Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Wystawianie opcje na WIG20

Wystawianie opcje na WIG20

armawoj / 2007-07-20 20:38
Przykład:
Wystawiam dzisiaj 1 opcję kupna OW20I7420 po kursie np. 30pkt (opcja wygasająca we wrześniu)
Za miesiąc (np w końcu sierpnia) index wig20 przekracza 4100 pkt i dalej rośnie.
Opcja którą wystawiłem warta jest np.100pkt i tym momencie poniósłbym stratę przy jej kupnie

Pytanie:
W jaki sposób i w którym momencie (proszę o konkretne rady) powinienem zabezpieczyć się przed konsekwencjami dalszego wzrostu indexu WIG20.

(Czytałem o zajmowaniu odwrotnej pozycji na instrumencie bazowym, ale w przypadku indexu akcyjnego jest to trudne gdyż dużo by kosztowało.
Może lepiej byłoby zająć długą pozycję na FW20? )

Czy ma ktoś do czynienia z takim problemem na codzień?
Wyświetlaj:
Jose Rodriguez / 212.2.101.* / 2007-08-13 21:46
hmm, w obecnych warunkach rynkowych nie masz juz tego problemu, jesli nie odkupiles swojej opcji za grosze, to i tak chyba nie masz sie czym przejmowac :)
Wystawiam od paru dni po kilka opcji call i put o jednakowo odleglych strike'ach od obecnego poziomu indeksu; gram na obrone premii - mysle ze do konca 3ciego tygodnia wrzesnia wig nie wzrosnie do 4000 pkt, ani nie spadnie poniezej 3000 pkt.
Czy mialem racje, czas pokaze, jak na razie zmiennosc i czas jest moim sprzymierzencem, a trend - wrogiem.

Jesli indeks dotknie ktoregos z moich poziomow, to poozstaja mi 2 wyjscia: odkupic opcje ktora wlasnie wchodzi w ITM albo zajac odwrotna pozycje na FW....
armawoj / 2007-08-15 09:35
Od czasu kiedy napisałem swojego posta mineło trochę czasu i napewno odkupiłbym tą opcję po "groszowej" cenie. Ale to jest wiadome po fakcie.

Piszesz, że " Jesli indeks dotknie ktoregos z moich poziomow, to poozstaja mi 2 wyjscia: odkupic opcje ktora wlasnie wchodzi w ITM albo zajac odwrotna pozycje na FW...."
W pierwszym przypadku, zamykasz pozycję ze sporą stratą, bo ITM zazwyczaj sporo kosztuje, nawet jak jest blisko daty zapadalności. Może lepiej jest przyjmować zwykłą procentową linię obrony (razy jakiś współczynnik czasu), niż czekać aż wartość opcji wzrośnie gdy się stanie ITM. Szczególnie to by dotyczyło opcji głęboko OTM. Co ty na to?

Ciekawi mnie zabezpieczanie odwrotną pozycją na FW20.... Intuicja mi podpowiada, że ma to sens przy zabezpieczaniu opcji wystawionych jako ATM lub ITM a to dlatego, że gdyby kurs kontraktu zaczął oscylować w kierunku "niekorzystnym", to trzeba by było otwierać i zamykać pozycję przeciwstawną wiele razy, co generowało by dodatkowe straty na prowizjach. To mogłoby być rekompensowane tylko wysoką premią.
Jose Rodriguez / 212.2.99.* / 2007-08-15 12:32
zgadza sie, straty beda nieporownywalne do otrzymanej premii; mocno wyoutowanych sprzedanych opcji nie oplaca sie hedgowac, dopoki sytuacji nie stanie sie powazna, ae jak juz taka jest, to jest za pozno, wiec swego rodzaju zamnkniete kolo. Zabawa z hedgowaniem ma jakis sens wlasnie dla ATM/ITM, wiadomo, premie sa duze z pojedynczych opcji.

Jak na razie spadek na indeksie sie zatrzymal, wystawione opcje tanieja, rynek stoi w miejscu a czas uplywa; wiec czuje sie stosunkowo bezpiecznie. Pewnie bedzie niedlugo jakis wiekszy ruch w ktoras strone, ale im pozniej to nastapi, tym mniejsze p-stwo, ze dotknie ktoregos z tych poziomow.

Nie mam pomyslu na rynek, wiec sprzedalem ten brak pomyslu.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy