Forum Forum emerytalneZUS

zaświadczenie ze Skarbówki dla ZUSu

zaświadczenie ze Skarbówki dla ZUSu

eryk1 / 158.75.88.* / 2010-05-18 23:43
Witam,
Mam pytanie, pobieram rentę rodzinną po zmarłej mamie. Obecnie jestem studentem. Czy muszę ZUS-owi przedstawić zaświadczenie o dochodach osiągniętych w ubiegłym roku z US? Jeśli tak to do kiedy?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
wiwan / 2010-05-19 10:40
Nie musi to być zaświadczenie, ZUS zadowala się oświadczeniem, najchętniej na druku ZUS Rw-73. Nie ma określonego terminu "do kiedy", raczej jest obowiązek poinformowania ZUS o rozpoczęciu uzyskiwania dochodu podlegającego "oskładkowaniu" i przewidywanej jego wysokości.
W razie niepoinformowania ZUS ma prawo dochodzić od Ciebie zwrotu nieprawnie pobranej renty nawet 3 lata wstecz. Chodzi o to, że dochód większy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (ogłaszany przez GUS za ostatni kwartał) wpływa na obniżenie renty, a 130% na zawieszenie jej wypłacania.
Natomiast do końca lutego składa się w ZUS zaświadczenie od swojego płatnika, pracodawcy o dochodach osiągniętych za poprzedni rok podatkowy ( myślę, że może to być również po prostu kopia PIT-u 11).
Na tej podstawie dokonuje się ostatecznego rozliczenia renty za ostatni rok co do złotówki, czyli np. ZUS dokonuje jeszcze dopłaty.

Najnowsze wpisy