Forum Forum nieruchomościRynek nieruchomości

Wieczysta dzierżawa a zakup mieszkania

Wieczysta dzierżawa a zakup mieszkania

Robar2 / 2017-02-16 13:24
Witam. Od dłuższego czasu szykuje sie do zakupu mieszkania w Warszawie - rynek pierwotny. Wiąże sie to oczywiście z kredytem. Znalazłem odpowiadajace mi warunki i dewelopera. Miszkanie którym jestem zainteresowany bedzie do oddania w kw-maj 2018. Grunty są dzierżawione (wieczysta dzierżawa). Częsc inwestycji bedzie oddana w tym roku, sporo mieszkan ludzie wykupili.
Zacekawiła mnie ustawa która ma zlikwidować wieczyste dzierżawy. Pani przedstawiciel powidziała ze jakis czas temu rzeczoznawca wyceniał inwestycje na pewna kwote, ktora miała znaczenie na kwote podatku rocznego tj. 800zł za ok 50m2. Teraz gdy szykuja sie do oddania pierwszych budynków, rzeczoznawca wycenił jeszcze raz inwestycje tym razem na 4x wyższą kwote, co bedzie sie wiązać z 4x wyzszym podatkiem. Ludzie który kupili mieszkania w jakims stopniu zostali oszukani. Sprawa trafiła do Sądu- nie ma narazie wyroku.
Mnie również nie usmiecha sie płacic 4000 zł/rok bo nie bedzie mnie na to stać. Pani przedstawiciel powiedziala, ze w zwiazku z wchodząca w życie ustawą grunty musza być przez 20lat wykupywane dla tego tak wysoka opłata. Co o tym myślicie, chyba nie ma sensu sie ładować w cos takiego.
wiwan / 2017-02-16 21:00
OT, ale ważny:
w zwiazku z wchodząca w życie ustawą

Otóż to jest wciąż projekt, który jeszcze nie wyszedł z Ministerstwa, do parlamentu droga daleka.
Więc w kwestii przekształcania wieczystego użytkowania we własność nadal obowiązują zapisy USTAWY
z dnia 29 lipca 2005 r.
o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

I co do owego 'oszukania' klientów- opłata za wieczyste użytkowanie wynika wprost z wartości gruntu/nieruchomości. Jest waloryzowana. Więc nikt nie ma gwarancji jej wysokości- ani teraz podpisujący umowę deweloperską, ani mieszkający w budynku na działce w użytkowaniu od 20 lat.

Zresztą gdyby ów deweloper budował te same budynki na działce obok, którą po prostu by kupił, to mieszkania byłyby sporo droższe. Za działkę w wieczystym użytkowaniu zapłacił przecież co najwyżej 1/4 wartości rynkowej.

Najnowsze wpisy