Forum Forum podatkoweInne

Zarabiasz ciałem? Udowodnij to fiskusowi

Zarabiasz ciałem? Udowodnij to fiskusowi

bossaa / 2012-02-10 09:26
Jezeli ktos uprawia zawod prostytutki to musi sie z tego rozliczyc. Urzędnik skarbowy może żądać list klientów od osób, które twierdzą, że zarobiły prostytucją .
Wyświetlaj:
mamaWdomu / 2012-02-10 10:27 / Bywalec forum
Dobry patent, w końcu wyjdzie na jaw, kto się zasłaniał tym zwodem, zeby wykręcić się Fiskusowi. Przecież do tej pory wystarczyło powiedzieć : "zarobiłem ciałem" i wystarczyło, żyby nie musieć wyjaśniać skąd mieliśmy kasę na noawe 4 mieszkania. I tak długo te krętactwa trway
szklarek / 2012-02-10 12:14
Bzdura.
Po pierwsze dochody te nie podlegają w Polsce żadnemu podatkowi. Nie trzeba się więc z nich rolziczać.
Po drugie trzeba bardzo się nagimnastykować, by w razie wątpliwości fiskusa uwiarygodnić takie ich źródło.
Bo jeśli tego się wręcz nie udowodni kwestionowany dochód jako pochodzący ze źródeł nieujawnionych może być obciążony karną stawką 75% podatku PIT z art. 30, ust.1, pkt. 7 ustawy o tym podatku.
wiwan / 2012-02-10 13:18
Prawda.
Nie mają tu zastosowania częste opinie, że państwo zachowałoby się jak stręczyciel. Ma zastosowanie ustawa o PIT, a konkretnie jej art. 2, ust. 1 pkt. 4 -"Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy".

Za takie właśnie uznaje się przychody z prostytucji ( oczywiście mówimy o przychodach osoby prostytucję uprawiającą, nie o przychodach osób korzystających z prostytucji innych- czyli nie o przychodach sutenerów, stręczycieli i kuplerów ).
Np. Naczelny Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 3 lutego 2000 r. (sygn. akt I SA/Gd 1011/99) i szerzej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 927/07) wskazuje, że „przedmiotem prawnie skutecznej umowy w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 4 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mogą być zachowania, które ze swej istoty są sprzeczne z prawami przyrody, ustawą, lub zasadami współżycia społecznego i w konsekwencji w ogóle nie mogą być określone w treści ważnej i wywołującej zamierzone skutki umowy. Chodzi więc o czynności, które w żadnych okolicznościach i warunkach, jakie przepisy prawa przewidują dla zawarcia wolnej od wad i korzystającej z ochrony prawnej umowy, nie mogą być przedmiotem stosunku prawnego. Jest to wyłączenie o charakterze przedmiotowym, które polega na tym, iż dana czynność nie może być nawet hipotetycznym przedmiotem stosunku cywilnoprawnego”.( wyrok z 15 lutego 2008 r.).

Zatem- ten dochód jest legalny, ale w Polsce nieopodatkowany.
Niestety w przypadku jego ujawnienia- np. poprzez transakcję kupna np. mieszkania i zainteresowania się tą transakcją US- na podatniczce będzie leżał ciężar przekonania czy wręcz udowodnienia, że nie są to dochody opodatkowaniu podlegające, ale nieujawnione ( czyli np. z pracy na czarno)- a do tego US będzie dążyć, gdyż chętnie obciążyłby je karną stawką 75%, o której ustawa o PIT mówi ( art. 30, ust.1 pkt. 7). oraz grzywną z art. 54 KKS.
Potrzebne będzie np. zeznanie właściciela agencji, klientów, koleżanek " z pracy". Zagraniczność działalności i dochodu to b. komplikuje. Ale też nie ma się co dziwić, bo cały świat przestępczy w razie wpadki określa swój majątek jako dochód z prostytucji właśnie próbując go w ten sposób "zalegalizować". Niestety cierpią na tym legalne, uczciwe, jakkolwiek to dla niektórych brzmi, prostytutki.

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html

Najnowsze wpisy