Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Wójcikowski: Za pół roku powtórka z kryzysu, ale w wiekszej skali

Wójcikowski: Za pół roku powtórka z kryzysu, ale w wiekszej skali

Wyświetlaj:
wolny człowiek / 83.27.54.* / 2008-01-21 19:28
I słowo stało się ciałem.
Andy_ / 83.175.191.* / 2007-08-22 00:02
No dobra, ale jakie z tego płyną wnioski dla zwykłego biznesmena, który zwyczajnie rozwija swoją firmę usługową korzystając z popytu na światowym rynku (mam to szczęście, że moje usługi mogę sprzedawać przez Internet)? Mam ją zwinąć, zainwestować z złoto w sztabkach i też przenieść się na głęboką prowincję celem przeczekania nadchodzącego krachu?
acomitam / 83.25.223.* / 2007-08-23 14:13
A to zależy w czym biznesmen robi. Jeśli zajmuje się produkcją dóbr konsumpcyjnych i przez przypadek zaciągnął kredyt inwestycyjny na poczet spodziewanego wzrostu sprzedaży, to będzie miał kłopot. Prawdopodobnie inni biznesmeni robiący w tym samym sektorze (producenci tych samych lub zamiennych dóbr) również zainwestowali w rozwój swoich mocy produkcyjnych, więc spadek konsumpcji odbije się niewspółmiernie dotkliwym w stosunku do spadku popytu spadkiem przychodów. Kryzys w firmie prawie pewien. Banki rozochocone dobrą koniunkturą rozdają kredyty na prawo i lewo, więc biznesmeni skuszeni łatwym pieniądzem inwestują, inwestują,.... aż do przykrego końca. Jedną z przyczyn przeiwestowania jest znana w ekonomii histereza popytu inwestycyjnego i konsumpcyjnego, który nota bene jest konsekwencją współczesnych rozwiązań w systemach finansowych, w których dużą i szkodliwą rolę odgrywają banki centralne (i nie tylko).
A... / 212.244.189.* / 2007-08-21 12:09
...a propos cukru - gdyby tak znieść bariery celne gnębiące gospodarkę Brazylii i innych krajów Ameryki Pd., to nastąpiłby efekt heterozji ekonomicznej podobny jak w przypadku wejścia do UE biednych krajów Europy Wschodniej...

Wielu doktorów nauk ekonomicznych z UE - Pana kolegów; jeszcze nie tak dawno temu wieszczyło rozwój biednych krajów nowej UE kosztem bogatych - krach gospodarek starej UE..., a jest oczywiście odwrotnie...

... skracając - coś musi ożywić gospodarkę USA nawet jeżeli jej i tak katastrofalny deficyt w handlu zagranicznym ma się chwilowo podwoić, w końcu gospodarka amerykańska to ponad 1/3 gospodarki światowej...
rafal wojcikowski / 88.220.98.* / 2007-08-21 16:48
1) moi "koledzy doktorzy z UE" mówią różne głupoty za które im płacą ... - ale to tak jakby wszystkich wąsatych obwiniać za to co piwiedzieli i zrobili Hitler i Stalin wszak mieli wąsy...

2) gospdoarkę amerykanską ożywią niskie podatki i duża doza wolności gospdoarczej ale najpierw mus sie pozbyć nadmiaru pustego pieniędza - czy pozbedzie się go szybko za cenę ostrego bólu czy powoli za cene długiego kiśnięcia
- tego nie wiem - idziemy teraz w strone tego drugiego wariantu

2) z tym1/3 gosp światowej - to chyba juz nie długo

rozwój Azji to zmieni ...
acomitam / 83.25.223.* / 2007-08-23 14:21
Za nadmiar pustego pieniądza w USA zapłacą jak zwykle kraje tworzące rezerwy walutowe w USD i stosujące tę walutę w rozliczeniach międzynarodowych. Nie od parady mówi się, że najważniejszym dobrem eksportowym USA jest amerykański dolar, gdyż dzięki niemu kraj ten może wypychać za granicę swój deficyt handlowy i inflację. Gdzieś czytałem analizę dotyczącą prawdopodobieństwa ataku USA na Iran i jedną z ważnych przyczyn miała być zapowiedź Iranu odejścia od USD w rozliczeniach międzynarodowych od waluty amerykańskiej na rzecz Euro. Na to Amerykanie nigdy się nie zgodzą, bo gdyby inne kraje wpadły na taki sam pomysł....
s. / 83.22.163.* / 2007-08-21 21:31
Autor albo żyje w świecie bajek, albo nie odróżnia łokcia od dupy jak pisał o dziennikarzach mój ulubiony autor. to tak jakby wieszczyć, że na skutek jakichkolwiek zmian w gospodarce podejmowanych przez rząd stracą bogaci, a wzbogacą się biedni. Po to bogaci maja przewagę zarówno finansową, jak i organizacyjną, żeby wyzyskiwać kraje biedniejsze, a dodatkowo ułatwiać sobie załatwianie spraw poprzez kupowanie "usług" rząd państw którym się wmawia, że mają demokrację.
Zarówno "ustawianie" barier celnych, jak i ich likwidowanie ma na celu konkretną zmianę sytuacji gospodarczej, na których zyskują ci którzy do tych zmian dążą.
System oświatowo-naukowy skonstruowany jest z kolei tak, by najbardziej podatni na indoktrynację (tj. wierzący bardziej w słowo pisane przez innych kretynów niż to co widać za oknem) ciągnęli ten system, dzięki czemu postęp naukowy nie służący pomnażaniu zysków najbogatszych praktycznie zatrzymał się - najoczywistszym dowodem są tzw. darmowe źródła energii, do których średnio wykształcony amator pasjonat jest w stanie się "podłączyć", ale w świetle oficjalnej nauki coś takiego nie istnieje, mimo iż najwybitniejszy fizyk XX w. - Nikola Tesla - ojciec radia, telewizji, neonówek, napędu antygrawitacyjnego i niezliczonych innych ciekawych zastosowań elektryczności opatentował już ponad wiek temu.
MN2 / 80.51.231.* / 2007-08-21 16:26
Autor na to odpowiedział. Azja pomoże (może) USA jeżeli stopy bedą niskie.
Sabre / 2007-08-21 10:55 / Tysiącznik na forum
Niedźwiedź z pana jaskiniowy, Panie Rafale:)

Jak pan zauważył, wszystko się zdecyduje w Nowym Jorku. Wierzę że to jedynie ich chwilowe "szaleństwo" - czas wielkich chłodów się zbliża.
MarcoP2 / 83.29.26.* / 2007-08-21 10:55
Wzrosty i spadki na giełdzie to normalne. Czy nam się to podoba, czy nie - krachy to też normalność. Nikt tego nie wie nie czy krach będzie za pół roku, za dwa lata, za trzy miesiące.
Ludzie często owczym pędem rzucają się na to co jest reklamowane (np. różne fundusze). Nie zdfają sobie sprawy z ryzyka, które zawsze takim inwestycjom towarzyszy.
My też zyskujemy i tracimy wszyscy. Nie ma tu takiego co tylko zarabia.
A tak na serio to w dużej mierze na giełdzie pogrywają NAMI grube ryby.
samoobroniątko / 79.187.37.* / 2007-08-21 10:47
to by się zgadzało, skoro liberały i kwaśniewski z millerem prą do władzy. Gorączka Euro i miód wielkiej kasy ściąga różnych .
Korupcjo wracaj, Stokłosa też będzie mógł wrócić, bo zaraz Kaczmarek ogłosi, że te łapówki w Ministerstwie Finansów to wymysł kaczorów i ziobry. Stokłosa jest czysty. Kluskę wsadzą do kicia.co to będzie za rockentrool.
Bez odbioru / 83.22.203.* / 2007-08-21 16:55
Prorok jakiś czy co? A może zlikwidowano ( z braku kasy oczywiście ) jakiś oddział psychiatryczny i taki 'eksponat' jak ten powyżej opuścił bramy szpitalne? Najfajniejszy jednak jest ten Twój 'rockentrool'. Do kompletu powinieneś dodać jeszcze bugi-ługi oraz rytmenblus.To dopiero byłby czad!
MN2 / 80.51.231.* / 2007-08-21 11:06
Liberałowie nie kradną, bo nie muszą. Dla nich zysk jest czymś naturalnym.
Socjaliści kradną, bo muszą. Dla nich przecież zysk jest czymś co należy oddać państwu.
index / 85.89.183.* / 2007-08-21 09:18
Panie Rafale, świetny komentarz!
Teraz pora na refleksje odnośnie Pańskiego podwórka i przyjrzenie się temu, co robią władze miasta odnośnie złamania ustawy o finansach publicznych (2006), ustawy prawo zamówień publicznych (hala sportowa) i w dziele niszczenia Księżego Młyna.
Pozdr.
rafal wojcikowski / 88.220.98.* / 2007-08-21 16:50
moje podwórko ?- ja mieszkam na głębokiej prowincji - gdzie nierozwiązyalnym problem od pół roku dla samorzadu jest otarcie sklepu sieci Lidl...
index / 212.2.99.* / 2007-08-21 21:19
Panie Rafale,
to wszystko wiem. Ale proszę, z dalekiej prowincji widać lepiej i ostrzej. Liczę na Pański komentarz. Przez wzgląd na Ś.P. Prof. Cezarego Józefiaka.
??? / 213.158.197.* / 2007-08-21 08:26
dlaczego akurat za pół roku a nie za miesiąc?
mkg / 212.76.37.* / 2007-08-21 18:57
Za pół roku, mozliwe, chyba tyle czasu potrzebował Roosvelt na wyjście z kryzysu poprzez "okradzenie" społeczenstwa manipulując ceną złota na rynku. W przypadku papieru spekulacyjnego jakim sa pieniądze opatrte na niczym ten czas wydaje sie byc rozsądny a może i za długi
stoker / 2007-08-21 08:36
tak wyliczył ekspert, który oglądał prognozę pogody w Financial Times. Ekspert wie co mówi, informuje tylko stado leszczy i całe masy amatorów, że nie wyrwą się... są w rękach baknów cetralnych, które drukują "puste papiery" i nie nadążają ich ściągać.
herbs / 148.81.192.* / 2007-08-21 08:58
"ekspert" chybz sporo umoczył na tych spadkach w odróżnieniu od "leszczy", którzy zdążyli uciec.....ha, ha, ha
Pantagruel / 195.205.245.* / 2007-08-21 09:31
ja tez chyba przestane tu zagladac, bo czytajac takie experckie wypociny na bank zostane leszczem do kwadratu :)
MN2 / 80.51.231.* / 2007-08-21 09:49
To co Panowie, to pierwszy zjazd giełdy i trudno w to uwierzyć?
dylematpański / 83.24.225.* / 2007-08-21 17:01
w tych "Panów", czy w ową giełdę?

Najnowsze wpisy