Forum Forum nieruchomościRynek nieruchomości

Mieszkanie/dom w Polsce a zycie za granica

Mieszkanie/dom w Polsce a zycie za granica

Wynajem czy sprzedaz / 78.13.19.* / 2017-02-10 19:40
Witajcie,chcialabym poradzic sie osob, ktore sa w podobnej do mnie sytuacji: w Polsce maja dom lub mieszkanie, ktore planuja sprzedac lub wynajac (albo juz to zrobili), a sami pracuja i mieszkaja poza Polska.
Oczywiscie wiaze sie to z tym, ze ciezko jest osobiscie znalezc klientow do kupna/wynajmu mieszkania, utrudniony jest takze pozniejszy nadzor nieruchomosci i osobisty kontakt z najemcami w razie jakichs problemow.
Czy korzystaliscie z uslug agencji nieruchomosci? Wydaje mi sie to jedynym rozwiazaniem, gdy nie mozna osobiscie zajac sie sprawami organizacyjnymi. Czy macie pozytywne doswiadczenia z agencjami nieruchomosci? Czy takie agencje zajmuja sie tez przysylaniem dokumentow i placeniem zaliczek i skladaniem PITow do Urzedu Skarbowego? Nie wyobrazam sobie latac co miesiac do Polski, zeby podac jakis kwitek w okienku US...Czy nie bedac od kilku lat polskim rezydentem podatkowym powinnam rozliczac sie z US w Polsce czy za granica?
No i najwazniejsza kwestia: miato jest niewielkie, ok. 45 tys. mieszkancow, nieliczne uczelnie wyzsze a raczej ich filie proponuja zajecia w trybie zaocznym, wiec na wynajem od studentow nie mam co liczyc. W okolicy miasta otwieraja natomiast fabryki, wiec byc moze bylby popyt na wynajem wsrod pracownikow i ich rodzin...
Moze najpierw powinnam wybadac rynek i zobaczyc, czy latwiej bedzie mieszkanie wynajac czy sprzedac?
Wyświetlaj:
Henryk S / 76.28.120.* / 2020-04-17 17:52
No dobrze. Mam mieszkanie w Polsce ale mieszkam na stale zagranica. Nie chce wynajmowac ani sprzedawac, bo to moja baza kiedy wracam na wakacje do polski. Nie dbam ze stoi puste caly rok, problem jest ze nie mam nikogo ktory mogly nawet odebrac korespondencje, a nawet nie mowie o zaplaceniu podatkow czy oplat do spoldzielni czy wspulnoty. Jak to zalatwic? Agencje? Przez internet? Porzebuje poprostu porady.
viol / 217.101.244.* / 2021-06-08 22:43
Wszedzie jestem zalogowana oplaty robie internetowo mam nieszkanie 15lat w pl
annaanna975 / 89.64.39.* / 2019-10-16 18:50
W Polsce to jak w domu, u mnie ta opcja zawsze wygra, szczególnie po wczorajszej rozmowie z Nataszą z Ukrainy, która bardzo tęskni za domem a do Polski przyjechała za chlebem. Dobrze jej tu, ładnie uczy się polskiego, chodzi do szkoły Vademecum, zaraz będzie mówić lepiej ode mnie, ma pracę, coraz więcej znajomych no ale i tak tęskni
Wynajem czy sprzedaz / 78.13.19.* / 2017-02-18 16:09
Wiwan, wielkie dzieki! :)

Prosilabym rowniez osoby, ktore mieszkaja za granica a wynajmuja komus mieszkanie w Polsce o porade, jak najlepiej zorganizowac wynajem mieszkania. Rownie dobrze moga to byc osoby, ktore mieszkaja w Polsce kilkaset km od mieszkania, ktore komus wynajely.... :)
wiwan / 2017-02-12 20:33
1. agencja może być pełnomocnikiem w kontaktach z polskim US, ALE :
- w razie problemów typu uszczuplenie podatku, niedotrzymanie terminu, błędy w deklaracjach itd. i tak obciąża to podatnika, czyli Pana. A od agencji można dochodzić odszkodowania na zasadzie OC.
- nie ma takiej potrzeby, przecież zarówno zapłaty zaliczek podatkowych w trakcie roku jak i rozliczenia rocznego można dokonać zdalnie.

2. pytanie podatkowe jest źle postawione- bo nie jest to kwestia "czy w Polsce czy zagranicą" ale "czy tylko w Polsce czy również za granicą".

Przychód będzie z nieruchomości położonej w Polsce uzyskiwany w Polsce- podlega podatkowi w Polsce. To, czy również podlega opodatkowaniu lub wykazaniu w zagranicznym US- zależy od konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a tym państwem.
Wynajem czy sprzedaz / 78.13.19.* / 2017-02-13 22:01
Dziekuje, przejrzalam umowe dot. podwojnego opodatkowania i juz wiem, ze musze rozliczac sie w Polsce (z wynajmu lub sprzedazy) i za granica (z wynajmu lub sprzedazy i z dochodow z pracy najemnej poza Polska).Oczywiscie nie oznacza to, ze zaplace dwa razy podatki.

Mysle, ze w moim przypadku agencja nieruchomosci jest dobrym pomyslem, zeby pozyskac klientow, a kwestie rozliczen zostawilabym jakiemus ksiegowemu.

No wlasnie: czy mozna odliczyc od podatku za wynajem honorarium dla ksiegowego? A moze rozliczanie sie co miesiac z US poprzez Internet wcale nie jest takie skomplikowane?

Co jeszcze mozna odliczyc od podatku jesli zdecyduje sie na rozliczanie wg skali podatkowej? Koszty agencji nieruchomosci, remonty (ale nie dobra "ruchome" typu meble), koszt amortyzacji, oplaty za czynsz do Spoldzielni, oplaty za media, TV i Internet? Czy cos pominelam?
Wynajem czy sprzedaz / 78.13.19.* / 2017-02-13 22:12
Mam jeszcze jedno pytanie: jesli agencja nieruchomosci znajdzie dla mnie najemce, to w momencie podpisania umowy z najemca rola agencji sie konczy? Czy tez podczas trwania wynajmu najemca placi wynajem na kontoagencji nieruchomosci, po czym agencja przelewa pieniadze na moje konto?
wiwan / 2017-02-14 10:54
Nie znam się na agencjach. Można na wszystko pewnie się umówić i zapisać, tylko czy będzie realizowane to inna rzecz. Podejrzewam, że raczej agencje w Polsce nie mają takiego doświadczenia, bazują na transakcjach jednorazowych- tj. doprowadzenia do sprzedaży albo do podpisania umowy najmu.

Czy model jaki znamy z filmów, że agencja stale nadzoruje najem tj. :
- szuka nowego najemcy w razie rozwiązania umowy z poprzednim
- podpisuje nową, wypowiada starą umowę
- pośredniczy w przekazywaniu czynszu
- windykuje czynsz
- jest administratorem, tj. dokonuje np. bieżących napraw, gdy urwie się kran
- reprezentuje właściciela przed wspólnotą, spółdzielnią

itd. jest realny ?

Częściowo tak, ale to chyba kosztowne.

Podatkowo- o zaliczaniu kosztów decyduje wybrana forma opodatkowania przychodów/dochodów z najmu.
Wynajem czy sprzedaz / 78.13.19.* / 2017-02-15 14:07
"Podatkowo- o zaliczaniu kosztów decyduje wybrana forma opodatkowania przychodów/dochodów z najmu."

Wiem, pytanie tylko: co dokladnie mozna wrzucic w te koszty? :)
wiwan / 2017-02-15 18:30
Przy :
-ryczałcie ewidencjonowanym - zasadniczo nic, chyba że umowa będzie skonstruowana tak, że najemca poza 'gołym' czynszem np. 2000 zł ma ponosić również bieżące opłaty eksploatacyjne (na rzecz spółdzielni, wspólnoty) oraz za media (prąd, gaz). Ale będzie je przekazywał właścicielowi. Wtedy do opodatkowania byłoby owe 'gołe' 2000 zł/mc. Czyli poniekąd dałoby się wrzucić w KUP bieżące opłaty.
- PIT na zasadach ogólnych- w KUP idą opłaty bieżące, koszty remontów, amortyzacja mieszkania, koszty pośrednictwa tej ewentualnej agencji, koszty ogłoszeń o najmie, koszty notariusza (opcja najmu okazjonalnego) itp.

Zresztą:

http://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-rozliczyc-prywatny-najem-mieszkania,75,0,1560651.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podatek-od-wynajmu-mieszkania-ile-wynosi-i,217,0,1661657.html

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/oswiadczenie-wynajem-mieszkania-ryczalt-skala,110,0,2233710.html

Pytania konkretne, stricte podatkowe- raczej tu:

http://www.money.pl/forum/katalog,9,0,0,40,0,podatki.html

Najnowsze wpisy