Forum Forum podatkoweInterpretacje

Zakup mieszkania a Urząd Skarbowy.

Zakup mieszkania a Urząd Skarbowy.

Rafciok4 / 2010-02-19 20:51
Od półtora roku jestem na zwolnieniu lekarskim (zasiłek rehabilitacyjny z ZUS) ponieważ miałem wypadek w pracy. Mam 33 lata i jestem pół roku po rozwodzie a na chwilę obecną mieszkam z rodzicami. Chcę nabyć nieduże mieszkanie za kwotę 155 tyś.zł. Podpisałem umowę przedwstępną-10 tyś. zaliczki przelałem. Część środków na zakup to podział majatku od byłej żony a część to odszkodowanie za samochód i z ZUSU (zus wcześniej nie płacił i przelał całość za rok po pewnym czasie-wygrana sprawa w sądzie pracy). I kredyt o który się staram -60 tyś zł. A problem polega na tym że rodzice mi ofiarowali w sumie 50 tyś zł. I te pieniądze po pewnym czasie zaniosłem do banku i wpłaciłem na swoje konto. A w dniu składania wniosku o kredyt wypłaciłem i kazałem mamie wpłacić w innym banku z tytułem przelewu jako darowizna. Tylko mam pewne obawy że US może się czepiać o tą kwotę i nie wiem jak ewentualnie z tego wybrnąć. Dodam że rodzice po prostu najpierw dali mi 20 tyś a później jak się dowiedzieli o zakupie mieszkania dołożyli 30tyś i nikt nie myślał wtedy o jakiś formalnych darowiznach. Czy jest w stanie ktoś pomóc jak ewentualnie z tego wybrnąć???

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
belladonna / 2010-02-20 11:02 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli ktoś otrzymuje darowiznę od matki lub ojca w postaci gotówki, to tylko kwota 9 637 zł jest zwolniona z opodatkowania (przy czym darowizny od tej samej osoby sumują się w okresie pięcioletnim). Nadwyżka podlega opodatkowaniu, a żeby skorzystać ze zwolnienia dotyczącego nadwyżki, to do 6 miesięcy składa się deklarację SD-Z2 oraz pieniądze muszą być udokumentowane:
"dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym".... to wycinek z ustawy.
Jesli takich warunków się nie spełni, to od nadwyżki należy zapłacić podatek od darowizny.
Jeśli rodzice Ci wpłacili pieniądze na Twoje konto tytułem darowizny (czy jedno z nich) to sprawa rozbija się o tę deklarację SD-Z2, którą należy złozyć do 6 miesięcy od darowizny, aby być zwolnionym z płatności podatku od nadwyżki 9 637 zł (o ile to pierwsza darowizna od danej osoby w okresie pięcioletnim, bo jak nie to już wcześniej mogłeś wykorzystać kwotę wolną, wiec teraz całość podlega opodatkowaniu) ...

Najnowsze wpisy