Forum Forum prawnePracy

wolne dni na opiekę dziecka

wolne dni na opiekę dziecka

audiofil / 2013-05-09 08:46
Jak to jest z tymi dniami wolnymi na opieke nad dzieckiem? Czy nalezne mi sa dwa dni platnego urlopu na dziecko ktore nie ukonczyl 14 roku zycia? Czy takie cos juz nie funkcjonuje bo wiem ze keidys tak bylo a nie wiem jak to jest teraz obecnie
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-05-09 09:29
TAK, przysługuje z art. 188 kodeksu pracy i żadnej zmiany w nim nie było, ani nie przewiduje tu zmian głośny projekt sporej nowelizacji KP w zakresie innych uprawnień rodzicielskich ( od września 2013 r. ).

Formalnie są to dni wolne, a nie urlop, z prawem do wynagrodzenia.

Oczywiście jest to uprawnienie niezależne od zwolnienia lekarskiego "na chore*" dziecko z prawem do zasiłku opiekuńczego z art. 33 ustawy o świadczeniach z ub. chorobowego.

* nie zawsze jest wymóg choroby dziecka.
adias / 2013-05-09 11:34
a czy takie cos przysluguje jesli takie dni wolne wzial drugi z rodziców w tym samym czasie? czy to nie mozna tak wykorzystac? pozdrawiam i czekam na odpowiedz!
szklarek / 2013-05-09 11:55
NIE, nie można tego uprawnienia rozmnożyć do 4 dni, tj. 2 wykorzystywanych przez matkę, dwu przez ojca.
Mogą się podzielić- po 1 dniu.

Wynika to z art. 189'1 KP.

Ps. w aktach pracowniczych jest oświadczenia pracownika o tym, czy będzie on z takich uprawnień korzystał.
adias / 2013-05-10 11:41
okej to juz wiem chyab wszystko :) myslalem ze da sie zrobic tak ze ja biore 2 dni powiedzmy poniedzialek i wtorek i drugi rodzic tez bierze na poniedzialek i wtorek. ale skoro mozna po 1 dniu to wszystko jasne, dzieki za odpowiedz
szklarek / 2013-05-10 11:52
Doprecyzuję, że PO jednym, ale nie tym samym.
Czyli np. ojciec poniedziałek, matka wtorek. ale nie może być tak, że oboje w ten sam poniedziałek.
adias / 2013-05-13 14:22
no i wszystko jasne :) dzieki jeszcze raz z udzielona porade!

Najnowsze wpisy