Forum Forum ubezpieczeńInne

Zasiłek chorobowy po utracie pracy

Zasiłek chorobowy po utracie pracy

Majster12 / 2012-04-18 13:32
Czy jeżeli systematycznie miałem opłacany zasiłek chorobowy do ZUS-u , czy w razie utraty pracy, ten zasiłek nadal mi się należy? Czy też pieniądze które wpłacałem znikają?
wiwan / 2012-04-18 19:46
Uściślijmy- miał Pan wpłacane składki, nie zasiłek, obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego z tyt. etatu.

I w czasie pracy korzystał Pan z tego tytułu z zasiłku chorobowego, jeśli został wyczerpany w danym roku okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego (zasadniczo 33 dni) przez pracodawcę.

Prawo do zasiłku PO ustaniu ubezpieczenia, czyli zatrudnienia powstaje tylko wtedy gdy:

1. niezdolność do pracy powstała jeszcze w czasie trwania ubezpieczenia
2. niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego:

nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo
nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E").

Pieniądze nie znikają, służą innym ubezpieczonym- tak jest skalkulowana stawka tego ubezpieczenia- 2,45% podstawy. W znacznie większym stopniu korzystają z niego kobiety- bo oprócz zasiłku chorobowego mają zasiłek macierzyński, a zasiłek chorobowy w czasie ciąży jest naliczany od 100% podstawy, a nie od 80%.

Najnowsze wpisy