Forum Polityka, aktualnościŚwiat

Włochy: Ponad 100 ofiar trzęsienia ziemi

Włochy: Ponad 100 ofiar trzęsienia ziemi

Money.pl / 2009-04-06 16:56
Komentarze do wiadomości: Włochy: Ponad 100 ofiar trzęsienia ziemi.
Wyświetlaj:
ush / 217.201.153.* / 2009-04-07 09:59
Mieszkam w Abruzzo i wstrząs w nocy był konkretnie odczuwalny i u mnie, w Castiglione. Obudził nas hałas, ale myśleliśmy, że to wiatr uderza jakąś blachą przy kominie albo kuna wlazła na dach i hałasuje. Dopiero rano zastaliśmy doniczki zsunięte na sam brzeg parapetu, przekręcony żyrandol, w garażu spadł świecznik z kominka. Niby nic, ale po tym, co zobaczyliśmy w telewizji... no ja mam stracha. Już kilkanaście razy oglądałam wszystkie ściany w domu, od góry do dołu w poszukiwaniu pęknięć. Mimo, że dom jest nowy i zaprojektowany jest tak, aby wytrzymał wstrząsy (do pewnej siły oczywiście) to nie czuję się pewnie.
Z mojej miejscowości możliwa jest jedna ofiara - dziewczyna kilkunastoletnia, która pojechała do Aquila do przyjaciółki. Ostatni raz widziano ją w pobliżu budynku, który teraz już praktycznie nie istnieje i od trzęsienia nie ma żadnego kontaktu ani z nią, ani z rodziną u której miała nocować.

To trzęsienie to jedna wielka tragedia. Tak wielka, że naprawdę nie ma potrzeby podawać zawyżonych danych. Po co? Żeby zrobić bardziej przerażającym to, co i tak juz mrozi krew?

Najsilniejszy wstrząs o 3:32 miał siłę 5,8 a nie 6,2 w skali Richtera. Epicentrum nie było w L'Aquila tylko w położonej niedaleko, małej miejscowości Paganica, gdzie zostało zniszczone 80% zabudowań.
Bez dachu nad głową zostało około 60 tys ludzi a nie 100 tys. Trzęsienie objęło swoim zasięgiem teren, na którym mieszka około 100-120 tys ludzi.
W TV właśnie podali, że:
179 ofiar śmiertelnych
34 zaginionych
około 1500 rannych

Spod gruzów wydobyto dotychczas około 100 żywych osób.

Gioacchino Giuliani w marcu, kiedy sejsmografy rejestrowały niezbyt silne wstrząsy w rejonie L'Aquila, powiedział, że można spać spokojnie, bo nic więcej już nie nastąpi, koniec wstrząsów na dłuższy czas. Swoje twierdzenia opiera na badaniu stężenia radonu. Wg niego trzesienia poprzedzane są znacznym wzrostem stężenia tego gazu w strefie, jaką obejmą wstrząsy oraz w pewnej odległości od niej. Później mówił, że nadchodzi wielkie trzęsienie. Wiele osób w Aquila przez tydzień spało na ulicach, w samochodach. Nic nie nastąpiło i Giuliani został oskarżony o wywołanie paniki. Teraz zastanawiają się, na ile jego zapowiedź trzęsienia była oparta na badaniach naukowych, a na ile po prostu "udało" mu się.

Berlusconi jak zwykle pięknie mówi, tylko co z tych obietnic doczeka się realnych działań? POkazywali wczoraj w TV rodziny, które straciły domy w trzęsieniu ziemi w 1980 roku. Do dzisiaj mieszkają w małych barakach postawionych z drewnianych prefabrykatów, które w założeniu miały wytrzymać 2 lub 3 lata... bo w takim czasie rodziny miały otrzymać mieszkania. Doczekali się grzyba na ścianach, robactwa i wysypiska śmieci zaraz za osiedlem baraków... a od 1980 roku minęło już prawie 30 lat i obietnice rządu pozostały pustymi słowami.
SPEEDY PIZZA / 79.31.45.* / 2009-04-07 19:24
OPROCZ POGANICY JEST TEZ "ONNA". WIECIE CO ALE NAJLEPSZE JEST TO ZE W TAK CIEZKIM OKRESIE DLA TYCH LUDZI ZNAJDA SIE TEZ I CI CO JAK TO SIE MOWI WE WLOSZECH, APROFFITANO LA TRAGEDIA. TJ, WYKORZYSTUJA MOMENT I OKRADAJA RUINY. LUDZIE NIE CHCA SIE ODDALAC OD MIEJSCA ZAMIESZKANIA, CO DO CHLOPAKA O KTORYM PISALAM WCZESNIEJ DOWIEDZIALAM SIE ZE GO ZNALEZLI ALE NIESTETY NIE BYLO JUZ DLA NIEGO SZANSY NA ODRATOWANIE.
speedy pizza / 79.37.32.* / 2009-04-06 23:06
jestem mieszkanka SANT'EGIDIO ALLA VIBRATA w abruzzo niedaleko AQUILA we wloszech. w nocy ok trzeciej poczulismy potezne trzesienie. ludzie nie mozecie sobie wyobrazic jak to jest naprawde. ogladacie to na ekranach telewizorow. wsrod zaginionych jest chlopaczek z VILLA LEMPA. nazywa sie GABRIELE SYLVESTRI. nie wiadomo czy zyje czy nie. rodzice sa rozpaczeni. tylko ci co uciekli przed powodzia w polsce moga powiedziec co to znaczy stracic caly dorobek zycia a co najwazniesze osoby ktore sie znalo i kochalo. do teraz znaleziono 150 osob zabitych w tym piecioro dzieci. 1500 rannych. poszkodowanych jest ok 80.000 osob(jak na razie) i co dalej?

Najnowsze wpisy