Forum Forum dla firmKsięgowość

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Zlecenie i dzieło - jakie składki?

Money.pl / 2007-02-22 23:30
Komentarze do wiadomości: Zlecenie i dzieło - jakie składki?.
Wyświetlaj:
luna74 / 178.73.63.* / 2012-03-26 00:26
Witam
Mam takie pytanie.Zostałam zwolniona z pracy przez pracodawcę z 2-tygodniowym wypowiedzeniem.Jeszcze nie rejestrowałam się jako osoba bezrobotna .Z tego co się dowiedziałam przysługuje mi prawo do zasiłku.Czy podejmując pracę na umowę zlecenie stracę to prawo i zostanę zarejestrowana jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku...czy w ogóle mnie nie zarejestrują..? Bardzo proszę o odpowiedz..
herr flick / 91.196.48.* / 2012-03-18 23:41
Witam. Mam następujące pytanie:
jestem osoba bezrobotną bez prawa do zasiłku, ale dzieki statusowi bezrobotnego mam ubezpieczenie. Mam okazję podpisać umowę o dzieło z pewną firmą, jednak zapłatę za owo 'dzieło' otrzymam prawdopodobnie dopiero za około pół roku. Czy wobec tego stracę status osoby bezrobotnej od razu po podpisaniu tej umowy (no bo chyba muszę to zglosic w ciągu 2 tygodni do UP) i będę musiał przez te 6 miesiecy sam sobie płacić skladki ZUS (mimo, że nic nie bede w tym czasie zarabial, więc teoretycznie nie mam z czego ich płacić) czy status bezrobotnego strace dopiero w chwili otrzymania pieniędzy za pracę? Byłbym wdzięczny za wyjasnienie tej kwestii. Jakie jest najkorzystniejsze rozwiązanie dla mnie w takiej sytuacji?
pozdrawiam.
szklarek / 2012-03-19 10:59
No niestety decydująca jest tu kwestia podjęcia innej pracy zarobkowej, a nie uzyskania za nią wynagrodzenia. Co wynika z art.2, ust. 1, pkt. 2 ustawy o promocji zatrudnienia. Ustawa jasno też definiuje dzieło jako właśnie inną pracę zarobkową.

Termin zgłoszenia to 7 dni, a nie 2 tygodnie.
Samodzielne ubezpieczenie zdrowotne (podpisane z NFZ) jest drogie i kłopotliwe. Niestety niezależne od wynagrodzenia z dzieła.
Najlepiej byłoby, gdyby miał Pan małżonkę ubezpieczoną- wtedy zupełnie legalnie może Pan podjąć zlecenie, pożegnać się z PUP i być przez nią zgłoszonym do ub. zdrowotnego zupełnie bezkosztowo.
herr flick / 91.196.48.* / 2012-03-19 16:09
no niestety małżonki nie posiadam, ani widoków na to także więc odpada ;) dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. A jak wygląda sytuacja, gdybym u kogoś znajomego na przykład zatrudnił się na jakiś rodzaj umowy przez ten czas ale nie dostawał żadnej zapłaty. czy wtedy podlegałbym ubezpieczeniu automatycznie jako pracownik i czy jest to w ogóle możliwe?
szklarek / 2012-03-19 20:33
Każda fikcja w tym zakresie jest nielegalna.
Jest legalnie możliwa sytuacja gdy podpisuje się umowę- zlecenie, podlega ona oskładkowaniu, ale w związku z brakiem wynagrodzenia za nią przez kilka miesięcy składka wychodzi 0 zł., ale nie oznacza to braku ubezpieczenia. Oczywiście podjęcie zlecenia również powoduje utratę statusu bezrobotnego. I jest równoznaczne z zarejestrowaniem Pana w ZUS do ubezpieczeń przez zleceniodawcę.
Ale powtarzam- uczynienie tego tylko dla "przechowania" jest nielegalne.
herr flick / 91.196.48.* / 2012-03-19 21:17
dziękuję jeszcze raz za informację :)
ara123 / 91.189.223.* / 2012-03-16 09:11
Witam, mam możliwość podpisania umowy zlecenia i jeśli w danym miesiącu mój przychód będzie wynosił 0 zł to czy zostanę obciążona z własnej kieszeni poniższymi składkami tzn zdrowotną, emerytalną i rentową? "Płatnikiem wszystkich składek będzie zleceniodawca, ale Ty będziesz finansował w całości zdrowotną, 1/2 emerytalnej i 1/4 rentowej. Resztę on."
szklarek / 2012-03-16 10:58
Nie. Jeśli przychód 0, to i podstawa składek wyniesie 0, dla obu stron tego układu. Czyli ani zleceniodawca ani zleceniobiorca nie jest w danym miesiącu obciążony. RMUA jest zerowy, ale nie oznacza to przerwy w ubezpieczeniach. Składki wynoszą po prostu za ten miesiąc ZERO.
rabieg / 2012-03-14 23:30
Witam.Chciałem się zatrudnić w firmie na umowę o pracę.Jestem bez pracy.Pracodawca powiedział ,że musi mnie zatrudnić na umowę o dzieło, a później na okres próbny, bo chciałby wiedzieć czy spełnię jego oczekiwania.W związku z tym mam pytanie.Czy to jest właściwy sposób
zatrudnienia? Oraz czy w okresie umowy o dzieło składki na ZUS muszę odprowadzić sam?
szklarek / 2012-03-15 19:47
Od tyłu- dzieło to nie będzie podlegało żadnym składkom ZUS, więc jeśli masz ubezpieczoną małżonkę- powinna Cię zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli nie- jesteś skazany na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne na podstawie umowy z NFZ, niezależne od kwoty wynagrodzenia z dzieła.

Nie jest to właściwa forma, bo dzieło to umowa rezultatu. Można spisać ją np. o wykonanie altanki, przetłumaczenie książki czy wykonanie operatu środowiskowego. Wykonywanie wielu czynności, powtarzalnych, w z góry określonych godzinach, pod nadzorem- to wszystko ma znamiona stosunku pracy. W takiej sytuacji dzieło jest fikcją i służy omijaniu prawa pracy i ustaw ubezpieczeniowych.

No chyba, że rzeczywiście przyszła praca usprawiedliwia coś takiego- np. firma jest komputerowa i w ramach castingowego dzieło masz napisać program księgowy własnego autorstwa....
rabieg / 2012-03-16 23:51
Witam.Dziękuję za wyjaśnienie mojego problemu.
nie wiem juz nic / 46.112.65.* / 2012-03-14 21:55
Witam,
sytuacja jest nastepujaca: podpisalam umowe o dzielo, wystawilam rachunek-zleceniodawca przyjal, ja mam kopie, tez podpisana. Z tego co wyczytalam w internecie to zleceniodawca oplaca podatek na podstawie wystawionego rachunku. ja jednak mialam w umowie ze ja mam go odprowadzac. chciałam to zrobic w zeznaniu rocznym, ale znajoma księgowa mówi, że miałam to płacić w ciagu roku. co mam teraz zrobić? gdzie to uwzglednić, żeby nie było problemów? będę wdzięczna za pomoc
szklarek / 2012-03-15 19:50
Pierwsze pytanie- czy zamawiający dzieło te zaliczki opłacił- skoro rachunek podpisał. Pytanie drugie- czy jest osobą fizyczną nieprowadzącą DG. Jeśli nie, to nie mogliście spisać w umowie odprowadzania zaliczki przez Panią, bo płatnikiem był on z mocy ustawy o PIT.
magicdana / 2012-03-14 12:13
proszę o odpowiedz.
czy mam obowiązek opłacenia składki wypadkowej,jeżeli zatrudniam
na umowę zlecenie,a zleceniobiorca wykonuje pracę w domu.nie
jest narażony na jakikolwiek wypadek.Pracę sama zawożę i
odbieram od zleceniobiorcy.jest to praca bardzo bezpieczna a
mianowicie polega na sklejaniu papierowych elementów
wiwan / 2012-03-14 12:32
Tak, ma Pani taki obowiązek.

Podstawa: Ustawa z dnia 30 października 2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
leslaw11 / 2012-03-13 21:46
Witam!
Prowadzę działalność gospodarczą i sam się rozliczam. Chciałbym zatrudnić pracownika na umowę-zlecenie. Czy możecie mi podpowiedzieć jakie dokumenty ( i oczywiście gdzie) powieniem złożyć??
wiwan / 2012-03-14 12:40
Jeśli zleceniobiorca nie jest uczniem/studentem do lat 26- należy go zgłosić w ZUS do odpowiednich ubezpieczeń- tj. zdrowotnego i społecznych. To, które z nich są dobrowolne, a kiedy obowiązkowe zależy od "kontekstu" ubezpieczeniowego, czyli tego- czy zleceniobiorca ma jednocześnie inne tytuły do ubezpieczeń.

Termin- 7 dni od rozpoczęcia zlecenia. Formularze ZUS: ZUA lub tylko ZZA + ewentualnie ZCNA

Tu tabela ww "kontekstów" :

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/umowa;zlecenie;i;umowa;o;dzielo;-;jakie;skladki,97,0,224097.html
leslaw11 / 2012-03-14 20:42
A czy z umową trzeba iść osobiście do ZUS-u czy można gdzieś w internecie pobrać odpowiednie formularze i wysłać pocztą?
wiwan / 2012-03-14 21:04
Umowa niepotrzebna. Można wysłać formularze pocztą ( najlepiej poleconym, za potwierdzeniem odbioru ), ale- muszą być to druki oryginalne, które leżą w ZUS albo wydruk z Płatnika.
Inne z netu mogą być tylko wzorem/brudnopisem.
marko64 / 94.240.2.* / 2012-02-25 20:21
Mam pytanie. Jestem zatrudniony na umowę o pracę z wynagrodzeniem wyższym od najniższego.Mam możliwość dorobienia na podstawie umowy zlecenia w umowie zleceniodawca zawarł taki zapis iż moje wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia będzie pomniejszone o należne składki ZUS tj. emerytalne ,rentowe, chorobowe i zdrowotne zarówno te które leżą po stronie mojej jak i zleceniodawcy. Czy to jest możliwe i na jakiej podstawie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2012-03-05 10:33
Zapis standardowy- przecież składki społeczne w Pana przypadku NIE będą należne, bo nieobowiązkowe. Będą należne, jeśli dobrowolnie zgłosi Pan chęć tym ubezpieczeniom podlegania.
annthea / 2012-02-21 21:42
Witam!!!
Przede wszystkim wielkie ukłony pod adresem Pana Szklarka, ponieważ jestem pod niemałym wrażeniem sposobu, w jaki prowadzi Pan nas laików przez wszelkie zawiłości dot. zatrudniania siebie/pracowników, powinności odprowadzenia składek oraz ich rodzajów etc.
Chciałabym, jeżeli można również skorzystać z Pańskiej wiedzy:) Mianowicie: otrzymałam propozycję przeszkolenia z pierwszej pomocy nauczycieli (jako moja dodatkowa "fucha"). Program szkolenia jest mojego autorstwa. Nadmienię, iż jestem zatrudniona na umowę o pracę w innym zakładzie pracy (moja pensja przekracza średnią krajową). Z wyczytanych przeze mnie postów na tym forum, wywnioskowałam, że bardziej korzystna finansowo będzie dla mnie umowa o dzieło, tym samym chciałabym wiedzieć jakie składki będzie musiał w tym przypadku odprowadzić zleceniodawca od kwoty, którą otrzymam z tytułu wykonania dzieła.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
szklarek / 2012-03-05 10:31
Z dużym opóźnieniem, bo po powrocie do kraju- oczywiście, że dzieło. Nie będzie ono podlegało żadnym składkom, a skoro szkolenie jest Pani autorstwa dodatkowo można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu.
Theodora / 89.228.250.* / 2012-02-15 19:23
Sytuacja - w styczniu podpisałam um. zlecenie, byłam studentką zaoczną, w lutym um. zlec odnowiono. Niestety legitymacja straciła ważność i zachorowałam, nie mam innego ubezpieczenia, a w pracy wymagają zwolnienia, bo jak nie, to twierdzą, że nałożą karę 100zl za każdy dzien nieobecności. Nikt nie sprawdzał wczesniej czy jestem na dziennych czy zaocznych studiach. Nikt nie pytał mnie o wybór skladek. Czy jest zgodne z prawem nakladanie na mnie kary za brak zwolnienia? przeciez nie bede placila za prywatną wizytę. I czy mogą mi zmienic umowę z dnia na dzien?
szklarek / 2012-02-15 19:50
Jakaś dziwaczna sytuacja, albo ...wymyślona.

1. Zleceniodawca jako płatnik musi uzyskać od zleceniobiorcy oświadczenie dla celów ubezpieczeniowych, z którego wynika np. to, że jest studentem, nie jest rencistą itd.
2. Ubezpieczenie zdrowotne studenta wygasa po 4 miesiącach od zakończenia studiów/skreślenia z listy studentów a nie od ważności legitymacji.
3. Kwestię realizacji potrącania wynagrodzenia ze zlecenia w razie nieobecności określa umowa i raczej nie różnicuje tu nieobecności na zwykłe i chorobowe.
4. Umowa nie była zmieniona, tylko podpisana NOWA, bo poprzednia opiewała na styczeń.
Theodora / 31.60.125.* / 2012-02-03 17:08
Podpisałam umowę - zlecenie z osobą bezrobotną i zadeklarowałam do ZUS składkę na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne , rentowe i wypadkowe. Czy przy obliczaniu składek emerytalne i rentowej powinnam naliczać je wyłącznie od wynagrodzenia pracownika , czy też powinnam dodatkowo naliczyć składkę leżącą po stronie pracodawcy ? Czy składka wypadkowa wynosi w tym przypadku 1,67% od przychodu ? Zlecenie obejmowało tłumaczenie teksu.
wiwan / 2012-02-03 21:13
Stawka składki wypadkowej 1, 67% jeśli nie zatrudniała Pani więcej niż 9 osób.
Naliczyć należy "po obu stronach". Czyli Pani koszt jest wyższy niż brutto zleceniobiorcy.

Tu kalkulator, widać kwoty:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
Theodora / 31.62.201.* / 2012-02-05 10:19
Dziękuję bardzo za informacje.
kinga481 / 31.61.138.* / 2013-12-02 12:44
Witam,
własnie ukonczylam studia, rozpoczelam nauke na studiach podyplomowych. Obecnie pracodawca obnizyl mi pensje, tzn odprowadza skladki zus itd w związku z tym zabiera mnie ok. 200zl miesiecznie. twierdzi iz skladki sa odprowadzane wspolnie. stad moje pytanie, czy jest to zgodne z prawem? bardzo prosze o odpowiedz
wiwan / 2013-12-02 13:13
1. jeśli pracodawca- to zmiana charakteru studiów NIE ma nic do rzeczy.

2. jeśli jednak ZLECENIODAWCA- to postąpił prawidłowo- studia podyplomowe są inną formą kształcenia ( co wynika z Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym ) zatem kończąc studia dyplomowe straciła Pani status studenta w rozumieniu Ustawy o systemie ub. społecznych- art. 6, ust. 4. Pani zlecenie od pierwszego dnia po obronie podlega wszystkim ubezpieczeniom poza chorobowym- obowiązkowo.

'Wspólność' odprowadzania tj. obciążanie wynagrodzenia brutto tylko częściowo i dopłacanie przez zleceniodawcę też wynika z tej drugiej ustawy (art. 16).
Kinga533 / 31.62.101.* / 2013-12-03 15:58
i jeszcze jedno w przypadku gdy wyplata wynosi np 1000zl brutto (mowa o umowie zlecenie) jakiej wysokosci skladke odprowadza zleceniodawca a ile nalezy odliczyc zleceniobiorcy?? dziekuje bardzo za pomoc
wiwan / 2013-12-03 19:13
Reasumując- s. emerytalna wynosi 19,52 % podstawy, płatnik ponosi 1/2, s. rentowa wynosi 8% podstawy, płatnik ponosi 6,5% pkt.proc, s. chorobowa wynosi 2,45 %, całość ponosi ubezpieczony, s. zdrowotna- 9% podstawy, całość ponosi ubezpieczony, ale jest od innej podstawy niż s. społeczne i większość tej składki odlicza się od PIT. S. wypadkowa- w Pani przypadku zdaje się 1,93%, całość ponosi płatnik. Stawki we wspomnianych ustawach ( wypadkowa dodatkowo w rozporządzeniu- akcie wykonawczym do ustawy wypadkowej ).
W ustawie systemowej- art. 16 i 22.

Kalkulator:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
Kinga533 / 31.62.101.* / 2013-12-03 15:37
Dziekuję za informacje. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy istnieje taka możliwość, że zleceniodawca obciąży mnie calkowitymi kosztami ubezpieczenia? czy tez jego obowiazkiem jest odprowadzenie częsci skladek? gdzie znajde informacje dot stawek ubezpieczenia? tzn. jaka kwote powinnam odliczyc od wynagrodzenia brutto? Z gory bardzo dziekuję za pomoc
wiwan / 2013-12-03 19:05
NIE ma takiej prawnej możliwości- jak napisałem to, po czyjej stronie i w jakiej stawce procentowej leżą składki wynika ze wspomnianej tu już ustawy o systemie ub. społecznych.
Składka wypadkowa- dodatkowo z Ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Składka zdrowotna - z Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
szczepcio / 2012-01-13 15:58
Uzupełnienie do pytania z 2012-01-13 15:54:48 "szczepcio"
Umowy Zlecenia są z różnymi pracodawcami nie są nawet z tego samego miasta.
szczepcio / 2012-01-13 15:54
Dzień dobry.
Jetem emerytowanym kolejarzem mam 63 lata. W tym roku mam mieć dwie umowy zlecenie. Jedna od 01 luty do 31 grudzień br. na kwotę 1000 zł brutto, druga od 01 luty do 31 lipiec br. na kwotę 16000 zł brutto. Z tego co wiem to składki ZUS-owskie ja i zleceniodawca płacimy tylko od jednej z umów zlecenia. Pytanie od której i kto o tym decyduje?
Ja oczywiście wolałbym płacić od tej o mniejszym wynagrodzeniu - mniejsze składki.
I jeszcze jedno jakby uzupełniające pytanie. W moim przypadku umowy się pokrywają w czasie ,a co jest jeżeli umowy zlecenia nie pokrywają (zachodzą na siebie) się w czasie?
Np. jedna trwa od stycznia do sierpnia a druga od marca do października.
grenuja / 2012-01-09 18:32
Witam, czy przy umowie o dzieło można nie odprowadzać podatku? Z góry dziękuję za odp. Pozdrawiam
madzia1808 / 195.34.211.* / 2012-01-09 13:49
mam pytanko szefowa proponuje mi umowe zlecenie z zusem co mi bedzie przysługiwać a co nie? czy do emerytury bedzie mi sie liczyć? jakie składki beda odprowadzane na emeryturę a jak wysoki byłyby na normalna umowe?
szklarek / 2012-01-09 19:30
To, czy umowa zlecenie jest z ZUS-em zależy nie tyle od propozycji zleceniodawcy, ale od ustawy- co jasno dość przedstawia tabelka do artykułu przewodniego do tego wątku. Zleceniobiorca może decydować jedynie o ubezpieczeniu chorobowym.
Zakładając, że zlecenie będzie jedynym tytułem do ubezpieczeń- różnica w porównaniu z etatem jest taka, że:
1. ubezpieczenie chorobowe będzie dobrowolne
2. stawki ubezpieczeń są identyczne jak przy etacie, ale przy tym samym brutto- wyglądają inaczej co do kwoty- bo są inne koszty uzyskania przychodu.
3. pod względem emerytalno-rentowym systemowi jest wszystko jedno,czy składki pochodzą z etatu, czy zlecenia- są tak samo ewidencjonowane, a czas ich odprowadzania jest okresem zwykłym składkowym na potrzeby renty, emerytury wcześniejszej czy kapitału początkowego.

Tu kalkulator, można wrzucić "brutto" dotychczasowe i porównać składki i podatek przy etacie i zleceniu:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
leleex / 78.88.39.* / 2013-09-11 11:37
pracuje na umowę zlecenie wcześniej byłem zarejestrowany w PUP jako osoba bez prawa do zasiłku czy w obecnej chwili przysługuje mi prawo do świadczeń zdrowotnych
szklarek / 2013-10-07 10:58
Tak. Zlecenie owo jest tytułem do obowiązkowego ub. zdrowotnego, a zatem masz prawo do świadczeń NFZ (porady lekarskie, refundacja leków. leczenie szpitalne, refundacja środków zaopatrzenia).

Najnowsze wpisy