Forum Forum podatkoweOdliczenia

Wątpliwości PIT 39 dotyczące ulgi mieszkaniowej

Wątpliwości PIT 39 dotyczące ulgi mieszkaniowej

skomentuj
homerker / 83.26.250.* / 2016-10-12 18:04
Dzień dobry,

Mam do Państwa kilka pytań dotyczących deklaracji PIT 39. Sprzedałem mieszkanie przed upływem 5 lat od jego zakupu, całość kwoty ze sprzedaży przeznaczyłem na "cele mieszkaniowe". Za część kwoty kupiłem dom, resztę przeznaczyłem na jego remont. Wydaje mi się że, źle wypełniłem deklarację PIT którą składałem w kwietniu 2014 roku, ponieważ w kolumnie D w polu 25 gdzie podatnik musi wpisać kwotę zwolnioną od podatku, czyli tę wynikającą z tak zwanej ulgi mieszkaniowej nie wpisałem nic. natomiast w polach 26,27 i 29 gdzie wylicza się zobowiązania wpisałem zero. Tak samo zrobiłem w kolumnie E (kwota do zapłaty) w polach 34,35,36,37 wpisałem zera. Tak jak mówiłem całą kwotę przeznaczyłem na cele mieszkaniowe, myślałem że, w taki sposób to zadeklaruję. Czy jeśli nie wpisałem w polu 25 kolumny D kwoty całego przychodu ze sprzedaży to znaczy że, będę musiał zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

Mam także pytanie dotyczące deklaracji którą składałem w 2013 r. Wtedy dokonałem zamiany domu pochodzącego z darowizny od rodziców na mieszkanie. Zamiana była dokonana bez żadnych dopłat itp. Nieruchomości posiadały tę samą wartość. PIT 39 do tej transakcji wypełniłem w sposób analogiczny, sądząc że, zamieniając dom na mieszkanie o tej samej wartości całość kwoty przeznaczam na mieszkaniowe cele. Czy tutaj też popełniłem błąd i co z tym zrobić? Czy składać korektę obu deklaracji? Są to sprawy dosyć odległe a US do tej pory nie wezwał mnie do wyjaśnienia czegokolwiek. Dowiedziałem się o tym moim ewentualnym błędzie tak późno przez przypadek, gdyż znajomy sprzedał mieszkanie i pokazał mi swojego PIT-a. Mam nadzieję że przedstawiłem sprawę w miarę klarownie. Dziękuję z góry za odpowiedzi.
Wyświetlaj:
homerker / 83.26.250.* / 2016-10-15 10:12
Byłem w US rzeczywiście w drugiej deklaracji nie uzyskałem dochodu i podatku być nie powinno. Złożę korekty. Nurtuje mnie także sprawa czy zamieniając mieszkanie które otrzymałem w darowiźnie od rodziców, na inne mieszkanie o tej samej wartości co darowane, (Deklaracja z 2013) mogę skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym czyli dochód który powstał podczas tej zamiany przeznaczyć na cele mieszkaniowe (jako zaspokojenie celu mieszkaniowego jest zamienione mieszkanie)
wiwan / 2016-10-15 18:28
Tak. Cel mieszkaniowy został zrealizowany JEDNOCZEŚNIE z uzyskanie przychodu, czyli przy czynności prawnej zamiany.
wiwan / 2016-10-12 21:49
Pora późna, więc zdawkowo - co do zasady należy dokonać korekty obu zeznań, sprawy może odległe ale NADAL nie przedawnione podatkowo.

Co do konkretów- pytania:

1. o których wersjach PIT 39 mówimy ?
szósta za 2013 i piąta za 2013 ? Numer jest na każdej stronie w dolnym prawym rogu w nawiasie przy symbolu formularza.

2. czy w wyniku nowszej transakcji w ogóle uzyskał Pan Dochód tj. nadwyżkę przychodu nad kosztami ?
skomentuj

Najnowsze wpisy