Forum Forum prawneCywilne

wynajmuje mieszkanie i chce je teraz kupic od własciciela ale tu jest problem!!!

wynajmuje mieszkanie i chce je teraz kupic od własciciela ale tu jest problem!!!

kasiairafal / 2013-07-09 20:37
Nie wiem dokładnie jak to opisać , postaram się jak najlepiej.
Wynajmujemy z mężem mieszkanie od Pana T. Pan T. dostał mieszkanie w spadku. Chciał je sprzedać ale nie chce płacić podatku od wzbogacenia. Więc postanowił je wynająć. Mieszkanie jest naprawdę fajne. I zastanawiam się czy jest jakaś prawna możliwość żeby dogadać się z Panem T. Nam chodzi o to że byśmy chcieli kupić te mieszkanie ale najlepiej od razu. przez te 5 lat to co byśmy płacili za wynajem to po prostu spłacali wartość tego mieszkania. Czy jest jakaś możliwość przepisania tego mieszkania na nas bądź normalnie kupna ale tak żeby Pan T. nie płacił żadnego podatku. Nie mam pojęcia jak to wytłumaczyć. Słyszałam, że jakoś można to załatwić ale jak i co nie mam zielonego pojęcia. Proszę o pomoc. Nawet o pytania to jakoś lepiej wytłumaczę o co mi chodzi.
szklarek / 2013-07-10 10:14
1. po pierwsze warto zorientować się, czy właściciel jest dobrze już w swej sytuacji zorientowany. Chodzi o to, że :
-jeśli spadkodawca zmarł w latach 2007-2008 to, właściciel korzysta z ulgi meldunkowej- tj. jeśli do dnia sprzedaży był/będzie w nim zameldowany łącznie na min. 12 miesięcy (meldunek stały)- czyli nie musi czekać owych "5" ze sprzedażą.
-jeśli spadkodawca zmarł po 2008 r.- właściciel unika podatku, jeśli przychód ze sprzedaży przeznaczy w ciągu "2" lat na swoje inne cele mieszkaniowe- nabycie innego mieskzania, działki, remont posiadanego domu, spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na jakąś nieruchomość przed dniem sprzedaży "waszego" mieszkania.

2)Dopiero jeśli żadne z ww okoliczności nie zachodzą można:
- zawrzeć umowę (przed)wstępną sprzedaży z duużym zadatkiem gwarantującym, że żadna strona się nie rozmyśli , a umowę przyrzeczoną podpisać jak najszybciej to możliwe- czyli pierwszego dnia roku kalendarzowego po upływie owych "5 lat" od nabycia spadku.

Przydatna interpretacja:

Interpretacja indywidualna z dnia 13.06.2012 r., sygn. IPTPB2/415-189/12-2/KK - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Najnowsze wpisy