Forum Forum prawnePracy

Wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę

kaska29 / 80.48.123.* / 2011-08-19 22:00
Witam, otrzymałam wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony z 30 dniowym okresem wypowiedzenia. Pracodawca jako przyczynę nie podaje likwidacji stanowiska, tylko wygaśnięcie rożnych koncesji (branża medialna). Mam kilka wątpliwości o których rozwianie proszę szanownych forumowiczów.

1. Przepracowałam w ramach umowy stałej na czas nieokreślony ponad 2 lata, czy przysługuje mi jakaś odprawa?
2. sprawa niewykorzystanego urlopu: czy pracodawca może zmusić mnie do jego wykorzystania? czy sama mogę ubiegać się o niego? a może lepiej przepracować cały okres wypowiedzenia - czy wtedy przysługuje mi jakaś rekompensata finansowa za niewykorzystany urlop?
3. proszę też o poradę w sprawie L4, czy przebywanie na zwolnieniu lekarskim przedłuży okres wypowiedzenia? czy w ogóle warto się w to bawić?

pozdrawiam serdecznie
Kaśka
Wyświetlaj:
karolina 24 / 89.231.144.* / 2011-09-12 20:43
witam. proszę o pomoc. 15 lipca zawarłam umowę do 14 października, na czas określony. myślę nad wyjazdem z kraju. i nie wiem jak ta umowę rozwiązać najkorzystniej. czy muszę złożyć wypowiedzenie? 2 tygodniowe?? czy wystarczy jak nie podpiszę drugiej umowy?? będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
kaska29 / 80.48.123.* / 2011-08-20 00:07
Bardzo dziękuję za rzetelną odpowiedź.
Pozdrawiam.
szklarek / 2011-08-19 22:49
1. prawo do odprawy zależy od "wielkości" pracodawcy. Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

2. w okresie wypowiedzenia to pracodawca decyduje czy udziela urlopu należnego i kiedy czy też decyduje się na rozliczenie z urlopu w formie ekwiwalentu ( art.167'1 i 171 KP )

3. zwolnienie lekarskie nie przesuwa dnia rozwiązania umowy, nie wydłuża wypowiedzenia- przerywa jedynie bieg u. wypoczynkowego jeśli taki już trwa lub wymusza zmianę terminu jego rozpoczęcia. Nie można być jednocześnie na zwolnieniu i urlopie.
Nie warto żadnych lewych zwolnień załatwiać, bo to jednak oszustwo oraz obniżenie wynagrodzenia do 80%.
Można wykorzystać natomiast tryb urlopu na żądanie jeśli jeszcze Pani pozostał oraz wolne na poszukiwanie pracy z art. 37 KP.

Kodeks:
http://prawo.money.pl/kodeks/pracy

Najnowsze wpisy