnika,który byłby kiedykolwiek zadowolony.Nawet wtedy, gdyby można było pogodę regulować w/g swoich potrzeb.
Canonowicz / 85.202.47.* / 2012-12-28 20:47
Wychodzi na to, że jestem strasznie bogaty. Opłacając po 255 zł/m-c składki zdrowotnej ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą musiałbym mieć sam 255 ha albo z żoną 127 ha. Z chęcią zamieniłbym się z rolnikiem na biznes. Może są chętni?
dla chcącego - nic trudnego / 91.102.105.* / 2012-12-28 23:12
Canonowicz! Ja się zamieniam bardzo chętnie!

Mam 60 lat i użytkuję w dzierżawie 200 ha, zatrudniam na stałe 15 pracowników, a w sezonie letnich prac do 50-ciu .
Mam sprzęt rolniczy i budynki gospodarskie kupione/wybudowane za kredyt rolniczy, który będę spłacał jeszcze przez następne 15 lat - do 75 roku życia.
Przez 30 lat pracy w rolnictwie wybudowałem sobie wygodny dom i kupiłem żonie fajną furę, przez ten czas byłem łącznie ze 3 miesiące na wczasach , w tym jeden tydzień w szpitalu.

Muszę jeszcze przez 15 lat spłacać kredyty.
Przez ten czas sprzęt się zużyje w stopniu znacznym, a budynki będą stare i wymagające generalnego remontu, ale jak poważnie zachoruję lub umrę przed 75 rokiem życia , to cały "majątek" przejmie bank razem z domem i "furą"( też już do remontu).
Przez przez ostatnie 2 lata mróz niszczył mi plony i owszem dostałem kolejny kredyt, tzw. "po - mrozowy" , ale muszę go oddać w 100% w krótkim czasie , a bank prowizję wziął z góry.

Posiadam wyższe wykształcenie(dwa fakultety), "posiadam" biegle 2 języki obce , komputer i prawo jazdy, mam ( jeszcze) dobrą prezencję i kindersztubę wyniesioną z domu - jak masz dla mnie pracę , to chętnie się zamienię, jak reflektujesz na te kredyty i mróz!

Tylko mi nie mów, że NIE MUSIAŁEM siedzieć na wsi i brać kredytów - owszem , mogłem zostać urzędnikiem i spokojnie brać co miesiąc pensję z Twoich podatków i cieszyć się z nadchodzącej, zasłużonej emerytury.
mirwojski / 2012-12-29 04:12
Każdy pracownik sektora tzw państwowego po osiągnięciu wieku emerytalnego pozostawia swój warsztat i odchodzi; warsztat rolnika jest dalej jego, jego rodziny, synów, córek, itd...Moi bliscy odbudowywali polskie zakłady przemysłowe, miasta, miasteczka po wojnie, rolnik odbudowywał ( tam gdzie zniszczyli) tylko SWOJE !!! Na emeryturze dalej może korzystać z ziemi, grządek, zagonów, hodowli i zarabiać lub oszczędzać z emerytury. Pozostali nie mogą iść od tak sobie do byłego ; swojego ; zakładu i ; coś tam ; .... posiać, posadzić, naprawić, dorobić ( bez wiązania się dodatkowymi świadczeniami dla ZUS i US). BIEDNA TA NASZA WIEŚ, ZAHUKANA I ZAPRACOWANA...
Nie moja wina że przez 60 lat życia jesteś dalej dzierżawcą ( co z przodkami ???).Ja wziąłem kredyty na budowę domu ( na działce 350 m2) i do emerytury nie spłacę, dorobię się choroby wrzodowej bo cały czas jestem zależny - od pracodawcy ( choroba w każdej chwili wykluczy mnie z rynku pracy)i banku a wykształcenie mamy podobne;samochód od 15 lat ten sam ( zajeżdżony przy dowozie na budowie domu) - u ciebie też ??? Dzieci twoje też pewnie biedują na wsi , też pewnie dzierżawią po 200 ha i spłacają ....Ja miałem odwagę spłodzić tylko jedno dziecko ( na więcej nas nie stać ), na nianie też nie stać, na zdrowe powietrze, żywienie. Nawet na czysty mróz - bez miejskiej zgnilizny , czadu, wstawania o 4.00 aby odśnieżyć chodnik ( kilka razy na dzień - bo mandat...)- u ciebie też tak ??? TYLKO WSPÓŁCZUĆ...
tusiali / 188.33.59.* / 2012-12-29 17:52
to może trzeba było kupić 6 ha i miałbyś same profity bo państwo zapłaciłoby składki za ciebie brałbyś dopłaty pole samo by się obrobiło a ty miałbyś wieczne wakacje.
mirwojski / 2012-12-31 11:59
6 ha to nie 200; ci na 6 ha jakoś tutaj się nie "produkują"...Mam na wsi znajomych ( 20 - 50 ha) - nie uprawiają, podpisali umowę - 4-5 razy w roku przyjeżdża konwój, maszyny zjeżdżają z platform, uprawiają, obrabiają i zbierają, WŁAŚCICIELE ZIEMI "KASUJĄ" TYLKO DOPŁATY UNIJNE ....A inny ze znajomych - 30 ha ( + 70 dzierżawa), uprawia tylko ziemniaki na frytki do Niemiec, sklep ogrodniczo - rolniczy, dzieci robią po 2- gim fakultecie, pomagają jak termin selekcji jesienią. A ile i jakie maszyny, ciągniki ( wartość kilku mln.) , samochód dla każdego w rodzinie + dostawcze, samochody ciężarowe o dużej ładowności, dom itd... itd... ( mają po 50 lat).I zawsze uśmiechnięci, mają czas na wyjazdy - po kilka razy w roku i to nie tylko Polska ( jeździłam z nimi).
Sposób komentowania takich jak "tusiali" charakteryzuje osoby wiecznie nie zadowolone; modlące się: " ... panie Boże, proszę o deszcz - na moją kapustę i SIANO SĄSIADA....".
sep / 213.156.96.* / 2012-12-28 20:45
1 zł / osobę / miesiąc ?! To dlatego w służbie zdrowia nie ma kasy na nic. Połowa społeczeństwa płaci po kilkaset złotych średnio meisięcznie a rolnicy symboliczne 1 zl
jeanne_ / 2013-01-18 19:25
Tak się składa że jest w Polsce sporo ludzi płacących dobrze ponad 1000 na m-c, więc nie do końca adekwatny twój post
qba912 / 80.54.119.* / 2012-12-28 22:30
1 zł za ponad 6 ha czyli mając 6,90 płaci się 6,00 zł na miesiac za rolnika i to samo za małżonka czy domownika i analogicznie mając 20 ha płaci się 20,00 zł m-c
qba912 / 80.54.119.* / 2012-12-28 22:29
1 zł za ponad 6 ha czyli mając 6,90 płaci się 6,00 zł na miesiac za rolnika i to samo za małżonka czy domownika i analogicznie mając 20 ha płaci się 20,00 zł m-c
Co z tą Polską / 83.30.51.* / 2012-12-28 20:00
A kto zrobi porządek z pseudorolnikami co to niby rolnik, a nawet nie wie gdzie jego pole jest? W miejscowości, w której mieszkam w co drugim domu taki rolnik czy to rolniczka. KRUS opłacają, dzieci na kolonie z KRUSU wysyłają a faktycznie zajmują się zupełnie innymi działalnościami gospodarczymi niejednokrotnie nigdzie nie zgłoszonymi...
ded / 164.126.112.* / 2012-12-28 19:38
Zlikwidować krus!!!!!!!!!!!!!!!
mrówka123 / 83.6.241.* / 2012-12-28 19:44
A chłopów na księżyc! Jedzenie kupimy sobie u niemca albo hiszpana!
Co z tą Polską / 83.30.51.* / 2012-12-28 20:07
A co ma piernik da wiatraka. Ja nie mam KRUSU a na księżyc nie lecę tylko płacę wszystkie składki.
T.Kownacki / 82.177.224.* / 2012-12-28 19:31
Niech tę składkę w tej wysokości wpłacają lekarzowi a nie do budżetu.A lekarz niech traktuje tę wpłatę jako wynagrodzenie.
albert390 / 83.21.139.* / 2012-12-28 19:19
oto polska wlaśnie ,
103 / 188.147.132.* / 2012-12-28 18:55
A tak to wszyscy zdrowi? 1 zł. od hektara. Chłop jołop a o swoje umie walczyć. Dlaczego tylko za nasze pieniądze? Alle jaja.
mrówka123 / 83.6.241.* / 2012-12-28 19:11
Zostań chłopem kup sobie hektar... czego jęczysz...
mirwojski / 2012-12-28 18:27
Dla nauczycieli proponuję podobnie - 1 zł za 1 ucznia ( i tak 3 razy więcej zapłacą niż przeciętny "rolnik")
jeanne_ / 2013-01-18 20:14
Tylko że wtedy nauczyciele w co biedniejszych gminach musieliby sporo płacić za możliwość chodzenia do pracy - do czego już jest blisko.

To właśnie w biednych gminach gdzie nauczycielom płaci się minimalną stawkę aby oszczędzać, również aby oszczędzać tworzy się kilkudziesięcioosobowe klasy. Tak samo jak rezygnuje się z nauczycieli wspomagających do niepełnosprawnych uczniów i innych "zbędnych pracowników" jak pedagodzy itd. każąc "normalnemu" nauczycielowi wykonywać w pracy obowiązki kilku osób. Albo każe się robić godziny wolontariatu w ilości większej niż dyrektor ma prawo kazać - "bo nie musi Pan, ale Pan wie że co roku zwalniamy 1-2 nauczycieli, i kto wie kto będzie następny".

Tylko w nielicznych bogatych gminach, gdzie właśnie jest po kilkanaście dzieci w klasie, warunki pracy nieszkodliwe dla zdrowia a nawet komfortowe, fantastycznie wyposażone sale itd. - dyrektorzy płacą nauczycielom więcej.

Składki nauczycieli oblicza się tak jak wszystkich etatowców. Więc jeżeli też kiedykolwiek pracowałeś na etat i głupio się czułeś z tym, że płacisz tak mało a dostajesz taki ogrom specjalistycznych świadczeń medycznych i stomatologicznych, i dlatego uważasz że nauczyciele płacą podobnie jak ty za małe składki - to gratuluję, kto powiedział że Polak tylko siedzi i narzeka.
mrówka123 / 83.6.241.* / 2012-12-28 19:19
nauczyciel jak każdy urzędnik nie płaci za nic... także składka czy to zdrowotna czy emerytalna jest za niego opłacana z podatków... wszystko dostaje w przeciwieństwie do rolnika który podobnie jak przedsiębiorca musi wypracować swój warsztat pracy...
jeanne_ / 2013-01-18 19:44
Rolnik - 100% tego co wypracuje jest jego.
Opiekę zdrowotną ma za cudze pieniądze.

Nauczyciel dostaje wynagrodzenie za co dziesiątą przepracowaną godzinę. Jakby ktoś nie wiedział wychowawstwo, dodatkowa praca z niepełnosprawnymi uczniami, dyżury, pisanie co roku książki bo nowy minister ustala nowe reguły pisania programów nauczania itd. Się nie płaci.

Z tego co już dostanie 1/3 oddaje w podatkach i składkach które, de facto, też są w Polsce podatkami, bo ciężko mówić o świadczeniu zwrotnym gdy na gips na złamaną nogę trzeba czekać 6 miesięcy.

Nie dość że nauczyciel nie pracuje dla siebie tylko dla dobra cudzych dzieci - dla rolnika jego ziemia jest jego, no i ma darmowe jedzenie, a nauczycielska emerytura to kpina - to jeszcze wszyscy nauczyciela zrzucają się na opiekę zdrowotną dla rolników i ich dzieci. Które to dzieci mają darmową edukację, a rolnik darmowego jedzenia nikomu nigdy nie dał. Na dodatek dla dzieci rolników wszelkie programy typu dofinansowywane kolonie, jeśli pójdą na studia gwarantowany akademik itd.
raw69 / 79.163.100.* / 2012-12-28 19:39
paranoja ,,świete krowy. demokracja ,,mam pytanie kto najwiecej zyskał na wejsciu POlski do Uni..a kto glosował przeciw?Rolnicy nie maja dochodów> a skąd te mercedesy audi , mieszkania w Warszawie. studia za kase?kto spłaci zadłuzenie POlski?efekt załosnej koalicji PO PSl..POPIS wcale nie byłby lepszy.ale biurokracja ma sie dobzre urzednikow , i ich płace coraz to wieksze..
man who know / 95.49.192.* / 2012-12-28 20:08
Bredzisz człowieku.
arrmii / 62.21.22.* / 2012-12-28 20:06
czasem zanim zrobisz z siebie kretyna to poczytaj i się podowiaduj

"Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (w skrócie KRUS) - instytucja państwowa odpowiedzialna za ubezpieczenie społeczne rolników, uregulowane ustawą z 20 grudnia 1990 "

w 1990 roku Polska raczej w unii nie była ...

Najnowsze wpisy