Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość przeznaczyć na potrzeby osobiste środek trwały z dotychczasowego majątku firmy. Na takową okoliczność należy sporządzić odpowiedni protokół przekazania i dokonać stosownej adnotacji w ewidencji środków trwałych (z której będzie wynikała data i przyczyna wycofania danego środka trwałego z działalności gospodarczej). Nie ma znaczenia, czy wycofania dokonuje osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą osobiście czy też w formie spółki cywilnej z inną osobą fizyczną. Przekazanie środka trwałego na cele osobiste oznacza jedynie zakończenie amortyzacji.
Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 i art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód podatkowy powstaje, gdy wycofany środek trwały zostaje odpłatnie zbyty przez upływem 6 lat. W tym przypadku taka sytuacja nie ma miejsca, tak więc przekazanie samochodów osobowych na potrzeby osobiste wspólników nie spowoduje powstania przychodu podatkowego.
Inną kwestią jest podatek
VAT i czynności zrównane z dostawą towarów zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W omawianym przypadku nie miała Pani prawa do odliczenia podatku naliczonego dlatego też dla celów
VAT transakcja ta również jest neutralna podatkowo.
Tomasz Kaczmarski
Konsultant ds. podatkowych
Blue Tax Group SA