Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura a ZUS

Wcześniejsza emerytura a ZUS

jurko48 / 2010-02-17 21:57
Pracuję, w marcu przechodzę na wcześniejszą emeryturę. W związku z istniejącymi progami ograniczającymi wysokość wynagrodzenia czy ZUS rozlicza wynagrodzenia wcześniejszego emeryta w trybie miesięcznym czy rocznym. Zamierzam zrezygnować z pracy w momencie zbliżania się do 2 progu. Czy któryś z Szanownych Forumowiczów wie coś na ten temat???
Wyświetlaj:
Misiaczek14 / 79.184.59.* / 2010-05-29 12:31
łatwiej będzie płacenie skłądek do zagranicznego ZUSu. Już po 7 latach możliwa jest emerytura, składki są mniejsze a co lepsze można prowadzić działąlność w Polsce. Prawo jak najbardziej na to zezwala. Proponuję wejść i poczytać na http://www.zuswuk.pl/ . Pozdrawiam.
wiwan / 2010-02-17 23:09
To Pan dokonuje wyboru czy rozliczyć miesięcznie czy rocznie- oczywiście wybierając wariant korzystniejszy finansowo. Do końca lutego następnego roku należy złożyć informację o osiągniętym dochodzie. Więcej ( ale z nieaktualnymi progami ) tu:
http://www.money.pl/emerytury/wysokosc_emerytury/zmniejszanie_emerytury/
http://www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/kiedy;zus;obetnie;emeryture,103,0,242535.
html
Progi od 1.03.:
Odpowiednio 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego:

2270,60 zł i 4216,70 zł
akira10 / 2010-05-20 19:51
Hmmm mam bardziej pytanie niż komentarz.
Przeszłam na wcześniejszą emeryturę w 1991r,i opiekowałam się synem z I gr.
inwalidzką.
Księgowa powiedziała mi że ten czas w ,którym opiekowałam się synem wliczy mi się do
stażu pracy.
Zadaje te pytanie bo osiągnełam wiek emerytalny i chcę złożyć wniosek do ZUS-u o
zamianę i ponowne przeliczenie mojej emerytury?
Proszę o jakąkolwiek odp.
wiwan / 2010-05-20 20:36
Raczej nie- żeby przeliczyć emeryturę muszą pojawić się nowe okresy składkowe lub nieskładkowe. Opieka na inwalidą I gr. jest okresem nieskładkowym, o ile jest to inwalida wojenny.
wiwan / 2010-05-20 21:22
Natomiast w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego można wystąpić o przeliczenie tj. de facto przyznanie nowej emerytury już na zasadach ogólnych- jest szansa, że w związku ze zmianami kwot bazowych okaże się ona wyższa.
jurko48 / 2010-02-23 07:49
Ponowne pytanko:
Wskaźnik do wyliczenia Bazy
1. średnia z 10 kolejnych lat - zgoda
2. wybrane 10 lat z 20 nie po kolei. Czy rzeczywiście z OSTATNICH 20 LAT??
nie mogę nigdzie uzyskać precyzyjnej informacji
wiwan / 2010-02-23 09:21
Inaczej nieco, ale za to precyzyjnie bo ze strony ZUS:

1.przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne z kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę lub rentę.Przy ustalaniu kolejnych 10 lat kalendarzowych przyjmuje się lata kalendarzowe następujące bezpośrednio po sobie, chociażby ubezpieczony w niektórych z tych lat przez okres roku lub krócej niż rok, nie pozostawał w ubezpieczeniu.

lub

2.na wniosek ubezpieczonego podstawę wymiaru emerytury lub renty może stanowić przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku, dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.
jurko48 / 2010-02-25 21:29
Serdeczne dzięki za pełną info.
WIWAN jesteś WIELKI
Jurko 48 / 83.18.181.* / 2010-02-18 08:21
Sliczne dzieki. Rozumiem, że zgodnie z w/wym
1. Przechodzę na emeryturę wcześniejszą
2. śledzę wysokość moich zarobków do 1 progu /przewidująco na 3 m-ce przed przekroczeniem wypowiadam umowę o pracę w trybie kodeksowym
wiwan / 2010-02-18 17:45
dochodzi pkt.1a- poinformowanie ZUS w momencie przejścia na emeryturę o uzyskiwaniu dochodu i podanie jego przewidywanej wysokości.
jurko48 / 2010-03-13 09:39
Wielce Szanowny ekspercie WIWAN
Ostatnia wątpliwość
Czy otrzymanie nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej po uzyskaniu decyzji emerytalnej "wchodzi" w limit wynagrodzeń determinującej przekroczenie I perogu ograniczenia wysokości zarobków?
Będzie to istotne w podejmowaniu wiążących decyzji dotyczącej mojej sytuacji
POMÓŻ , WDZIĘCZNOŚĆ MOJA BĘDZIE WIELKA
wiwan / 2010-03-13 10:48
Absolutnie nie jestem Ekspertem- proszę to brać pod uwagę.
Generalnie do przychodu wlicza się dochody "oskładkowane" społecznie ( rentowe, emerytalne, chorobowe, wypadkowe ).
Zatem:
-nagroda jubileuszowa się nie wlicza,
-odprawa emerytalna też nie.
jurko48 / 2010-03-14 22:09
Nie chciałem uchybić czci i godności.
Informacje Twoje są b. precyzyjne zaś ich głębokość i znajomość problematyki pozwoliła mi tak zatytułować mój ostatni post.
Te wiadomości będą podstawą do mojej osobistej decyzji: co, gdzie i jak..
Rozumiem, że ostateczną wykładnię powinienem uzyskać w ZUS.
Twoje info będzie podstawą mojej rozmowy, za co dla CIEBIE WYRAZY GŁĘBOKIEJ WDZIĘCZNOŚCI
jurko48 / 2010-03-16 22:04
Drodzy FORUMOWICZE
Potwierdzam informacje WIWAN - a . Bylem w ZUS - ie / Kraków/
Pani Urzędniczka w 100% potwierdziła posiadane dzięki WIWIAN wiadomości - byłem równorzędnym partnerem w dyskusji.
WIWIAN jesteś WIELKI / proszę nie kryguj się/
Pozdrawiam z wdziecznością

Najnowsze wpisy