Forum Forum podatkowePIT

Wykup połowy mieszkania od właściciela

Wykup połowy mieszkania od właściciela

Anna456 / 83.28.124.* / 2015-10-29 08:37
Witam,
Mój narzeczony posiada kredyt na mieszkanie spłacony w połowie. Ja posiadam gotówkę w kwocie odpowiadającej brakującej kwocie. Czy mogę wykupić połowę mieszkania od narzeczonego by mógł spłacić od razu kredyt? Czy będzie musiał zapłacić podatek od sprzedaży? Czy syuacja się zmienia jeśli byśmy się pobrali i mogłabym spłacić jego kredyt z własnych oszczędności. Jak byłoby najkorzystniej?
wiwan / 2015-10-30 11:30
Na wstępie zwracam uwagę, że co do zasady transakcja musi opiewać na wartość rynkową (udziału w) nieruchomości. Czyli jeśli ma Pani wolne środki w kwocie niższej niż 1/2 aktualnej wartości rynkowej tego mieszkania to musi Pani coś dopożyczyć lub zakupić udział niższy niż owa 1/2.

Do rzeczy- jeśli narzeczony nabył to mieszkanie w 2009 lub wcześniej może je sprzedać w 2015 bez żadnych ograniczeń i podatków. Dotyczy to też udziału. Jeśli sprzedaż następuje przed upływem pełnych 5 lat kalendarzowych - powstaje kwestia podatku.

Tyle, że sprzedaż mieszkania (udziału) w kredycie wiąże się z jednorazową spłatą kredytu, zaciągniętego przed dniem sprzedaży, a więc są to inne cele mieszkaniowe uwalniające od podatku dochodowego, o ile dochód wystąpił.

Jeśli jednocześnie przychód (cena sprzedaży) pozostawi nadwyżkę nad spłaconą resztą kredytu- znów pojawi się kwestia przeznaczenia tej nadwyżki, w ciągu 2 lat na inne cele mieszkaniowe.

Samo małżeństwo niczego nie zmieni- mieszkanie na jego skutek nie przestanie być majątkiem odrębnym męża.

Więc trzeba by się zastanowić, czy intercyza uwspólniająca w tym zakresie coś by zmieniła...

Najnowsze wpisy