Forum Forum podatkoweInterpretacje

Witam wszystkich !!!

Witam wszystkich !!!

opaj / 2010-02-10 17:53
Witam, Mam pytanie odnośnie podatku wzbogacenia się, rok temu kupiłem działkę bud. z domem o powierzchni 0,47 ha (za 120 tys zł) teraz planuje sprzedać kawałek tej działki powiedzmy 12 arów cena jaka wezmę za te 12 ar. to około 150 tyś zł, i w związku z tym zastanawiam się na jakiej zasadzie ja zapłacę ten podatek, proszę o pomoc, za którą z góry dziękuje.
(Działkę kupiłem po bardzo dobrej znajomości, dlatego jest taka cena).
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-02-10 18:18 / Tysiącznik profesjonalny
Ty jako sprzedający płacisz podatek dochodowy... podatek od wzbogacenia płaci kupujący. Jak kupiłeś rok temu to sprecyzuj, czy w 2009, czy w 2008 :)
opaj / 2010-02-10 20:56
Rozumiem a ile % wynosi podatek dochodowy, tą działkę kupiłem w marcu 2009 r.
belladonna / 2010-02-11 18:01 / Tysiącznik profesjonalny
Podatek to 19% od dochodu, ale interesował mnie rok, bo są inne ulgi w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w 2008, a nabytej w 2009.
Odpowiedni to PIT-39 składany do końca kwietnia roku następnego kiedy nastąpiło zbycie (to też termin płatności podatku). A jakie są ulgi znajdziesz w art. 21 ust. 25 ustawy pdof :)
opaj / 2010-02-11 21:44
Czyli z podatku powinienem zostać zwolniony ponieważ pieniądze ze sprzedaży tych 12arów chciałem przeznaczyć na remont domu. Zastanawia mnie jeszcze jedno, otóż ja za całość (0,47 ha) zapłaciłem 120 tyś a chciał bym sprzedać z tej całości 12 ar. tak więc interesuje mnie to czy urząd skarbowy będzie brał pod uwagę te 120 tys czy podzieli tą kwotę tak samo jak ja działkę, no i zastanawiam się jak urząd zareaguje na to ze mniejszy kawałek działki sprzedaje za większą kwotę ;)
opaj / 2010-02-13 09:56
Sensownie podzielić /: Ok mam ostatnie pytanie jeżeli w tym roku 2010 bym zaczął remont tego domu z własnych oszczędności oczywiście za wszystko bym brał Faktury vat , a działkę bym sprzedał w 2011 to czy te fv mógł bym załączyć do wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe, czy US brał by je pod uwagę.
Dziękuje za wszelką pomoc i Pozdrawiam...
belladonna / 2010-02-12 21:01 / Tysiącznik profesjonalny
Wszystko rozbija się o ceny rynkowe.... US może podwyższyć cenę z aktu jeśli stwierdzi, że jest rażąco zaniżona (jeśli chodzi o kupno, bo wtedy płaci się podatek od wzbogacenia zależny od ceny). U Ciebie temat jest niezbyt prosty, bo sprzedajesz kawałek działki, a kupiłeś działkę z domem.... czyli trzeba jakoś sensownie wyliczyć koszty zakupu dla tego kawałka ziemi, aby uzyskać dochód :)...
opaj / 2010-02-13 09:57
Sensownie podzielić /: Ok mam ostatnie pytanie jeżeli w tym roku 2010 bym
zaczął remont tego domu z własnych oszczędności oczywiście za wszystko bym
brał Faktury vat , a działkę bym sprzedał w 2011 to czy te fv mógł bym
załączyć do wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe, czy US brał by je
pod uwagę.
Dziękuje za wszelką pomoc i Pozdrawiam...
belladonna / 2010-02-13 22:10 / Tysiącznik profesjonalny
Masz wydatkować przychód ze sprzedaży, a wcześniej wydatkujesz inne środki :)

Najnowsze wpisy