użyczenie

kubus52 / 2013-11-05 18:44
Moja zona ma prowadzic działalność ,ale budynek sklepu i plac wokół niego razem około 800m2 i w tym sęk jak to zrobić,aby nie była to dzierzawa odpłatna,tylko coś w rodzaju użyczenia bezpłatnego obiektu.Chodzi dokładnie o to żeby nie płaciła ani ona ani ja podatku od tego terenu do US,no oczywiście tylko podatek od nieruchomości do UG.Czy musimy sporzadzic jakiś papier.NIERUCHOMOSC NABYLEM PRZED ZAWARCIEM ZWIAZKU MAŁZENSKIEGO.

dziękuję !
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-11-06 14:51
Przetłumaczę :-)

Nieruchomość nabył Pan przed małżeństwem, stanowi ona Pana majątek odrębny zatem bo nie został jej status w żaden sposób dotąd zmieniony (intercyza, darowizna).

Tak, umowa nieodpłatnego użyczenia, sporządzona pisemnie na podstawie art. 710 KC będzie tytułem prawnym wystarczającym do otwarcia w nieruchomości DG przez żonę i wolnym od podatku dochodowego zarówno po stronie użyczającego (Pana) jak i biorącego w użytkowanie (żony).

Podstawa- art. 21 ust. 1, pkt 125 Ustawy o PIT.

Żona będzie mogła w kosztach DG uwzględnić bieżące koszta eksploatacji np. mediów, w części takiej, w jakiej służyć one będą DG.
kubus52 / 2013-11-07 09:59
Bardzo dziękuje o to mi chodziło.Pozdrawiam jestescie bardzo mili i szybcy,naprawde pomocni dla takich kubusiow jak ja ktorzy skubią sie z kasą.

Najnowsze wpisy